آیین افتتاحیه فاز نخست ابرپروژه انتقال آب خلیج فارس به سیرجان
گزارش اختصاصی «فلزات آنلاین»؛

آیین افتتاحیه فاز نخست ابرپروژه انتقال آب خلیج فارس به سیرجان

صبح امروز، نخستین فاز از ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به معدن بزرگ گل‌گهر سیرجان توسط حسن روحانی، رئیس‌جمهور از طریق ویدئوکنفرانس و با حضور علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در سیرجان و خداداد غریب‌پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو در هرمزگان، افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس به معادن بزرگ استان‌های مرکزی کشور یعنی گل‌گهر سیرجان، مس کرمان و چادرملو در استان یزد مراحل پایانی خود را طی می‌کند و امروز پنج‌شنبه 15 آبان ماه، شاهد بهره‌برداری از فاز نخست این پروژه یعنی شیرین‌سازی، خطوط انتقال نیرو و مخزن 45 هزار مترمکعبی و سامانه بهره‌برداری فاز نخست طرح انتقال آب خلیج فارس در سیرجان بودیم.

خط انتقال امید

حسن روحانی، رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه فاز نخست طرح انتقال آب خلیج فارس طی سخنانی اظهار داشت: یکی از طرح‌های بسیار عظیم تا حدود غیرقابل باور را افتتاح کردیم. البته در سال جاری پروژه‌های مهم دیگری را نیز به بهره‌برداری رساندیم و تا پایان سال نیز پروژه‌های دیگری افتتاح خواهند شد.

وی افزود: پروژه انتقال آب خلیج فارس در دولت تدبیر و امید محقق شد و باید به راستی خط انتقال آب خلیج فارس را «خط انتقال امید» بگذارم زیرا فقط آب به فلات مرکزی ایران نمی‌رسد، بلکه امید نیز به این خطه از کشور می‌رسد. همه کشاورزان، صنعتگران و مردم به تامین آب پایدار امیدوار می‌شوند. علاوه بر این پروژه، طرح انتقال نفت از گوره به جاسک را نیز در اوایل سال آینده به بهره‌برداری خواهیم رساند.

رئیس جمهور ادامه داد: طراحی، اجرا، تامین مالی و همه امور طرح انتقال آب خلیج فارس داخلی بوده و توسط شرکت‌های بزرگ خصوصی انجام شده که صندوق توسعه ملی نیز به کمک طرح آمده است. این پروژه بزرگ به طول 830 کیلومتر بوده که فاز نخست آن به طول 305 کیلومتر افتتاح شده است و می‌تواند صنایع بزرگ کشور ما را متحول کند.

روحانی تصریح کرد: طرح انتقال آب خلیج فارس باعث می‌شود به جای بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی برای صنایع، ذخیره‌سازی این آب‌ها صورت گیرد یا به مصارف دیگر برسد. بنابراین، طرح انتقال آب علاوه بر اینکه صنعت کشور را متحول خواهد کرد، محیط زیست کشور را نیز تضمین خواهد کرد.

استفاده از آب دریا در صنعت، مقرون به صرفه است

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در مراسم افتتاح فاز نخست طرح انتقال آب خلیج فارس اظهار داشت: شیرین‌سازی آب دریا برای مصارف شرب و صنعت در همه جای دنیا به ویژه منطقه خاورمیانه انجام می‌شود. به طوری که حدود 75 درصد از شیرین‌سازی و نمک‌زدایی آب دریا در منطقه خاورمیانه اتفاق می‌افتد.

وی افزود: در حال حاضر، 850 آب‌شیرین‌کن بزرگ و کوچک در کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال فعالیت بوده که 25 عدد از آن‌ها بزرگ هستند و بیش از 100 هزار متر مکعب در روز آب تصفیه می‌کنند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته کار مطالعه برای تامین و انتقال آب دریا به 17 استان کشور انجام شده که مصرف آب این استان‌ها حدودا 60 میلیارد مترمکعب در سال است و در این میان، پروژه انتقال آب خلیج فارس به انتها رسیده است. این 17 استان حدودا دو میلیارد متر مکعب آب در بخش صنعت مصرف می‌کنند.

اردکانیان تصریح کرد: مطالعات نشان می‌دهد تا 30 سال آینده نیاز 17 استان مرکز و شرق کشور که عمده معادن در آن‌ها قرار دارد، به سه میلیارد متر مکعب آب نیاز دارند و حدود 950 میلیون متر مکعب کمبود وجود دارد. بنابراین استفاده از آب دریا یکی از راه‌های جبران کمبود است.

وی عنوان کرد: در طرح انتقال آب خلیج فارس، به طور کامل بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کرده که برای مصارف آب شرب و صنعت استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد خواهد بود.

وزیر نیرو تاکید کرد: با وجود هزینه‌بر بودن پروژه در بخش‌های شیرین‌سازی، تامین برق، پمپاژ و انتقال آب، قیمت تمام شده آب استحصال شده دو یورو به ازای هر متر مکعب خواهد بود. این هزینه تنها دو درصد از هزینه تمام شده تولید فولاد در کشور، با توجه به قیمت جهانی است. برای تولید هر تن فولاد پنج متر مکعب آب نیاز است که در مجموع 10 یورو، هزینه آب برای صنعت فولاد خواهد بود.

اردکانیان در پایان با تشکر از حضور فعال بخش خصوصی در این طرح، ابراز کرد: طرح انتقال آب خلیج فارس حداکثر 830 کیلومتر تا معادن چادرملو خواهد بود که در ابتدا روزانه بیش از 200 هزار متر مکعب آب تصفیه خواهد شد. چنین طرحی در تاریخ ایران بی‌نظیر خواهد بود و کارخانه‌های فولاد و مس می‌توانند از آن استفاده کنند.

میرعلی یاری، مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس در برنامه افتتاح این پروژه در سایت شیرین‌سازی آب، اظهار داشت: این طرح بزرگ با حمایت دولت و کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت با سرمایه‌گذاری سه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، صنایع مس ایران و چادرملو با ثبت شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس به انجام رسیده است.

وی افزود: طرح انتقال آب خلیج فارس با هدف تصفیه 1.5 میلیون متر مکعب آب در روز از خلیج فارس به مناطق مرکزی کشور برای مصارف صنعتی و شرب سه استان برنامه‌ریزی و اجرا شده است. با توجه به حجم عملیات و برنامه‌ریزی مقرر شد این طرح در سه فاز  به مرحله اجرا گذاشته شود که فاز نخست این طرح با هدف نهایی تصفیه 600 هزار متر مکعب در روز به بهره‌برداری خواهد رسید.

یاری خاطرنشان کرد: این طرح بزرگ‌ترین پروژه انتقال آب در خاورمیانه و ایران از طریق شیرین‌سازی آب دریا خواهد بود. طرح انتقال آب خلیج فارس در سه محور شیرین‌سازی، لوله‌گذاری و خط انتقال و تامین برق، نهایتا 70 پروژه بزرگ و متوسط در آن به اجرا درآمد.

مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس در خصوص مشخصات پروژه، بیان کرد: در سایت شیرین‌سازی زمینی به مساحت 155 هکتار به همراه تمامی زیرساخت‌ها آماده شد. دریا نیز به منظور تامین آب به طول دو هزار و 300 متر، عمق 10 متر و عرض 100 متر شکافته و لایروبی شد، سپس لوله‌های دریایی زیر آب به قطر 2.5 متر به طول 16 متر در 10 خط، برای آبگیری و انتقال پساب تعبیه شدند. به این ترتیب بزرگ‌ترین سازه آبگیر و تخلیه پساب برای تامین آب جهت تولید 1.5 میلیون مترمکعب آب شیرین احداث شده است.

وی ادامه داد: طول کل مسیر 830 کیلومتر به عرض 30 متر از بندرعباس تا اردکان بوده که به همین منظور تملک، خاکبرداری و لوله‌گذاری شد. در این پروژه لوله‌های فولادی به قطر یک هزار و 600 میلی‌متر به طول 305 کیلومتر قرار گرفته است. هفت ایستگاه پمپاژ و 9 مخزن تعادلی و در بخش برق نیز 10 واحد پست بزرگ 400، 230، 63 و 30 کیلوولت احداث شده است.

فصل جدید تامین زیرساخت

خداداد غریب‌پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در مراسم افتتاحیه طرح انتقال آب خلیج فارس در سایت پمپاژ و انتقال، اظهار داشت: صنایع معدنی در بخش فولاد، مس، آلومینیوم و... در سال جاری شاهد جهش تولید بوده‌اند.

وی افزود: فاز اول طرح، انتقال آب خلیج فارس را به ارتفاع یک هزار و 800 متر در گل‌گهر سیرجان، سپس دو هزار و 700 متر مس کرمان و یک هزار و 100 متر معادن چادرملو خواهد رساند.

غریب‌پور خاطرنشان کرد: خط انتقال آب دارای دانش و تکنولوژی منحصربه‌فردی است که توسط شرکت‌های ایرانی اجرا شد. به این ترتیب با افتتاح طرح انتقال آب خلیج فارس، صنایع معدنی فصل جدیدی از تامین زیرساخت را رقم زدند.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو تصریح کرد: صنایع معدنی در کنار مردم در حفاظت از آب شرب و حفاظت از آب‌های زیرمینی هستند. ضمن اینکه 200 پیمانکار بومی در پروژه فعالیت می‌کردند و بومی‌سازی را در این پروژه رقم زدند.

وی در پایان عنوان کرد: طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایعی انجام می‌شود که 42 درصد از کنسانتره سنگ‌آهن کشور و 80 درصد کاتد را تامین می‌کنند.

افتتاح بزرگ‌ترین پروژه آبی در نظام جمهوری اسلامی

علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در سیرجان و محل افتتاح مخزن 45 هزار مترمکعبی گل‌گهر اظهار داشت: امروز روز بزرگی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و صنعت و معدن کشور است زیرا طرح انتقال آب خلیج فارس بزرگ‌ترین پروژه آبی در نظام جمهوری اسلامی بوده که به عنوان طرحی نادر در منطقه خاورمیانه اجرا و افتتاح شد. این پروژه در فازهای بعدی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: صرفه اقتصادی این است که به جای انتقال مواد معدنی از منطقه‌ای به منطقه دیگر و فرآوری آن، آب به محل معادن انتقال یابد و فرآوری در همان محل اتفاق بیفتد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص اهمیت این پروژه تصریح کرد: پروژه انتقال آب خلیج فارس بدون هزینه یک ریال از سوی دولت و با هزینه شرکت‌های توسعه‌گرا انجام شد. این پروژه باعث ذخیره‌سازی 180 میلیون مترمکعب آب زیرزمینی در کشور می‌شود.

رزم‌حسینی اذعان کرد: در ابتدای این پروژه برخی باور نمی‌کردند که بتوانیم این پروژه را به انجام برسانیم اما این پروژه توسط مدیران شجاع و ریسک‌پذیر انجام شده که حاضر به سرمایه‌گذاری و ریسک در این پروژه شدند.

وی خاطرنشان کرد: کشور را با شرکت‌های بزرگ توسعه‌گرا خواهیم ساخت و صرفه اقتصادی در صنایع با انتقال آب خلیج فارس به مناطق مرکزی ایجاد خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان خبر داد: طرح انتقال آب از دریای عمان به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی در دستور کار قرار دارد که این پروژه در دست مطالعه بوده و بخشی از پروژه همچون تامین زیرساخت‌ها انجام شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
از قنات تا حیات و از دریا تا صحرا
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: