کاهش رونق صنعت آلومینیوم با رکود صنایع مصرف‌کننده
مدیرعامل شرکت آلومینیوم پارسه مطرح کرد:

کاهش رونق صنعت آلومینیوم با رکود صنایع مصرف‌کننده

مدیرعامل شرکت آلومینیوم پارسه گفت: در حال حاضر، تقاضا برای آلومینیوم کاهش یافته و هزینه‌های تولید نیز افزایش داشته است؛ بنابراین باید راه‌حل هوشمندانه برای رفع چالش‌های موجود و عبور از بحران‌های پیش رو اتخاذ کرد.

سید علی سجادی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت آلومینیوم پارسه از سال 1396 در زمینه پروفیل آلومینیومی فعالیت می‌کند. ظرفیت تولید ماهانه این شرکت 60 تا 70 تن است که متاسفانه با توجه به شرایط نابسامان پیش آمده، یک‌چهارم ظرفیت فعال است و در نهایت 30 تن محصول در ماه تولید می‌کنیم. برای تولید پروفیل‌های خود مانند دیگر تولیدکنندگان، از دستگاه پرس اکستروژن استفاده می‌کنیم و به طور مشخص از تکنولوژی یا ماشین‌آلات خاص و منحصربه‌فردی برای تولید استفاده نمی‌کنیم.

وی عنوان کرد: در کیفیت محصولات تولیدی تغییر ایجاد شده است زیرا در سال‌های گذشته از کشور ترکیه برای تولید پروفیل‌ها، قالب‌های بسیار با کیفیتی را وارد می‌کردیم که با شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، مجبور به استفاده از قالب‌های ایرانی با کیفیت بسیار پایین‌تر شدیم. اگرچه این قالب‌ها ارزان‌تر از نمونه‌های ترکی است اما باعث کاهش کیفیت پروفیل تولیدی شده است.

تلاش برای تداوم تولید

مدیرعامل شرکت آلومینیوم پارسه با اشاره به وضعیت بازار در 8 ماه ابتدایی سال جاری، گفت: تاکنون بنا به شرایط موجود تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا حتی با ظرفیت کمتر به تولید و عرضه محصولات خود به بازار ادامه دهیم. تمرکز این شرکت بر بازار داخلی بوده و فروش صادراتی در اولویت برنامه‌ها قرار ندارد.

چالش جدی نوسان قیمت

سجادی در خصوص معضلاتی که صنعت محصولات آلومینیومی با آن مواجه است، تصریح کرد: نوسان قیمت آلومینیوم، پر دردسرترین چالش این روزها شده است. به عنوان مثال، آلومینیوم را با قیمت مشخصی خریداری کرده و محصول سفارش داده شده را تولید می‌کنیم و در قرارداد مبلغی را جهت فروش محصول قید می‌کنیم اما به محض پرداخت هزینه از سوی مشتری، برای تامین مجدد مواد اولیه، باید مبلغی را به سود حاصل از فروش اضافه کنیم تا بتوانیم شمش آلومینیومی مورد نیاز خود را خریداری کنیم.

وی افزود: مواد اولیه مورد نیاز خود را از بورس کالا تامین می‌کنیم که در این خصوص نیز دچار مشکل شده‌ایم. به این ترتیب که آلومینیوم در سال جاری با قیمت‌گذاری حدود 22 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم آغاز شد و ما برای خرید هر 10 تن بار مبلغ 220 میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌کردیم، اما اکنون با افزایش قیمت آلومینیوم، برای تولید 10 تن محصول باید چیزی حدود 600 تا 620 میلیون تومان سرمایه داشته باشیم. این افزایش قیمت باعث افت میزان تولید و کاهش توان مالی خرید ما برای تهیه مواد اولیه شده است.

انتظار برای ثبات نرخ ارز

مدیرعامل شرکت آلومینیوم پارسه در خصوص کاهش معاملات آلومینیومی در بورس کالا، گفت: در یک بازه زمانی قیمت دلار کمی کاهش یافت که به دنبال آن، متقاضی برای خرید شمش‌های آلومینیومی نیز کم شد زیرا همه منتظر ماندند تا ببینند که نرخ دلار به روند نزولی خود ادامه می‌دهد یا مجددا افزایش خواهد یافت. به عبارت دیگر، نوسان نرخ ارز، چه کاهشی و چه افزایشی باعث می‌‌شود که در بورس کالا با عدم معامله یا معامله با تناژ بسیار پایین روبه‌رو باشیم.

کمبود نقدینگی

سجادی با اشاره به شرایط اقتصادی نامطلوب کشور، تصریح کرد: در حال حاضر، اولین دغدغه ما در خصوص تامین مواد اولیه برای شرکت است که نوسان لحظه‌ای قیمت‌ها به شدت ما را در خرید آلومینیوم مورد نیاز دچار ضعف کرده است. دومین دغدغه ما این است که باید یک دستگاه جدید برای تولید پروفیل‌ خریداری کنیم اما متاسفانه با توجه به کمبود سرمایه‌درگردش شرکت، قادر به تامین بودجه آن نیستیم.

وی در ارتباط با تاثیر شیوع کرونا بر فعالیت شرکت آلومینیوم پارسه، عنوان کرد: تاکنون هیچکدام از افراد مجموعه مبتلا به این بیماری نشده‌اند و همه افراد در تلاش هستند تا تمام پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا از فعالیت خود باز نمانیم.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم پارسه خاطرنشان کرد: طرح‌ها و برنامه‌‌های توسعه‌ای نیازمند بودجه کافی است و ما در حال حاضر همین که بتوانیم با وجود تغییرات روزانه قیمت آلومینیوم، مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کنیم و به تولید ادامه دهیم، کار بسیار بزرگی را به سرانجام رسانده‌ایم.

عدم حمایت بانک‌ها

سجادی در ارتباط با وعده تسهیلات ویژه از سوی بانک‌ها، تصریح کرد: بانک‌ها وظیفه دارند تا در توسعه صنعت و زیرساخت‌های کشور، سرمایه‌گذاری کنند اما معمولا ارائه تسهیلات ویژه به  تولیدکنندگان به صورت وام بهر‌ه‌‌دار انجام می‌شود که نیازمند وثیقه است. اکنون حدود سه تا چهار سال است که سند کارخانه به عنوان وثیقه قابل قبول نیست و فقط وثیقه ملکی داخل شهر را پذیرفته می‌شود.

وی در تحلیل آینده صنعت آلومینیوم در صورت تداوم شرایط کنونی، اظهار کرد: رونق صنعت آلومینیوم وابسته به صنایع مصرف‌کننده است. یعنی اگر صنایعی نظیر ساختمان‌سازی و خودروسازی دچار افت تولیدرکود شوند، صنعت آلومینیوم نیز دچار افت تولید خواهد شد. در حال حاضر، تقاضا برای آلومینیوم کاهش یافته و هزینه‌های تولید نیز افزایش داشته است؛ بنابراین باید راه‌حل هوشمندانه برای رفع چالش‌های موجود و عبور از بحران‌های پیش رو اتخاذ کرد.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم پارسه درباره سیاست‌های به کار رفته در شرکت برای ادامه روند تولید، اذعان کرد: در شرایط کنونی، تولید محصول در شرکت به سمت سفارشی شدن رفته است؛ به طوری که برای هر سفارش، از مشتریان پیش‌پرداخت دریافت می‌کنیم تا بتوانیم ماده اولیه مورد نیاز را تامین کنیم. این امر باعث شده است تا آن دسته از مشتریانی که از توان مالی بالایی برخوردار هستند، به ادامه همکاری با ما بپردازند و سایر مشتریان که تمایل به پرداخت هزینه بعد از دریافت محصول دارند را از دست بدهیم. بنابراین دلیل اصلی کاهش فروش شرکت آلومینیوم پارسه، بیش از آنکه به وضعیت کنونی تقاضا در بازار برگردد، بحث نقدینگی و تامین ماده اولیه است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
مسیر توسعه را زیر سایه قانون می‌پیماییم
دورنمای روشن صنعت آلومینیوم
رکود صنعت ریشه در سیاست‌های غلط دارد
عدم توجه به توسعه صنایع پایین‌دستی
در فرایند قیمت‌گذاری آلومینیوم باید بازنگری شود
عدم مدیریت بر بازار، تولید را از رمق انداخته است
با کمبود مواد اولیه مواجه نیستیم
اهمیت قدرت مالی در صنعت پروفیل آلومینیومی
صنعت، تشنه نقدینگی است!
همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد
تقاضا برای محصولات آلومینیومی مرغوب پایین است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: