برخی از واحدهای تولید سرب تعطیل شده‌اند
مدیرعامل شرکت مهر تابان نور:

برخی از واحدهای تولید سرب تعطیل شده‌اند

مدیرعامل شرکت مهر تابان گفت: معضل اصلی صنعت سرب، کمبود ماده اولیه است؛ به طوری که واردات باتری فرسوده با محدودیت‌هایی مواجه شده است و برخی از تولیدکنندگان باتری نیز به جرگه مصرف‌کنندگان باتری فرسوده اضافه شده‌اند و به بازیافت سرب، می‌پردازند. در این شرایط، بسیاری از واحدهای تولید شمش سرب با حدود 20 درصد از ظرفیت، به فعالیت مشغول هستند و برخی تولیدکنندگان نیز کارخانه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

سید رکن‌الدین سید آقامیری در گفت‌وگو با پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت مهر تابان نور از سال 1379 در زمینه تولید شمش سرب ثانویه با ظرفیت تولید 10 هزار تن در سال فعالیت دارد که با توجه به کمبود مواد اولیه و شرایط ناشی از شیوع کرونا، کمتر از نصف ظرفیت فعال است. برای تولید این شمش‌ها از باتری‌های فرسوده که عمدتا از کشور عراق و افغانستان وارد می‌شوند، استفاده می‌کنیم. البته به صورت کم‌وبیش از کشورهای ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان نیز باتری فرسوده وارد می‌شود.

وی مطرح کرد: برای تفسیر وضعیت بازار، باید به این نکته اشاره کرد که بازار فلزات تابع دو متغیر است؛ یکی قیمت‌گذاری در بورس فلزات لندن که این اواخر و به خصوص طی یک سال گذشته به علت شیوع ویروس کرونا و گستردگی آن در سراسر جهان، دارای نوسانات زیادی بوده و دومین متغیر نیز نرخ ارز است. افزایش نرخ ارز باعث شده تا در تامین مواد اولیه مورد نیاز و همچنین تولید و فروش محصولات خود درمانده شویم و هیچ اطمینانی از حتمی بودن فروش محصولات و سودآوری نداشته باشیم.

از گرداب تصمیمات ناکارآمد رهایی نیافته‌ایم!

مدیرعامل شرکت مهر تابان عنوان کرد: در هر صنف با هر زمینه فعالیت، مسائل و مشکلات خاصی وجود دارد و برای همه آن‌ها نیز می‌توان راه‌‌حل‌های مختلف و متعددی را نیز در نظر گرفت اما به شرط آنکه مدیران متخصصی در نهادهای نظارتی و صنفی منصوب شوند تا در حل این معضلات به کمک تولیدکننده بیایند و به تولید رونق ببخشند. طی 20 سال گذشته توانسته‌ایم از پس انواع مشکلات فنی کار، افزایش هزینه تولید و... برآییم اما در این مسیر نه تنها حمایت جدی از جانب متولیان امر صورت نگرفته بلکه تصمیم‌گیری‌های ناقص، نپخته و غیر جامع توسط آن‌ها نیز موانع تولید را دوچندان کرده است.

آقامیری در ادامه، تصریح کرد: به عنوان مثال، در یک جلسه تعیین می‌کنند که آن دسته از تولیدکنندگانی که در سال 1397 و 1398 صادرات انجام داده‌اند شامل تعهد ارزی می‌شوند. سوال این است که بر چه اساسی تولیدگنندگانی که به تهاتر(نه صادرات) مشغول هستند را مشمول این قانون کرده‌اند؟ با وجود همه این ابهامات، نه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نه بانک مرکزی و نه سازمان توسعه تجارت پاسخگوی هیچ‌کدام از سوالات نیستند و نتیجه این تصمیم‌گیری نابودی چیزی جز نابودی یک صنعت نیست. قوانین و بخشنامه‌هایی که در خصوص تعهد ارزی و ورود موقت کالا، در دو سال اخیر مصوب شده، یکی بدتر از دیگری بوده و به نوبه خود مانع فعالیت تولیدکنندگان شمش سرب شده است.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه‌ای که اخیرا با حضور عده‌ای از صادرکنندگان و وزیر جدید وزارت صمت برگزار شد، قول‌هایی مبنی بر حل چالش ورود موقت کالا داده شده است اما هنوز اثری از رفع این معضل مشاهده نکرده‌ایم. اصلی‌ترین معضلی که با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، این است که هیچ‌گونه بخشنامه یا دستورالعملی در این خصوص به دست ما نمی‌رسد تا تکلیف مشخص شود و همچنان منتظر تصمیم‌گیری نهایی و ابلاغ آن هستیم. در خرداد ماه، با ارسال پیامک، شرکت را متهم به عدم بازگرداندن ارز کردند و مهلتی نیز برای پرداخت یا اعتراض به آن اعلام شد اما اکنون بعد از گذشت چند ماه، هنوز پاسخ درستی در این باره از سوی نهادهای مربوطه دریافت نکرده‌ایم.

عدم شفافیت در قوانین

مدیرعامل شرکت مهر تابان نور یادآور شد: این موضوع در سازمان صدا و سیما یک مرتبه رسانه‌ای شد و شنیده شد که «صادرات زیر یک میلیون دلار» از بازگرداندن ارز معاف است اما در این رابطه هیچ بخشنامه و ابلاغیه‌ای به دست ما نرسیده است که بتوانیم آن را مطالعه کنیم و از وضعیت خود برای اطلاع از اینکه مشمول این قانون هستیم یا خیر، مطلع شویم.

وی اضافه کرد: متن بخشنامه‌ها باید شفاف و صریح باشد تا تولیدکننده بتواند موضوع را به وضوح درک کند و کار خود را طبق آن پیش ببرد.

آقامیری در ادامه بحث عدم ابلاغ بخشنامه‌های مربوطه، اظهار کرد: ما یک شرکت خصوصی هستیم و دپارتمان مخصوصی نداریم که به جستجو و تفحص بپردازد که در کدام سال و کدام ماه از سوی چه سازمان و نهادی مشمول جریمه شده‌ایم تا نسبت به رفع آن اقدامات لازم را انجام دهیم. این معضل برای همه تولیدکنندگان شمش سرب، این ترس را به وجود آورده که تا چه مدت زمان دیگری می‌توانند دوام بیاورند و به فعالیت خود ادامه دهند.

باتری فرسوده داخلی کم است

مدیرعامل شرکت مهر تابان نور مشکل اصلی صنعت سرب را کمبود ماده اولیه دانست و گفت: میزان باتری فرسوده موجود در بازار داخلی بسیار کم است که یکی از دلایل آن علاوه بر توقف واردات، این است که تولیدکنندگان باتری ازجمله شرکت‌های صبا نیرو، پاسارگاد برای تامین ماده اولیه، اقدام به خرید باتری‌های فرسوده می‌کنند و مراحل جداسازی سرب را خود انجام می‌دهند. لازم به ذکر است که طبق قانون، تولیدکنندگان شمش سرب اگر از منابع داخلی، ماده اولیه خود را تامین کنند، اجازه صادرات را نیز نخواهند داشت.

وی در پاسخ سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» در ارتباط با میزان وجود سرب قابل استحصال در باتری فرسوده و نحوه قیمت‌گذاری آن، گفت: معمولا به طور متوسط در هر باتری فرسوده، حدود 60 درصد سرب وجود دارد و تقریبا به همین اندازه نیز قابل استحصال است. قیمت‌ هر باتری فرسوده روزانه بر اساس قیمت جهانی شمش سرب، نرخ ارز و همچنین میزان سرب موجود در باتری محاسبه می‌شود. عمدتا با تغییرات قیمتی چشمگیر در قیمت شمش سرب، قیمت باتری نیز تغییر می‌کند اما نوسانات ناچیز بر آن تاثیری ندارد.

آقامیری در ارتباط با دپو کردن باتری‌های فرسوده و شرایط نگهداری آن‌هادر انبار، مطرح کرد: اصولا کف انبار مورد نظر باید بتن‌ریزی ضد اسید شده و سقف آن ارتفاع معینی داشته باشد. در انبار باید از هواکش استفاده کرد و نباید در داخل یا کنار محل دپو هیچ‌گونه مواد اشتعال‌زا وجود نداشته باشد؛ اگرچه در عمل کمتر دیده شده که حادثه‌ای در این خصوص رخ داده باشد زیرا معمولا انبار شرکت‌ها در فضاهای بزرگ و باز ساخته می‌شوند و دارای تهویه مناسب هستند. میزان دپوی باتری‌های فرسوده نیز بستگی به ظرفیت تولید هر کارخانه‌ دارد. به عنوان مثال، در انبار شرکت ما عمدتا حدود یک هزار تن باتری فرسوده دپو شده است.

آیا در آینده مصرف سرب کاهش می‌یابد؟

مدیرعامل شرکت مهر تابان نور در پایان در ارتباط با آینده صنعت سرب با توجه به جایگزینی تدریجی باتری‌های لیتیوم-یون با باتری‌های سرب-اسید، اظهار کرد: گفتنی است حدود 90 درصد شمش سرب تولید شده در کشور برای تولید باتری مصرف می‌شود اما جایگزینی باتری‌های لیتیوم-یون با باتری‌های سرب-اسید به سرعت انجام نخواهد شد. به عنوان مثال، تقریبا 10 تا 15 سال طول کشید تا باتری‌‌های یک‌بارمصرف جایگزین باتری‌های شارژی شوند. به طوری که اکنون باتری بین 18 ماه تا دو سال عمر می‌کند و پس از آن احتیاج به تعویض باتری است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
صنعت سرب بر لبه تیغ قرار دارد
نیاز صنعت به سیاست‌گذاری‌های نوین در حوزه تجارت
درهای ارزآوری بسته شده است
سقوط آزاد صنعت شمش سرب
ضرورت آزادسازی تجارت سرب
بقای صنعت سرب به واردات باتری فرسوده گره خورده است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: