بند از پای سرمایه‌گذاران باز کنیم

بند از پای سرمایه‌گذاران باز کنیم

پیشرفت‌های اخیر صنعت فولاد کشور در تولید محصولات نهایی موجب شده ایران در زمره 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد دنیا قرار گیرد. مروری بر آمار هفت ماه نخست صنعت فولاد کشور نیز حاکی از آن است که این صنعت همچنان در بسیاری از حلقه‌ها رشد را تجربه می‌کند و این جهش در کشور ما برخلاف بسیاری از کشورهای درگیر با ویروس کرونا، بسیار سریع اتفاق افتاده است.

سرعت رشد تولید محصولات مختلف در زنجیره فولاد کشور باعث افزایش تقاضا برای همه محصولات فولادی از سنگ‌آهن تا محصولات نهایی شده است. به طوری که بسیاری از حلقه‌ها با تمام ظرفیت خود و برخی حتی بیش از ظرفیت اسمی محصول تولید می‌کنند اما به نظر می‌رسد باز هم کمبودهایی وجود داشته باشد و برخی از حلقه‌ها به دلیل کمبود ماده اولیه، کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت ‌کنند. بنابراین نوعی عدم توازن در حلقه‌های زنجیره این فلز استراتژیک مشاهده می‌شود؛ به نحوی که در حلقه‌های نخستین یعنی کنسانتره و گندله تولید با تمام ظرفیت اسمی یعنی بیش از 95 درصد و حتی در برخی از شرکت‌ها بیش از ظرفیت اسمی انجام می‌شود، در حالی که در حلقه‌های میانی و انتهایی، واحدهای تولیدی کمتر از ظرفیت اسمی محصول تولید می‌کنند.

با اینکه در سال‌های اخیر، شاهد رشد تولید در حلقه‌های نخست صنعت فولاد بودیم اما به دلیل ظرفیت مازاد و کمبود مواد اولیه، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این بخش‌ کافی نبوده است. ضمن اینکه برخی نگاه‌ها از سوی مسئولان به صنعت فولاد به ویژه در خصوص قیمت‌گذاری، به نوعی مانع از شکل‌گیری انگیزه‌های کافی برای رشد سرمایه‌گذاری شده است. در حالی که محصولات نهایی صنعت فولاد، با قیمت‌های روز دنیا در بازار داخلی عرضه می‌شوند و نوسان می‌یابند، محصولات نخستین چنین چیزی را تجربه نمی‌کنند و از سنگ‌آهن تا آهن اسفنجی، به صورت ضریبی از شمش فولاد خوزستان قیمت‌گذاری می‌شوند. این نحوه قیمت‌گذاری باعث شده است در برخی مقاطع زمانی، شاهد تفاوت بیش از 100 درصدی قیمت داخلی یک محصول سنگ‌آهنی با قیمت روز بازار جهانی باشیم؛ به طور مثال، بهای سنگ‌آهن 62 درصد در بازارهای جهانی حدود 120 دلار به ازای هر تن بوده که با احتساب نرخ ارز نیمایی (26 هزار تومان)، بهای سنگ‌آهن حدود سه میلیون و 100 هزار تومان به ازای هر تن محاسبه می‌شود؛ در حالی که نرخ متوسط داخلی کنسانتره 66 درصد که ارزش بالاتری نسبت به سنگ‌آهن دارد، در مهر ماه حدود یک میلیون و 300 هزار تومان به ازای هر تن و نرخ متوسط گندله نیز حدود یک میلیون و 800 هزار تومان به ازای هر تن بوده است. به طور مثال، بهای شمش فولاد در کشور ما بیش از 10 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم در گزارش مهر ماه تولیدکنندگان ثبت شده است. در حالی که باید قیمت آهن اسفنجی که 50 درصد شمش قیمت‌گذاری می‌شود، بیش از پنج هزار تومان به ازای هر کیلوگرم باشد، اما مشاهده می‌شود قیمت این محصول در گزارش مهر ماه بسیاری شرکت‌ها حداکثر چهار هزار تومان به ازای هر کیلوگرم یعنی تنها 40 درصد بهای شمش قیمت‌گذاری شده است. این تفاوت قیمت موجب می‌شود که سود واقعی برای تولیدکنندگان محصولات سنگ‌آهنی لحاظ نشود و همچنین، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از سرمایه‌گذاری در تولید صنایع بالادستی فولاد امتناع کنند. به این موضوع باید ممنوعیت‌های صادراتی و اعمال عوارض بر صادرات محصولات این صنایع را نیز اضافه کرد. ضمن اینکه گفته می‌شود بسیاری از محصولات حلقه‌های نخستین از شرکت‌های کوچک و متوسط توسط دلالان خریداری شده و با بهایی بیشتر از ضرایب قیمتی معمول در اختیار تولیدکنندگان واقعی قرار می‌گیرد.  

صنعت فولاد در همه کشورها به عنوان صنعت مادر تلقی شده و به آن به طور ویژه توجه می‌شود؛ نمی‌توان در زنجیره این فلز حیاتی، تنها به یک حلقه توجه کرد و حلقه‌های دیگر را فدا کرد. اگر قرار است که اعمال ضرایب قیمتی مورد تجدید نظر قرار گیرد، بهتر است همه حلقه‌ها در نظر مسئولان امر به یک چشم دیده شوند. سرمایه‌گذاران در جایی سرمایه خود را قرار می‌دهند که نسبت به بازگشت سرمایه خود اطمینان داشته باشند. در حالی که با اعمال ضریب قیمتی در بخشی از زنجیره، نه تنها رشد متوازن در زنجیره بر هم می‌خورد، بلکه شاهد رشد دلالی و سودجویی ناشی از رانت برای برخی واسطه‌ها خواهیم بود که بدون زحمت، بیش از تولیدکنندگان منفعت کسب می‌کنند. توسعه حلقه‌های نخستین زنجیره صنعت فولاد، موجب ارتقای کمی حلقه‌های بعدی و افزایش قدرت رقابتی محصولات فولادی کشور در بازارهای جهانی خواهد شد.

یادداشت: سعید فتاحی منش

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا
لزوم عرضه همه محصولات زنجیره فولاد در بورس
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: