همکاری ۱۹۰ شرکت در ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی
وزیر نیرو عنوان کرد:

همکاری ۱۹۰ شرکت در ابرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی

وزیر نیرو گفت: طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی که یک ابرپروژه و جزو بزرگ‌ترین طرح‌های آبی و خاکی کشور است، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با پیگیری و پشتیبانی‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و با مشارکت بیش از ۱۹۰ شرکت سازنده ایرانی به ثمر ‌رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، رضا اردکانیان شنبه شب با حضور در برنامه نگاه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: پویشی با عنوان «هر هفته- الف- ب- ایران» با سرمایه‌گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومانی به راه افتاده و متعهد شدیم تا پایان امسال ۲۵۰ طرح بزرگ آب و برق و فاضلاب را در قالب این پویش به بهره‌برداری برسانیم.

وی با بیان اینکه طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی نیز جزو این پویش است، افزود: به جز این طرح، تا کنون ۱۲۶ طرح از ۲۵۰ طرح را با سرمایه‌گذاری ۲۷ هزار میلیارد تومان به پایان رساندیم که با احتساب این طرح، ۱۲۸ پروژه با سرمایه‌گذاری حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان به انجام رسیده است.

وزیر نیرو ادامه داد: اجرای این پویش با وجود همه محدودیت‌ها، با اتکا به ظرفیت‌های موجود و توانمندی شرکت‌های مدیریتی، مهندسین مشاور، پیمانکاران و ظرفیت بخش‌های دولتی و خصوصی در حال اجراست.

اردکانیان با بیان اینکه تا کنون اجرای هفت سد مخزنی، هشت طرح شبکه آبیاری و زهکشی، چهار تصفیه‌خانه بزرگ آب، هفت تصفیه خانه بزرگ فاضلاب و آبرسانی به ۴۴۸ روستا و هفت شهر بزرگ انجام شده، عنوان کرد:همچنین در قالب این پویش ۹ نیروگاه حرارتی، ۱۳ نیروگاه تجدید پذیر، پنج نیروگاه مقیاس کوچک و ۳۳ طرح پست و خطوط انتقال نیز به ثمر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر این طرح‌های ساخت‌وسازی، هفت طرح سازوکاری نیز به بهره برداری رسیده است، توضیح داد: طرح‌های سازوکاری، طرح‌هایی هستند که هم تاثیر خود را در بهتر اجرا شدن طرح‌های ساختوسازی نشان می‌دهند و هم موجب تسهیل خدمت‌رسانی به مردم می‌شوند که ازجمله آن‌ها، بی‌نیاز کردن مردم از مراجعه به شرکت‌های توزیع برق است.

وزیر نیرو بیان کرد: هم اینک بیش از ۴۰ خدمت که مردم باید با مراجعه، آن خدمات را دریافت می‌کردند، با استفاده از فناوری تلفن‌های همراه و یا ارتباطات تلفنی، قابل انجام است و اجرای طرح‌های مشابه آن نیز جزو برنامه‌های امسال این وزارتخانه قرار دارد.

اردکانیان ادامه داد: در دو سال گذشته به علت شرایط خوب بارشی، حدود یک میلیارد مترمکعب بیلان منفی سفره‌های آب زیرزمینی جبران و تالاب‌های زیادی سیراب شده است.

وی با اشاره به این که شواهد تغییر اقلیم، زیاد شده و جدی است، تصریح کرد: در شرایط فعلی در مناطقی شبیه منطقه کشورمان، شرایط حدی حاکم است یعنی شرایطی که کمتر سال‌های معتدل پیش خواهد آمد که سالانه حدود 240 تا 250 میلی‌متر بارش داشته باشیم.

وزیر نیرو با اشاره به این که شرایط حدی به این معناست که یا سال های بسیار خشک یا ترسالی‌های شدید داشته باشیم، ابراز کرد: در سه سال اخیر شرایط حدی را تجربه کردیم و سال آبی 96 و 97، خشک‌ترین در پنجاه سال اخیر بود و سال آبی 97 و 98 و سال آبی 98 و 99 از پرباران‌ترین سال‌های پنج دهه اخیر بودند.

اردکانیان اضافه کرد: نوع مدیریتی که در شرایط حدی باید اعمال شود با مدیریت منابع آب در شرایط معتدل و متوسط متفاوت است؛ به این معنا که هم باید امکان ذخیره بارش و سیلاب‌ها را داشته باشیم و از خطرات سیلاب مصون باشیم و هم ظرفیت آب شیرین را برای شرایط خشک و کم آبی نگهداری کنیم و هم باید در ترسالی‌ها؛ امکان گذر سیل را فراهم کنیم تا خسارات کمتری ببینیم و لایروبی و مهندسی رودخانه، بحث‌های مهمی است.

وی با بیان این که امسال بر اساس پیش بینی‌های سازمان هواشناسی، پاییز به ترسالی سال‌های گذشته نیست، مطرح کرد: بر اساس آمارها، تا دیروز بارش در سال آبی جدید از اول مهر حدود 19 میلی‌متر بود که در مقایسه با متوسط درازمدت حدود 16 درصد و در مقایسه با پارسال هم حدود 17 درصد کمتر است؛ امیدوار هستیم در سه ماه دوم سال آبی جاری این وضع بهتر شود.

وزیر نیرو با اشاره به سابقه فناوری شیرین سازی آب دریا اذعان کرد: در منطقه خلیج فارس 67 سال پیش، کویت نخستین آب‌شیرین‌کن‌ها را نصب و استفاده کرد. سپس بقیه کشورهای همسایه نیز در منطقه این کار را انجام دادند.

اردکانیان افزود: اکنون بیش از 850 آب شیرین‌کن در این منطقه فعال است که از این تعداد، حدود 25 آب‌شیرین‌کن، بزرگ و دارای ظرفیت بیش از 100 هزار مترمکعب در شبانه‌روز هستند و پروژه ما در خلیج فارس هم از ثمره این آب شیرین‌کنهاست.

وی با بیان اینکه به طور کلی 75 درصد نمک زدایی دنیا در این منطقه انجام می شود، ادامه داد: اتکای اصلی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس برای تامین آب شیرین مورد نیاز خود به آب شیرین‌کنهاست.

وزیر نیرو گفت: این که از صفر تا صد طرح شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی کشور در این دولت در حال اجرا است و با سرمایه و ظرفیت‌های بخش خصوصی داخلی اجرا شده از اهمیت زیادی برخوردار است اما اهمیت بیشتر آن در این است که اجرای این طرح، صفحه جدیدی در پایداری حیات در منطقه فلات مرکزی ایران باز کرده است.

اردکانیان با اشاره به خشک و نیمه خشک بودن اقلیم کشورمان افزود: در حالی که یک درصد جمعیت دنیا در کشور ما وجود دارد، کمتر از سه دهم درصد منابع آب‌شیرین‌کن دنیا؛ سهم کشور ما است و اینکه کشور ما به آب دریا در شمال و جنوب دسترسی دارد و بتواند به این فناوری دسترسی پیدا کند و آب دریا را شیرین و به اعماق کشور منتقل کند؛ از اهمیت زیادی برخوردار است و امید به زندگی را در فلات مرکزی ایران افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به این که «از سال‌ها پیش کار مطالعاتی وسیعی را برای 17 استان کشور شامل استان های ساحلی و مرکزی آغاز کردیم» گفت: حدود 60 میلیارد مترمکعب در سال مصرف آب این استان هاست.

وزیر نیرو با بیان این که «در افق سال 1425، نهصد میلیون مترمکعب کسری آب برای صنایع داریم» ادامه داد: 26 میلیارد مترمکعب آب دریا را در جنوب به مصارفی که نیاز به نمک‌زدایی ندارند اختصاص دادیم و بخشی از آب دریا را هم با نمک‌ زدایی استفاده می‌کنیم.

اردکانیان با اشاره به این که همه استان‌های مناطق مرکزی کشور بر اساس شرایطی که تدوین کردیم می‌توانند از آب دریا استفاده کنند، اعلام کرد: طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی از سال 1392 آغاز شد و بیش از 190 شرکت سازنده ایرانی به ظرفیت حدود 16 هزار نیروی انسانی در طول این سال ها برای اجرای این طرح مشغول کار بودند.

وی با بیان این که تا کنون در این مرحله ای که اجرا شده است؛ حدود 16 هزار و 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است، افزود: تعداد قابل ملاحظه‌ای ایستگاه‌های پمپاژ، پست برق و خطوط انتقال ساخته شده است.

وزیر نیرو اضافه کرد: سالانه حدود 40 میلیون مترمکعب آب شیرین برای گل‌گهر، 30 میلیون متر مکعب برای مس،سرچشمه، 20 میلیون متر مکعب برای چادرملو و 50 میلیون متر مکعب در استان هرمزگان و 10 میلیون مترمکعب آب شیرین برای روستاهای در مسیر؛ تدارک دیده می‌شود.

اردکانیان با اشاره به این که مصرف این آب برای کشاورزی نیست، عنوان کرد: بنا به گفته آقای رزم حسینی وزیر صمت، قیمت تمام شده این آب در گل‌گهر سیرجان، قیمت مناسب و حدود دو یورو در مترمکعب است.

وی با تاکید بر این که مناسب‌ترین و پایدارترین آب برای صنایع بزرگ و معادن کشور، استفاده از آب دریا و استفاده نکردن از آب شیرین مصرفی مردم است، افزود: طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی، پنجره جدیدی را بر روی صنایع بزرگ و معادن کشور گشوده است.

وزیر نیرو یادآور شد: با اجرای این طرح، ذخیره آب در سفره‌های زیرزمینی بیشتر و حفظ حیات در مناطق مرکزی کشور پایدارتر می‌شود.

اردکانیان اظهار کرد: مجوز استفاده از آب دریا را به استان‌هایی می‌دهیم که طرح‌های سازگاری با کم آبی آن استان‌ها تضمین شده و به تصویب کارگروه ملی رسیده باشد.

وی ادامه داد: تهیه این طرح ها به این معناست که فکر انتقال آب از دریا، به تنهایی نباید موجب این شود که ما روش‌های مناسب‌تری برای استفاده از آب موجود را پیگیری نکنیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه «بر اساس طرح برق امید، برآورد ما رایگان شدن مصرف برق 30 میلیون نفر از هموطنان است» خاطرنشان کرد: بهای برق مشترکانی که مصرف آن‌ها کمتر از 300 وات ساعت در ماه است، رایگان می شود.

اردکانیان بیان کرد: جزئیات این طرح روی قبض برق و سامانه وزارت نیرو قرار می‌گیرد و امیدوار هستیم با فصل گرم سال آینده با همکاری مردم در اجرای این طرح 10 درصد مصرف برق خانگی را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: قبض دوره ابتدای آبان تا آخر آذر و عدد دقیق مصرف استان به استان رو تارنمای شرکت توانیر قرار می‌گیرد.

وزیر نیرو تصریح کرد: در بخش انرژی چالش اصلی ما اصلاح الگوی مصرف است و بر اساس برنامه‌های توسعه پنج‌ساله در حالی که باید هر سال به ظرفیت نصب شده نیروگاه‌ها اضافه کنیم، الگوی مصرف نیز باید مناسب‌سازی شود.

اردکانیان ابراز کرد: در دو سه سال اخیر اوج بار در تابستان را از رشد 5 درصد به یک درصد کاهش دادیم و در بخش خانگی به دلیل شیوع بیماری کرونا حساسیت داریم که اختلالی در تامین برق ایجاد نشود.

وی تاکید کرد: طرح برق امید، گروه پرمصرف را هدف قرار داده است و در پی جریمه کردن برای تامین منابع مالی نیست.

وزیر نیرو اعلام کرد: با اجرای این طرح 10 درصد گروه پرمصرف به خوش مصرف تبدیل می‌شوند.

اردکانیان توضیح داد : پرمصرف‌ها کسانی هستند که در مناطق معتدل مانند تهران بیش از 300 کیلو وات و در مناطق گرمسیر بیش از سه هزار کیلو وات ساعت در ماه برق مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح به خانواده‌های پر مصرف اطلاع می‌دهیم و روش های کاهش مصرف برق را به آن‌ها می آموزیم و تسهیلاتی برای استفاده آن‌ها از پنل‌های خورشیدی در پشت بام‌ها فرآهم می کنیم اما اگر توجه نکردند، مشمول 10 درصد افزایش بهای مصرف برق خواهند شد.

وزیر نیرو اضافه کرد: طرح سازگاری با کم آبی برای استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، فارس، بوشهر، کرمان، یزد، اصفهان و سمنان مطالعه شده است اما این طرح در قالب طرح آمایش سرزمینی برای برخی استان ها تصویب و برای بهره مندی آنها از آب دریا تصمیم هایی اتخاذ شده است.

اردکانیان ادامه داد: در هرمزگان و بوشهر با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آب شیرین شده دریا را می خریم و با قیمت یارانه‌ای در اختیارمردم قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه کمترین بهای پرداختی برای آب داخل بطری در هر متر مکعب دو تا سه میلیون تومان است، اضافه کرد: اما برای همین میزان آب و با همین کیفیت در شبکه آبرسانی در شهرها 500 تومان و در روستاها 250 تومان پرداخت می‌شود.

وزیر نیرو درباره جدا سازی آب شرب از آب مورد نیاز برای موارد بهداشتی، تشریح کرد: برای اجرای این طرح، نیازمند منابع مالی هنگفتی هستیم و به عنوان نمونه در شهر تهران 9 هزار کیلومتر شبکه وجود دارد و با مطالعات اقتصادی، امکان پذیری اجرای این طرح‌ها را استخراج کردیم و مشخص شد مانع اجرای طرح جداسازی آب شرب از آب بهداشتی فناوری نیست بلکه منابع اقتصادی است.

اردکانیان افزود: البته با شهرداری تهران توافق کرده‌ایم برای فضای سبز به جای استفاده از منابع آب زیرزمینی که قابل شرب است از پساب‌های تصفیه شده استفاده کنند.

وی ادامه داد: تا 20 سال آینده امیدوار هستیم بیش از 140 میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری قرار دهیم و به میزان آب سد امیرکبیر منابع آب زیر زمینی ذخیره شود.

وزیر نیرو بیان کرد: بخش برق اتکایی به بودجه عمومی ندارد و در این بخش، چهار میلیارد و یکصد میلیون یورو و 28 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است اما در بخش آب وابستگی به بودجه عمومی وجود دارد زیرا در این بخش دو میلیارد و 600 میلیون یورو و 31 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

اردکانیان اشاره کرد: امسال 250 طرح با سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومان در وزارت نیرو به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه موضوع آب عرصه تک وزاتخانه ای نیست ومسئله‌ای بین بخشی است، تصریح کرد: نباید دستگاه‌های مختلف در زمینه آب، جدا جدا فعالیت کنند.

وزیر نیرو ابراز کرد: باید طرح آمایش سرزمینی وجود داشته باشد تا همه دستگاه‌ها یکپارچه درباره موضوع آب برای هر منطقه تصمیم‌گیری کنند.

اردکانیان افزود: طرح آمایش سرزمینی پیش شرط نگاه بین بخشی به مسئله آب است و سازمان برنامه و بودجه وعده داده این طرح را تا پایان سال آماده کند.

وی گفت: به عنوان نمونه با اجرای طرح شیرین‌سازی آب دریا و انتقال آن به کرمان، 100 میلیون متر مکعب آب در اختیار صنعت این استان قرار داده شد و از محل دیگری نیز برای شرب 150 میلیون متر مکعب آب تامین می شود اما در این استان در برخی سال‌ها 6 میلیارد متر مکعب آب برای کشاورزی استفاده می‌شود.

وزیر نیرو ادامه داد: با کشورهای همسایه معاهداتی داریم و آنها باید حقابه ما را رعایت کنند که ازجمله آن‌ها حقابه ایران از هیرمند بوده و دولت افغانستان به آن پایبند است.

اردکانیان اذعان کرد: با سازوکارهایی که وجود دارد هر نوع طرح سازه‌ای در هیرمند با رعایت حقوق قانونی ما از آب این رودخانه اجرا می‌شود .

وی اضافه کرد: کمیساریای هیرمند در معاهده حقابه ما از آب این رودخانه ایجاد شده است و اعضای آن هفته آینده در کابل جلسه‌ای برگزار می‌کنند.

وزیر نیرو با اشاره به راه اندازی راه‌آهن خواف به هرات در آینده نزدیک، نهایی شدن سند جامع راهبردی همکاری دو کشور در آینده را یاداور شد و گفت: افغانستان به این موضوع توجه دارد که رعایت حقابه قانونی ما از هیرمند اصل و شرط است.

اردکانیان تاکید کرد: ما ظرفیت های مهندسی داریم که با اجرای طرح‌های آن‌ها در هیرمند خدشه‌ای به حقابه ما وارد نشود.

وی مطرح کرد: ایجاد سدهایی در ترکیه و سرشاخه های ارس نیز طرح های بالا دستی که در حوزه های آبریزی غیر مشترک اجرا می شود تابع مقررات کلان و جامعه بین‌المللی است و به وسیله سازمان‌های جهانی دنبال می‌شود.

وزیر نیرو گفت: در این باره آخرین برداشت‌ها و تحلیل‌های خود را به دستگاه دیپلماسی کشور ارائه می‌دهیم و آن‌ها موضوع را دنبال می‌کنند اما در بخش آبریزهای مشترک قوانین دو طرفه‌ای وجود دارد.

اردکانیان درباره همکاری وزارت نیرو با قطر نیز خبر داد: هفته آینده اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور پس از سال‌ها در ایران برگزار می‌شود و طرح هایی را آماده کرده‌ایم و می‌دانیم بخش خصوصی قطر برای سرمایه‌گذاری از آن‌ها استقبال می‌کنند.

وی افزود: طرحی برای ایجاد مرکزی برای آب‌شیرین‌کن در ایران نیز داریم.

بر اساس گزارشی از ایرنا، وزیر نیرو با بیان اینکه در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر کارهای خوبی انجام داده‌ایم، یادآوری کرد: در سیستان و بلوچستان ظرفیت تولید 30 هزار مگاوات با انرژی باد داریم.

اردکانیان خاطرنشان کرد: امکان صادرات انرژی‌های حاصل از انرژی‌های تجدیدپذیر را فرآهم کرده ایم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: