دسترسی کافی به ضایعات الکترونیکی نداریم
مدیرعامل شرکت بازیافت فلزات گرانبها:

دسترسی کافی به ضایعات الکترونیکی نداریم

مدیرعامل شرکت بازیافت فلزات گرانبها گفت: به عنوان تنها واحد بازیافت فلزات موجود در بردهای الکترونیکی در کشور، به صورت تخصصی در این زمینه فعال هستیم اما به اندازه کافی در بین فعالان حوزه بازیافت فلزات، شناخته شده نیستیم بنابراین ادارات و شرکت‌های دولتی و خصوصی ضایعات الکترونیکی و سخت‌افزارهای کامپیوتری خود را به بنگاه‌های ضایعاتی غیرمتخصص می‌فروشند و در این بین دست ما از مواد اولیه خالی می‌ماند.

مجید صادقی غریب‌دوستی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: کارگاه‌هایی که شمش را به صورت انبوه تولید می‌کنند اغلب از ضایعات مس و برنج به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند، اما حرفه ما نسبت به سایر تولیدکننده‌های شمش، حساس‌تر و ظریف‌تر تلقی می‌شود؛ در نتیجه، از ضایعات برد الکترونیکی به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنیم. بازیافت این نوع ضایعات به دانش بیشتری نیاز دارد اما تعداد کارگاه‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، بسیار محدود هستند.

شمش مس با عیار بالا تولید می‌کنیم

مدیرعامل شرکت بازیافت فلزات گرانبها مطرح کرد: با توجه به نوع ماده اولیه‌ای که مصرف می‌کنیم، میزان قابل توجهی از شمش تولید نمی‌کنیم. محصول تولیدی ما از نظر خلوص، عیار بالایی دارد و اغلب به مصرف واحدهای تولیدکننده مفتول مس می‌رسد. میزان خلوص شمش تولیدی مجموعه 99 درصد است و بهترین نوع شمش مس برای ساخت انواع سیم و کابل محسوب می‌شود که البته تولیدکنندگان مفتول طی فرآیندی و تحت عملیات ریخته‌گری پیوسته خلوص آن را به 99.99 درصد می‌رسانند و بعد از تولید مفتول هشت میلی‌متری آن را برای تولید سیم و کابل، روانه بازار و بورس کالا می‌کنند. رسانایی قوی مس تنها دلیل استفاده از شمش این فلز در واحدهای تولیدی مفتول، سیم و کابل است.

وی تصریح کرد: سایر کارگاه‌های تولیدکننده شمش مس به دلیل اینکه به میزان زیادی از ضایعات مسی دسترسی دارند، شمش بیشتری نیز می‌توانند تولید کنند. به عنوان مثال، این کارگاه‌ها به ازای یک تن ضایعات می‌توانند 950 کیلوگرم شمش مس تولید کنند اما مجموعه ما در هر دوره تولید، معمولا 10 تن ضایعات الکترونیکی خریداری می‌کند و تنها یک تن شمش مس تولید می‌کند. جداسازی و بازیافت فلزات از قطعات الکترونیکی فرایند دشواری است که ما قادر به انجام آن هستیم و به این منظور، تمام مجوزهای لازم را از سازمان محیط زیست و سایر مراکز مربوطه اخذ نموده‌ایم. طلا، نقره، پلاتین، پالادیوم، مس، قلع و سرب ازجمله فلزاتی هستند که ابتدا آن‌ها را از بردهای الکترونیکی و سپس سایر فلزات جدا می‌کنیم. بعد از عملیات ریخته‌گری شمش هر فلز با درجه خلوص بالا به دست می‌آید.

صادقی غریب‌دوستی تاکید کرد: بازیافت فلزات از قطعات الکترونیکی به دو دلیل اساسی تنها در تعداد انگشت‌شماری از واحدهای تولیدی انجام می‌شود. هزینه و آلایندگی، دو عاملی است که این فرایند را دشوار می‌سازد. خوشبختانه هیچکدام از این دو عامل مانع فعالیت مجموعه ما نشده است. جهت خنثی کردن گازهای سمی، سیستم تصفیه‌ای در خط تولید کارخانه، طراحی و نصب کرده‌ایم که آلایندگی مراحل بازیافت را به طور کامل امحا می‎کند. با به‌کارگیری تجربه و دانش فنی، می‌توان تا حد زیادی از هزینه‌های اضافی تولید ایمن کاست و مراحل تولید و فرایند فیلتراسیون را مقرون‌‌به‌صرفه کرد. در واقع، تنها واحدی که تمام مجوزهای لازم جهت بازیافت فلز از بردهای الکترونیکی را دارد مجموعه ما است، البته چند واحد دیگر نیز بدون مجوز لازم، به این فعالیت مشغول هستند.

محدودیت عرضه قطعات الکترونیکی

مدیرعامل شرکت بازیافت فلزات گرانبها اظهار کرد: از زمانی که آغاز به کار کرده‌ایم، قیمت‌ها هیچگاه به ثبات نرسیده‌اند. در چنین آشفته بازاری سعی می‌کنیم با حداقل ظرفیت فعالیت کنیم. علاوه بر نوسانات قیمتی که به چالش جدی برای تمام واحدهای تولیدی تبدیل شده است، دولت و سازمان‌های وابسته به آن نیز هیچگونه حمایتی در راستای ارتقای سطح عملکرد ما نداشته است. علاوه‌براین ادارات مختلف زمانی که می‌خواهند قطعات الکترونیکی سیستم‌های خود را تغییر دهند، بدون آگاهی از اهمیت این نوع قطعات و فعالیت تخصصی این بنگاه، آن‌ها را به بنگاه‌های ضایعاتی غیرمتخصص می‌فروشند.

وی تاکید کرد: این مجموعه، تنها واحد متخصص در امر بازیافت فلزات گرانبها از قطعات الکترونیکی، به حساب می‌آید و به صورت کاملا مدون و حرفه‌ای این فرایند را با حداقل آلایندگی انجام می‌دهد. در صورت همکاری مستقیم ما با مصرف‌کنندگان بزرگ لوازم الکترونیکی که ادارات و سازمان‌ها محسوب می‌شوند، نقش واسطه و دلال حذف می‌شود و همچنین محیط زیست نیز از آلایندگی‌های احتمالی در امان خواهد بود، اما متاسفانه سازوکاری در این خصوص تعریف نشده و این مسئله به درستی جا نیفتاده است.

صادقی غریب‌دوستی عنوان کرد: در حال حاضر، مرزهای کشور بسته است و امکان صادرات وجود ندارد و در این خصوص نیز دولت هیچ تدبیری نمی‌اندیشد. قابل ذکر است که صادرات شمش مس تا سال 1392 انجام می‌شد و حدود 6 سال است که همچون سایر واحدهای تولیدی فقط بازار داخلی را پوشش می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت بازیافت فلزات گرانبها در رابطه با چشم‌انداز فعالیت شرکت توضیح داد: در ادامه باید دید سیاست‌های دولت بچه سمت و سویی خواهد داشت که در صورت گشایش مرزها، قطعا صادرات محصول را در برنامه کار خود قرار خواهیم داد و برای این منظور، باید میزان تولید را افزایش دهیم که این موضوع نیز مستلزم تامین میزان زیادی ضایعات الکترونیکی است.

در صدد تولید شمش آلیاژی هستیم

صادقی غریب‌دوستی خبر داد: برنامه دیگر ما برای ادامه مسیر کاری خود، تولید شمش‌های آلیاژی است که برای این موضوع نیز از شمش‌های مسی تولیدی خود به همراه فلزهای دیگری همچون سرب و روی استفاده خواهیم کرد. سعی داریم با بیشترین میزان تولید شمش‌های مسی و آلیاژی سهم زیادی از بازار داخلی را به خود اختصاص دهیم. لازم به ذکر است که شمش‌های آلیاژی، ارزش افزوده بالایی دارند. تمام این برنامه‌ها در گروی ثبات قیمت‌ها است و تا قبل از آن عملا نمی‌توانیم قدم از قدم برداریم.

وی یادآور شد: شمش‌های آلیاژی در کارگاه‌های ریخته‌گری که تولیدکننده شیرآلات بهداشتی، ساختمانی و سایر قطعات برنجی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد و اکنون شاهد نیاز بازار به این نوع محصولات هستیم و در صورت ورود به این حوزه، قطعا سود خوبی عاید مجموعه خواهد شد، اما پیش‌بینی آینده عملا کار غیر ممکنی است. قیمت طلا و سایر فلزات روند صعودی را طی می‌کنند و هر رخ دادن هر اتفاقی در دنیا، به این روند افزایشی، سرعت می‌بخشد. اکنون با توجه به شیوع ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی که در دنیا حاکم است، ارزش فلزهای پایه در حال افزایش است و انتهای این ماجرا قابل پیش‌بینی نیست.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
توسعه صنعتی، نیازمند حمایت دولت است
دست نابلدان باید از مناصب تخصصی صنعت کوتاه شود
دلالان آزادانه تجارت می‌کنند
شرایط برای تولید مطلوب است
تولید، رونق سابق را ندارد
هجرت رونق از واحدهای صنعتی
تولید شمش مس انحصاری شده است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: