یکی از اهداف استراتژیک صنعت فولاد کاهش مصرف آب است/ تعریف سه سناریو برای بهینه‌سازی مصرف آب
مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان:

یکی از اهداف استراتژیک صنعت فولاد کاهش مصرف آب است/ تعریف سه سناریو برای بهینه‌سازی مصرف آب

امین ابراهیمی، مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان در یادداشتی به روش‌های گوناگون برای کاهش مصرف آب در صنعت فولاد ایران پرداخته است. وی معتقد است با کمک به‌روزرسانی تجهیزات و تکنولوژی‌ها، می‌توان اقدامات موثری در این زمینه انجام داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین، در یادداشت امین ابراهیمی، مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان با موضوع «کاهش مصرف آب در صنعت فولاد ایران» آمده است:

میزان مصرف آب در صنعت فولاد کمتر از بخش کشاورزی است اما به دلیل اهمیت بهینه‌سازی مصرف آب، شرایط ایجاب می‌کند این صنعت در این حوزه پیشتاز باشد. در زمینه کاهش مصرف آب اخیرا برخی از شرکت‌های فولادی همچون فولادمبارکه اصفهان به تاسیس واحد تصفیه پساب جهت بازیابی آب خروجی در برخی از واحدهای فولادی اقدام کرده‌اند، اما به‌روزآوری تجهیزات و تکنولوژی موثرترین اقدام جهت کاهش مصرف آب است که لازم است این رویکرد در خط مشی و اهداف استراتژیک صنعت فولاد قرار گیرد.

در خصوص اینکه آیا مصرف آب صنایع فولادی در ایران با استانداردهای جهانی تطابق دارد نیز می‌توان گفت که طبق شاخص جهانی، برای تولید هر کیلوگرم فولاد، هشت لیتر آب مورد نیاز است که به‌ دلیل گوناگونی تکنولوژی و فناوری به کار رفته در صنایع فولاد کشور، نرخ مصرف آب متفاوت است. هم اکنون میزان صرف آب در این شرکت تقریبا یک لیتر آب برای نورد یک کیلوگرم فولاد مصرف می‌شود که این نرخ نسبت به شاخص شرایط بسیار مطلوبی دارد.

از آنجا که شاخص جهانی برای کل چرخه فولاد تعریف شده که عمده مصرف هم در صنایع بالادستی است، نرخ مصرف آب در فولاد مبارکه به عنوان یک نمونه مناسب برای این شاخص هم اکنون به از نرخ 16 لیتر به عدد چهار لیتر در یک کیلوگرم فولاد رسیده است که عدد مناسبی است. برای سایر صنایع فولاد کشور اطلاعات مستندی در دست نیست که میزان تطابق نرخ مصرف آب را با شاخص جهانی مقایسه کنیم.

از سوی دیگر طبق بررسی‌های انجام شده خوشبختانه شرکت‌های فولادی متوجه اهمیت موضوع شده‌اند اما با توجه به اینکه هرگونه اقدام اساسی در زمینه کاهش مصرف آب در صنعت فولاد مستلزم تکنولوژی و سرمایه‌گذاری است، هنوز اقدام شایسته و همه‌جانبه‌ای صورت نگرفته است.

در اینجا می‌توان مولفه‌های موثر بر میزان مصرف آب در صنعت فولاد را در پنج بخش دسته‌بندی کرد که شامل سبد محصولات و ظرفیت تولید خطوط تولید فولاد، فرایندهای فولادسازی خصوصا در رده‌های بالادستی (فولادسازی و ریخته‌گری) و میاندستی (نورد)، سطح فناوری، طراحی، تکنولوژی و عمر تجهیزات و ماشین‌آلات خط تولید، سطح بازدهی و کیفیت سیستم‌های اندازه‌گیری مصرف آب صنایع و میزان بازیابی آب و سطح تکامل چرخه بازگردانی آب به شبکه تولید می‌شود.

در اسناد بالادستی برنامه‌ریزی جهت استفاده بهینه از آب، رویکردها در سه سناریو ازجمله کاهش مصرف آب، استفاده مجدد یا بازچرخانی آب و بازیافت آب با تصفیه پسماند تعریف می‌شوند.

در زمینه استفاده مجدد آب می‌توان با توجه به حجم و آنالیز آب مصرفی در یک واحد صنعتی، از راهکارهای زیر استفاده کرد:

  1. استفاده از شبکه‌های آب مجهز به برج‌های خنک‌کننده
  2. طراحی مدارهای چرخه آبیجهت استفاده از آب خروجییک واحد صنعتی به‌عنوان ورودی واحد دیگر(البته بر اساس کیفیت و حجم آب موجود)
  3. استفاده از مکانیزم‌های ته‌نشینی و یا تبخیری در تکنولوژی مدارهای چرخه آب

برای مثال، در شرکت فولاد اکسین خوزستان نیز تکنولوژی بهینه‌سازی مصرف آب براساس سناریو استفاده مجدد از آب پیاده‌سازی شده است. به ‌طوری ‌که در خط تولید این شرکت از برج‌های خنک‌کننده استفاده می‌شود. بنابراین در راستای مدیریت مصرف آب، عملیات نگهداری این سیستم طبق استانداردهای مرتبط انجام می‌گیرد.

اجرای پروژه جمع‌آوری (احداث کانال) و تصفیه پسماند بهداشتی جهت بازیافت و بهینه‌سازی مصرف آب بوده ، به طوری که آب بازیافت شده مصرف فضای سبز شرکت می‌شود.

همچنین برطرف کردن نشتی‌های آب در خطوط تولید، جمع‌آوری آب‌های خارج شده از مدار برج‌های خنک کننده جهت تامین آب بخشی از فضای سبز کارخانه و ارتقای سیستم میترینگ (اندازه‌گیری) آب کارخانه از دیگر اقدامات صورت گرفته در اکسین خوزستان است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: