گام جدید شرکت‌های معدن و صنایع معدنی برای تامین مالی

گام جدید شرکت‌های معدن و صنایع معدنی برای تامین مالی

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی، «شرکت سهامی عام پروژه» تشکیل می‌دهند و این امر، روشی جدید برای تامین مالی طرح‌های توسعه است. پیش از این، با افزایش سرمایه شرکت‌ها، بخشی از نیاز پروژه‌ها به منابع مالی برطرف شده، اکنون مسیری تازه برای تامین مالی در آستانه اجرا شدن است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور که در جلسه ویدئوکنفرانس «تشکیل شرکت‌های سهامی عام پروژه» با حضور معاون طرح و برنامه وزارت صنعت معدن و تجارت،‌ معاون برنامه‌ریزی ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های ملی مس، چادرملو و مدیران مبارکه و گل‌گهر سخن می‌گفت،‌ اظهار داشت: اکنون که معدن و صنایع معدنی پیشران توسعه در کشور شده، تنوع‌بخشی به تامین مالی در این حوزه، ضرورت دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی حدود 4.8 میلیارد یورو به صورت ارزی و 40 هزار میلیارد تومان به صورت ریالی، طرح‌های توسعه پیش رو دارند، ضروری است که روشی نوین برای تامین مالی پیاده‌سازی شود.

در مسیر تنوع‌بخشی تامین مالی

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه ایمیدرو، از دو سال گذشته تنوع‌بخشی در تامین مالی را یکی از رئوس برنامه‌های خود قرار داده بود، یادآور شد: پیش از این، با افزایش سرمایه شرکت‌ها، بخشی از نیاز پروژه‌ها به منابع مالی برطرف شده اکنون مسیری تازه برای تامین مالی در آستانه اجرا شدن است.

«معادن و فلزات»؛ پیشرو تشکیل شرکت سهامی عام پروژه

غریب‌پور بیان کرد: شرکت توسعه معادن و فلزات در ماه‌های اخیر اقدام به پیاده‌سازی این روش کرده و شرکت سهامی عام پروژه تشکیل داده است و از این رو لازم است که از تجربه این شرکت در مسیر پیش رو،‌ استفاده شود.

وی با اشاره به جایگاه بورس و قوانین مربوطه در روش جدید،‌ عنوان کرد: برای جلسات آتی، از دکتر حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و دکتر علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران نیز دعوت به عمل می‌آید.

برنامه زمان‌بندی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به اینکه شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت هم پیگیر این موضوع است، ادامه داد: با هماهنگی‌های که بین این وزارتخانه و نهادهای مربوطه به عمل می‌آید، برنامه زمان‌بندی برای تشکیل شرکت‌های سهامی عام برای شرکت‌های بزرگ ازجمله ملی صنایع مس، فولاد مبارکه، گل‌گهر، چادرملو،‌ فولاد خوزستان و.... مشخص خواهد شد.

غریب‌پور با بیان اینکه پروژه‌های منتخب به صورت کامل مورد مطالعه قرار می‌گیرند، تاکید کرد: تعریف شاخص‌های اثرگذار پروژه‌ها ازجمله نرخ بازگشت سرمایه، نرخ بازده داخلی و خالص ارزش فعلی(NPV) از جمله عوامل موثر در جذابیت پروژه‌ها است.

وی افزود: همچنین بررسی نمونه اساسنامه شرکت تازه تاسیس شده سهامی عام پروژه، یکی دیگر از پیش‌نیازها است.

سعید زرندی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اشاره به استقبال این وزارتخانه از روش جدید تامین مالی، ابراز کرد: هر یک از شرکت‌های بزرگ، به طور جداگانه شرکت سهامی عام،‌ خواهد داشت.

وی اضافه کرد: آماده اجرای این برنامه هستیم و موضوع را در شرکت سهامی بورس مطرح کرده‌ایم.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس نیز با اشاره به تاکید رئیس هیئت عامل دراین باره، اظهار کرد: اکنون دو پروژه اسید فسفریک خلیج فارس و کنسانتره 50 هزار تنی مس را به روش جدید تامین مالی خواهیم کرد.

ناصر تقی‌زاده، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز از آماده بودن این شرکت برای تامین مالی دو پروژه، یک مگا مدول آهن اسفنجی و یک طرح فرو سیلیس، با تشکیل شرکت سهامی عام خبر داد.

نماینده شرکت فولاد مبارکه نیز خبر داد: این شرکت نیز دو طرح خط آهن سنگان-بافق و تجمیع معادن کوچک برای تولید کنسانتره سنگ‌آهن را با تشکیل شرکت سهامی عام، تامین مالی خواهد کرد.

محمود زیدآبادی، معاون شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز مطرح کرد: برای شروع این برنامه، در شرکت سهامی عام پروژه شرکت معادن و فلزات، مشارکت کرده‌ایم.

در این جلسه، نعمت‌الله شهبازی مدیر کل دفتر سرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی وزارت صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در سطح وزارت اقتصاد و مجموعه بورس،‌ هماهنگی‌هایی در این زمینه آغاز شده و قرار است با کاهش بروکراسی موجود، زمان تشکیل شرکت‌های سهامی عام پروژه، کوتاه شود

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
افزایش سقف تامین مالی پروژه‌ها تا ۱۰۰ میلیارد ریال
اقدامات ایمیدرو در آماده‌سازی طرح «آهن اسفنجی قائنات»
دولت به تعهدات خود در احداث زیرساخت‌ها عمل کند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: