اجرای شیوه‌نامه جدید فولاد از ابتدای هفته آینده
رئیس هیئت عامل ایمیدرو خبر داد:

اجرای شیوه‌نامه جدید فولاد از ابتدای هفته آینده

رئیس هیئت عامل ایمیدرو خبر از تصمیم ستاد اقتصادی دولت برای اجرای شیوه‌نامه ساماندهی بازار زنجیره فولاد کشور داد و گفت: این دستورالعمل مزیت‌های متعددی برای حوزه معدن و صنایع معدنی دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور با تاکید بر «حذف سقف رقابت در تعیین قیمت» اظهار داشت: در شیوه‌نامه جدید، دولت قبول کرده که قیمت بر مبنای رقابت در بورس کالا کشف و تعیین شود. بدین ترتیب، روند قیمت‌گذاری کاملا رقابتی خواهد بود.

الگوی تامین نیاز داخل و صادرات

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه به تامین نیاز بازار داخل اشاره و بیان کرد: به منظور تعیین مازاد عرضه بازار و صادرات محصولات، یک الگوی شفاف تعریف شده و برخی نگرانی‌ها در خصوص وجود امضای طلایی برطرف شده است.

غریب‌پور افزود: بر اساس این دستورالعمل، تولیدکنندگان زنجیره فولاد، اقدام به عرضه کافی محصولات تولیدی در بورس کالا می‌کنند و در صورت عدم تقاضا و معامله، امکان صادرات خواهند داشت.

وی درباره عرضه کافی به بازار، ابراز کرد: با توجه به اینکه کلیه محصولات تولیدی زنجیره فولاد در بورس عرضه می شود، بازار دیگر مثل گذشته با کسری مواجه نمی‌شود و تولیدکنندگان داخلی می‌توانند به هر میزان که نیاز به مواد اولیه تولید دارند، اقدام به خرید از بورس کالا کنند.

رصد انبارها

رئیس هیئت عامل ایمیدرو به رصد انبارها اشاره کرد و یادآور شد: در الگوی جدید، سامانه انبارها نسبت به ثبت و ردیابی محصولات خریداری شده از بورس کالا اقدام می‌کند و نگرانی‌های مربوط به خرید مواد اولیه با قیمت رقابتی و فروش آن در بازار آزاد با قیمت دیگر برطرف شده است.

اصلاح بهین‌یاب

غریب‌پور در ادامه سخنان خود موضوع اصلاح بهین‌یاب و ارتباط آن با مالیات بر ارزش افزوده را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در شیوه‌نامه جدید سامانه‌های مالیاتی با بهین‌یاب مرتبط شده و میزان تقاضا علاوه بر شاخص‌های مصرف برق، انرژی و تولید بنگاه‌ها، به مالیات پرداختی به دولت نیز مرتبط باشد.

وی تاکید کرد: بدیهی است کاهش ارزش افزوده پرداختی، به معنی کاهش سهمیه خرید از بورس کالا خواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره نظارت بر عمده‌فروشی و خرده‌فروشی، عنوان کرد: یکی از نگرانی‌های دستگاه‌های نظارتی، وجود قیمت دوگانه بین بورس کالا و قیمت مصرف‌کننده نهایی بود که در الگوی جدید، قرار است موضوع از طریق سامانه‌های جدید و بازرسی‌های پیوسته، کنترل شود.

حذف واسطه‌ها

غریب‌پور تصریح کرد: در واقع قیمت بین بورس کالا برای محصول نهایی مثل میلگرد، با قیمت در بازار نهایی برای مصرف‌کننده نباید از یک محدوده مجاز فراتر رود و واسطه‌ها حذف شده و محصول نهایی با قیمت منصفانه به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد که بدین ترتیب افزایش رضایت واحدهای تولیدی خریدار مواد اولیه و مردم را شاهد خواهیم بود.

وی به تعیین قیمت پایه بر اساس شاخص قیمت بین المللی اشاره کرد و ادامه داد: در ابلاغیه دولت، قیمت‌های ناحیه CIS مبنای تعیین قیمت پایه بورس تعیین شده که به صورت روزانه و با تنوع محصولات بیشتر ازجمله میلگرد، انواع ورق و شمش از طریق رسانه‌های بین‌المللی از جمله متال بولتن در دسترس است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو اضافه کرد: شاخص فوب ایران صرفا برای دو محصول اسلب و بیلت به صورت هفتگی خواهد بود.

غریب‌پور درباره امکان عرضه اختصاصی برای صنایع پرمصرف، اذعان کرد: با توجه به رشد تولید بنگاه‌ها در حوزه خودرو و لوازم خانگی، در شیوه‌نامه جدید به گونه‌ای پیش‌بینی شده تا شرکت‌ها بتوانند از طریق عرضه اختصاصی، مواد اولیه خود را با قیمت کشف شده و ثبت در بورس کالا خریداری کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
سرمایه‌گذاری توسعه زیرساخت‌های معادن/ عناصر فلزی استان چهارمحال و بختیاری در دست مطالعه
شیوه‌نامه بهره‌برداری معادن گیلان تدوین می‌شود
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
نمایشگاه ایران کان مین 1399
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: