نیازمند تبیین سیاست‌های تازه برای صادرات هستیم
مدیرعامل شرکت سیم و کابل نورا الکتریک:

نیازمند تبیین سیاست‌های تازه برای صادرات هستیم

مدیرعامل شرکت سیم و کابل نورا الکتریک گفت: در شرایطی که اقتصاد کشور با بحران مواجه شده و بازار با رکود مواجه است، صادرات می‌تواند هم برای تولیدکنندگان گره‌‌گشا باشد و هم درآمد ارزی قابل توجهی را برای کشور به ارمغان آورد.

حسین یحیی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت سیم و کابل نورا الکتریک در زمینه تولید سیم و کابل‌های قابل انعطاف و غیر قابل انعطاف، قدرت و کنترل در دو دسته فشار قوی و فشار ضعیف، با ظرفیت اسمی یک هزار و 250 تن در سال فعالیت دارد که میزان یک سوم از این ظرفیت در حال حاضر، فعال است. وضعیت بازار از ابتدای سال جاری تا مهر ماه، روند نزولی را طی کرد و در دو ماه اخیر راکد شده است. به همین دلیل، میزان تولید محصول را متناسب با تقاضا و فروش، کاهش داده‌ایم.

وی افزود: ماشین‌آلات مورد استفاده این شرکت، دستگاه‌های تابنده، کشش، پرس اکستروژن و دستگاه روکش‌زنی و بسته‌بندی هستند که همه این تجهیزات از منابع داخلی تامین شده است. از مواد اولیه مصرفی کارخانه نیز می‌توان به مفتول‌هایی آلومینیوم و مسی و همچنین گرانول PVC در گریدهای مختلف اشاره کرد. در حال حاضر علی‌رغم نابسامانی‌های موجود در بازار، دچار هیچ کمبود یا معضل خاصی در تامین مواد اولیه مورد نیاز خود نشده‌ایم اما تنها چالشی که در این خصوص وجود دارد، چند نرخی بودن ماده اولیه و نوسانات شدید قیمت آن است.

بی‌ثباتی در بازار

مدیرعامل شرکت سیم و کابل نورا الکتریک مطرح کرد: در شرایطی که شدیدترین تحریم‌ها علیه کشور اعمال شده و تجارت بین‌المللی تقریبا متوقف شده است، تولیدکنندگان، مواد اولیه مورد نیاز خود را تنها می‌توانند از بازار داخلی تامین کنند و انتظار می‌رود با محدودیت‌های صادراتی که وجود دارد، صنایع بالادستی نیز این مواد اولیه را تنها در بازار داخلی عرضه کنند اما آنچه اکنون شاهد آن هستیم کاهش عرضه یا عدم توزیع متوازن مفتول آلومینیومی در بازار بوده که علاوه بر افزایش نرخ ارز، به رشد قیمت این ماده اولیه دامن زده است. به این ترتیب، صادرات مفتول، جزو عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت آن در بازار بوده است.

یحیی‌زاده ادامه داد: در حال حاضر، تولیدکنندگان سیم و کابل، مفتول‌های آلومینیومی و مسی مورد نیاز خود را با قیمت گزافی از بازار تهیه می‌کنند. این در حالی است که به دلیل کاهش طرح‌های مرتبط با صنعت برق کشور، فعالیت‌های عمرانی و ساختمان‌سازی، میزان تقاضا برای محصولات سیم و کابلی کاهش یافته و تولید مقرون‌به‌صرفه به نظر نمی‌‌‌رسد. به همین دلیل، واحدهای تولیدی سیم و کابل، میزان تولید خود را کاهش داده‌اند.

وی در مورد برنامه‌های توسعه‌ای شرکت سیم و کابل نورا الکتریک، گفت: از سال گذشته، تولید کابل‌های تلفنی و اتصال باتری را در دستور کار خود داشتیم که قرار بر این شد تا در نیمه اول سال 1399، این خط تولید را راه‌اندازی کنیم که متاسفانه به دلیل نوسانات بیش از حد قیمت‌ها بازار نتوانستیم آن را به سرانجام برسانیم. سرمایه‌گذاری در هر طرحی، باید در شرایطی که ثبات در بازار وجود دارد، انجام شود تا سرمایه از بین نرود و شرکت دچار ضرردهی نشود. علاوه‌براین میزان تقاضا برای محصولات جدید نیز بر اقتصادی بودن یک طرح توسعه، تاثیر دارد.

عدم حمایت مطلوب در شرایط بحرانی

مدیرعامل شرکت سیم و کابل نورا الکتریک با اشاره به ارائه تسهیلات ویژه وعده ‌داده‌ شده توسط دولت، عنوان کرد: گفتنی است تاکنون تسهیلاتی در راستای حمایت از تولیدکنندگان در شرایط بحرانی ناشی از شیوع کرونا، به ما تعلق نگرفته است. در حالی که به بانک اعلام شده، مراجعه کردیم و چند مرحله را نیز به انجام رساندیم اما آنقدر دریافت این تسهیلات پیچ‌وخم‌های اداری فراوانی دارد که کمتر کسی قادر به رسیدن به مراحل پایانی و دریافت وام مورد نظر است. در کنار این بحث، باید بگویم مبلغ در نظر گرفته شده نیز، برای جبران خسارات وارد آمده به تولیدکنندگان، کافی نیست و به این همه دردسر و صرف وقت نمی‌ارزد. ضمن اینکه نرخ سود تسهیلات بانکی، زیاد است و  طبیعی است که دریافت وام و بازپرداخت آن برای تولیدکنندگان مقرون‌به‌صرفه نباشد.

وی از توقعات تولیدکنندگان یاد کرد و متذکر شد: مسئولین باید سیاست‌گذاری جدیدی برای آغاز مجدد صادرات، پایه‌گذاری کنند و به آن جامه عمل بپوشانند. در ظاهر فقط صحبت از تشویق تولیدکنندگان برای انجام صادرات است اما در واقعیت، با چیزی جز بسته بودن راه‌ها مواجه نیستیم. در شرایطی که اقتصاد کشور با بحران مواجه شده و بازار با رکود مواجه است، صادرات می‌تواند هم برای تولیدکنندگان گره‌‌گشا باشد و هم درآمد ارزی قابل توجهی را برای کشور به ارمغان آورد.

بازار در احاطه سیم و کابل‌های بی‌کیفیت

یحیی‌زاده در پاسخ به سوالات خبرنگار «فلزات آنلاین» در خصوص وجود رقابت ناسالم در بازار سیم و کابل، تصریح کرد: گفتنی است که محصولات بی‌کیفیت و غیراستاندارد این بازار را احاطه کرده است که از دلایل آن می‌توان به عدم وجود نظارت کافی از سوی مسئولان ذی‌ربط در سطح بازار اشاره کرد. به عنوان مثال، سازمان استاندارد بیشترین تمرکز خود را بر واحدهای قانونی قرار داده‌ است؛ نمایندگان این سازمان هر چند وقت یک‌بار جهت بازرسی خط تولید و بررسی اسناد و مدارک، مراجعه می‌کنند اما به نظر می‌رسد نظارت یا برخوردی در خصوص فعالیت واحدهای غیرقانونی که سیم و کابل‌های بی‌کیفیت و غیر استانداردی را در بازار عرضه می‌کنند، وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت سیم و کابل نورا الکتریک خاطرنشان کرد: واحدهای به اصطلاح زیرزمینی وجود دارند که به راحتی و بدون هیچ مانعی به تولید سیم و کابل غیر استاندارد می‌پردازند و محصولات خود را به صورت انبوه در بازار عرضه می‌کنند. طبیعی است همه مشتریان نمی‌توانند در تشخیص اصل و فرع کیفیت یک کالا تخصص داشته باشند اما مراکز فروشی که عرضه محصولات از برندهای مختلف را بر عهده دارند، نیز با آگاهی از کیفیت این محصولات، برای کسب سود بیشتر از فروش این محصولات امتناع نمی‌کنند زیرا عمده این سیم و کابل‌های غیراستاندارد قیمت کمتری از سایر سیم و کابل‌های با کیفیت دارند و مشتریان بیشتری را می‌تواند به خود اختصاص دهد.

وی اذعان کرد: یکی از راه‌هایی که می‌توان آگاهی مشتریان را افزایش داد تا بتوانند کیفیت سیم و کابل‌ها را تشخیص دهند، اطلا‌ع‌رسانی از طریق تبلیغات است اما تعرفه‌های این امر به حدی گزاف است که مقرون‌به‌صرفه به نظر نمی‌رسد.

سود بانکی کاهش یابد

یحیی‌زاده در پایان در خصوص وضعیت سرمایه‌درگردش شرکت سیم و کابل نورا الکتریک، اظهار کرد: طی سال‌های گذشته از نظر نقدینگی، کمی دچار مشکل شده بودیم که با گذشت زمان، توانستیم تا حدودی منابع مالی شرکت را تقویت کنیم. اگرچه در شرایط کنونی، فعالیت برای همه تولیدکنندگان دشوار شده است. در این خصوص، یکی از حداقل‌ترین حمایت‌هایی که دولت می‌تواند داشته باشد، این که نرخ سود بانک‌ها برای ارائه تسهیلات کاهش و یا مدت آن را افزایش دهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: