درهای ارزآوری بسته شده است
یک تولیدکننده شمش سرب:

درهای ارزآوری بسته شده است

یک تولیدکننده شمش سرب گفت: محرومیت از صادرات، حدود دو سال است که گریبان صنعت سرب را گرفته و موجب کاهش تولید این صنعت شده است. صنعت سرب برای اینکه سرپا بماند باید بتواند صادرات داشته باشد و در ازای آن، ماده اولیه و ارز وارد کند.

یکی از فعالان حوزه تولید شمش سرب ثانویه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزت آنلاین»، اظهار داشت: متاسفانه با وضعیت اقتصادی به وجود آمده، تقاضا برای شمش سرب در بازار داخلی به شدت کاهش پیدا کرده و این اتفاق، نتیجه بی‌تدبیری و عدم داشتن دانش و تخصص مدیریت بحران توسط مسئولین امر است که هیچ توانایی در حل معضلات و ارائه راه‌حل‌های منطقی و درست ندارند.

وی افزود: تولیدکنندگان باید با تمام ظرفیت شمش سرب تولید کنند و محصولات خود را روانه بازار داخلی کنند و مازاد آن نیز پس از تامین نیاز کامل بازار داخلی، به خارج از کشور صادر شود اما می‌بینیم که به طور کلی، صادرات به دلیل اعمال تحریم‌ها علیه صنایع فلزی کشور و همچنین محدودیت‌هایی که دولت ایجاد کرده، متوقف شده است. این معضل حدود دو سال است که گریبان صنعت سرب را گرفته و موجب کاهش تولید این صنعت شده است. صنعت سرب برای اینکه سرپا بماند باید بتواند صادرات داشته باشد و در ازای آن، ماده اولیه و ارز وارد کند.

عرضه باتری فرسوده، گران‌تر از نرخ واقعی

این تولیدکننده شمش سرب به بالا بودن بیش از حد قیمت باتریی فرسوده در بازار داخلی اشاره کرد و گفت: مواد اولیه مصرفی بیشتر تولیدکنندگان شمش سرب، باتری‌های فرسوده است که به اندازه نیاز همه تولیدکنندگان در کشور وجود دارد اما چرا تولیدکنندگان به واردات باتری فرسوده روی می‌آورند؟ پاسح این است که این باتری‌ها در بازار داخلی با قیمتی بالاتر از ارزش خود عرضه می‌شوند و این موضوع به نفع تولیدکنندگان نیست. به همین دلیل واحدهای تولیدی شمش سرب عمدتا باتری فرسوده مورد نیاز خود را از کشور عراق تامین می‌کنند.

وی مطرح کرد: قیمت باتری فرسوده باید ضریبی از قیمت جهانی سرب باشد اما در بازار داخلی، بیشتر از نرخ جهانی است. برخی از تولیدکنندگان باتری نیز به استحصال سرب از باتری فرسوده می‌پردازند و این اتفاق هم موجب افزایش تقاضا و نرخ باتری فرسوده در بازار داخلی شده و هم مصرف شمش سرب را در کشور کاهش داده است.

بازار مصرف سرب

این فعال صنعتی عنوان کرد: شمش سرب در صنایع مختلفی کاربرد دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به واحدهای تولیدی باتری خودرو و صنایع نظامی اشاره کرد. در واقع این دو صنعت پرکاربردترین مصرف‌کننده‌های صنعت سرب محسوب می‌شوند.

وی آینده بازار مصرف سرب را با توجه به جایگزینی باتری‌های لیتیوم-یون با باتری‌های سرب-اسید این‌گونه ارزیابی کرد: در ایران، همچنان از باتری‌های سرب-اسید استفاده می‌شود و در بازار بیشتر از انواع دیگر باتری وجود دارد. گمان نمی‌شود که تا تقریبا 10 تا 20 سال آینده نیز این جایگزینی صورت بگیرد. در صورتی می‌توان به این جایگزینی امیدوار بود که سیاست‌گذاری‌های تازه‌ای برای خودروسازی کشور صورت بپذیرد.

دولت مانع‌تراشی می‌کند

این تولیدکننده شمش سرب خاطرنشان کرد: سیاست‌گذاری‌های دولت کاملا مانع رشد و رونق تولید است. تنها خواسته‌ای که تولیدکنندگان سرب در این شرایط نامساعد اقتصادی دارند، این است که دولت، تولیدکننده را کمتر درگیر فرایندهای اداری مربوط به امور بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای کند. یک صنعتگر باید تمرکز خود را بر ارتقای کمیت و کیفیت محصول خود بگذارد اما برای دریافت تسهیلات یا هرگونه مجوزی باید سرگرم بروکراسی‌های اداری شود.

وی افزود: در حال حاضر، عمده تولیدکنندگان به دلیل کاهش تولید و فروش، با کمبود نقدینگی مواجه هستند و خبری از تسهیلاتی که دولت وعده داده بود تا در شرایط شیوع کرونا، به بخش تولید اعطا می‌کند، نیست. دولت حداقل حمایتی که می‌تواند از واحدهای تولیدی داشته باشد، این است که در میزان مالیات دریافتی تخفیف قائل شود زیرا درصد زیادی از سودآوری هر شرکتی باید تحت عنوان مالیات به خزانه دولت واریز شود.

این صنعتگر در ادامه اخذ وام را معضلی مضاعف برای تولیدکنندگان دانست و گفت: واحد تولیدی که با کمبود نقدینگی یا خسارتی مواجه شده است و نیاز به حمایت مالی دارد، باید با مشقت فراوان و گذشت زمان بسیار، این امکان را داشته باشد که در ازای وثیقه ارائه شده، وام دریافت کند اما آیا بعد از آن در شرایطی که رکود بازار را فرا گرفته می‌تواند از عهده بازپرداخت چند برابری این وام بربیاید؟!

وی در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» در ارتباط با زیر ذره‌بین بودن واحدهای تولید شمش سرب توسط نمایندگان سازمان محیط زیست، اذعان کرد: ناظران محیط زیستی هر سه ماه، یک بار وظیفه دارند به این واحدهای سرکشی کنند و برای حفظ منطقه‌‌ای که واحد تولیدی شمش سرب مستقر است، در قالب تذکر یا ارائه دستورالعمل از تولیدکننده بخواهند که اقدامات لازم را انجام دهد. واحدهای تولیدی شمش سرب باید مجهز به سیستم فیلتراسیون مناسب و ماشین‌آلات به‌روز باشند و همچنین محل مناسبی را برای دپوی باتری‌های فرسوده یا ضایعات تولید در نظر گرفته باشند.

خطوط تولید پیشرفته

این فعال صنعتی درباره تکنولوژی تولید شمش سرب ثانویه در واحدهای تولیدی، اذعان کرد: در تمام کارخانه‌های پیشرفته دنیا، در مدرن‌ترین خطوط تولید شمش سرب، از از کوره دوار استفاده می‌شود اما تفاوت اصلی که این خطوط با نمونه‌های داخلی دارند، بحث خردایش باتری است. در کارخانه‌های ایرانی، خردایش باتری به وسیله ماشین‌آلات و نیروی انسانی صورت می‌گیرد اما این امر در واحدهای پیشرفته خارجی، به صورت تماما خودکار و بدون دخالت کارگر انجام می‌شود. البته برخی از واحدهای تولیدکننده شمش سرب، اقدام به واردات تکنولوژی تولید از کشور ایتالیا کرده‌اند. لازم به ذکر است که ایران، در ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی تخصص بسیار بالایی دارد که متاسفانه حمایت لازم در این خصوص صورت نگرفته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: «جهش تولید» زمانی رخ می‌دهد که ما به عنوان تولیدکننده شمش سرب بتوانیم بر اساس ظرفیت‌‌های خود با واحدهای تولیدی مشابه در دنیا رقابت کنیم. وقتی در کنار نبود مواد اولیه کافی، با اعمال ممنوعیت‌های وارداتی و صادراتی، جلوی پیشرفت و توسعه صنعت سرب گرفته می‌شود، باید هم شاهد عقب‌ماندگی تکنولوژی تولید در این صنعت نسبت به سایر رقبای خارجی باشیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
نیاز صنعت به سیاست‌گذاری‌های نوین در حوزه تجارت
برخی از واحدهای تولید سرب تعطیل شده‌اند
تنها تقاضای ما، رفع محدودیت‌های تجاری است
زنگ خطر برای صنعت سرب!
سقوط آزاد صنعت شمش سرب
ضرورت آزادسازی تجارت سرب
صنعت سرب به تجارت گسترده وابسته است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
نمایشگاه ایران کان مین 1399
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: