تداوم داخلی‌سازی در صنعت خودرو نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر است
دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو:

تداوم داخلی‌سازی در صنعت خودرو نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر است

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو گفت: این روزها داخلی‌سازی‌ها در صنایع خودرو و قطعه‌سازی، برخلاف ابتدای راه که به سرعت پیش می‌رفت، سخت‌تر شده و تداوم روند عمق ساخت داخل نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، آرش محبی‌نژاد افزود: چنانچه بسته مشوق ساخت داخل که به وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان پیشنهاد شده، مصوب و قراردادهای قوی بین خودروسازان و قطعه‌سازان امضا شود، می‌توان امید داشت که داخلی‌سازی‌ها با قدرت و قوت تداوم یابد. وی به سال‌های گذشته و قراردادهای پسابرجامی اشاره کرد که هرچند قطعه‌سازان سرمایه‌گذاری‌های زیادی برای داخلی‌سازی انجام داده بودند، اما در نهایت این سرمایه‌گذاری‌ها معطل ماند.

به گفته محبی‌نژاد، وقتی شرایط سیاسی و اقتصادی خوب می‌شود مسئولان باید مانع تسهیل شرایط برای واردات شوند، زیرا در غیر این صورت نهضت ساخت داخل با شکست مواجه می‌شود.نهضت داخلی‌سازی در صنعت خودروسازی کشور در سال ۹۸ و ادامه آن با برگزاری چهار میز تخصصی تا به امروز با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان، انجمن‌های تخصصی قطعه‌سازی، شرکت‌های دانش‌بنیان و... برای ترغیب سرمایه‌گذاری در صنعت قطعه‌سازی آغاز شده است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، از ابتدای برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو تاکنون، ۸۶ میلیون دلار داخلی‌سازی قطعات خودرویی محقق شده است. ۳۴۰ میلیون دلار داخلی‌سازی از میزهای تعمیق ساخت داخل که از سال گذشته تاکنون چهار میز برگزار شده، انتظار می‌رود. قطعه‌سازان معتقدند هرچه در عمق داخلی‌سازی بیشتر پیش می‌رویم، ادامه مسیر سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود، بر این اساس در مدت زمان کوتاه به محرک‌های قوی نیاز است که «بسته مشوق ساخت داخل» می‌تواند پیش‌ران این جریان باشد.

به گفته آن‌ها، مشوق‌های مورد نیاز در زنجیره تامین خودروسازی برای شتاب‌دهی فرآیند تعمیق داخلی‌سازی و اجرایی شدن پروژه‌های ساخت داخل به منظور تحقق «جهش تولید»، یکی از الزاماتی که باید توسط سیاست‌گذار و قانون‌گذار در کنار خودروسازان بزرگ کشور انجام شود. در این زمینه دو دسته مشوق‌ها شامل «مشوق‌های حاکمیتی» برای ایجاد انگیزه خودروساز و قطعه‌ساز به منظور تعمیق ساخت داخل و «مشوق‌های خودروسازان» به منظور ترغیب زنجیره تامین و سرمایه‌گذاران برای پروژه‌های ساخت داخل مد نظر است.

در زمینه مشوق‌های حاکمیتی، اختصاص تسهیلات با بهره پایین، اختصاص منابعی از صندوق توسعه ملی، تدوین مشوق‌های مالیاتی، حمایت‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی، حفاظت از مالکیت معنوی و جلوگیری از واردات قطعات ساخت داخل، مد نظر است. خرید با قیمت تمام‌شده معادل واردات در ابتدای کار و پس از آن کاهش قیمت در بلندمدت، خرید نقدی قطعات تحویلی برای دوره حداقل یک سال از سوی خودروسازان، عقد قرارداد عادلانه و تضمین خرید برای مدت بازگشت سرمایه با یک منبع تامین برای هر قطعه و همچنین مشارکت خودروسازان در ریسک سرمایه‌گذاری ثابت پروژه‌ها، مشوق‌هایی است که خودروسازان می‌توانند برای تحقق جهش تولید برای قطعه‌سازان فراهم کنند.

جهش تولید در خودروسازی

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو، در ادامه به تعهد ۶۹۰ هزار دستگاهی تولید اتومبیل از سوی ایران‌خودرو و سایپا در نیمه دوم امسال اشاره کرد که سهم ایران‌خودرو ۳۶۰ هزار دستگاه و سهم سایپا ۳۳۰ هزار دستگاه است. وی اضافه کرد: این برنامه تولید به شرط تصویب بسته جهش تولید امکان‌پذیر و دست‌یافتنی است که یکی از شروط آن پرداخت پنج هزار میلیارد تومان اعتبار به قطعه‌سازان بابت پوشش بخشی از مطالبات آن‌ها از خودروسازان است.

محبی‌نژاد یادآور شد: سال گذشته مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار مقرر بود ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار قطعه‌سازان قرار بگیرد اما فقط نیمی از آن در ایام پایانی سال گذشته تحقق یافت.

وی خاطرنشان ‌کرد: انجام این مهم همراه با تامین نقدینگی‌های دیگر، رفع مشکلات ارزی و همچنین حل مشکل قیمت‌گذاری دستوری خودرو، می‌تواند جهش تولید را در صنعت خودروسازی کشور محقق کند.

این مقام صنفی گفت: اکنون مجموع بدهی خودروسازان به زنجیره تامین داخلی به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده و مانده بدهی معوق تعیین تکلیف نشده خودروسازان به قطعه‌سازان بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: هنوز زمانی برای پرداخت پنج هزار میلیارد تومان وعده داده شده، تعیین نشده و در این زمینه منتظر تصمیم سران قوا هستیم. هفته‌های گذشته کارشناسان از تهیه طرحی با عنوان «مشوق جهش تولید خودرو» توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر دادند که در آن سامان‌دهی بازار، تولید خودرو و وضعیت خودروسازان و قطعه‌سازان پیش‌بینی شده و پس از آماده شدن برای اخذ تایید به جلسه سران قوا فرستاده خواهد شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
ممنوعیت ورود قطعات داخلی‌سازی شده به کشور
نگاه مردمی برای استقبال از تولید خودروهای مدرن و ارزان‌قیمت
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
نمایشگاه ایران کان مین 1399
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: