تقویت فعالیت‌های معدنی در نقاط محروم هرمزگان منجر به اشتغال می‌شود

تقویت فعالیت‌های معدنی در نقاط محروم هرمزگان منجر به اشتغال می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: تقویت فعالیت‌های معدنی در نقاط محروم استان یکی از سیاست‌های دولت تدبیر و امید بوده که منجر به اشتغال می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، خلیل قاسمی اظهار داشت: با توسعه فعالیت‌های معدنی در مناطق محروم می‌توان اقتصاد مردم این مناطق را تقویت و به دنبال آن مهاجرت مردم این مناطق به شهرها و دیگر نقاط  استان را که به منظور کسب درآمد و اشتغال انجام می‌شود، کاهش داد.

وی تصریح کرد: به علت ذخایر متنوع معدنی و قرارگرفتن در پهنه معدنی خلیج فارس ظرفیت‌های زیادی در معادن ناشناخته دارد و در همین راستا نیز مطالعه پهنه‌های معدنی در استان برای واگذاری به بخش خصوصی باید با سرعت بیشتری انجام شود.

وی ادامه داد: توسعه اکتشاف پهنه‌های معدنی فلزی وغیرفلزی از جمله کرومیت، آهن، منگنز و مس در استان هرمزگان با همکاری سازمان‌ توسعه، نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) و سازمان زمین‌شناسی کشور در حال انجام است.

بنا به اظهار وی برخی از مناطق کم‌برخوردار و محروم هرمزگان ازجمله منطقه کوشا‌ احمدی حاجی‌آباد و شهرستان بشاگرد از ظرفیت‌های خوبی در حوزه معدن برخوردار هستند که اکتشاف پهنه‌های معدنی در این مناطق در دستورکار سازمان صنعت، معدن وتجارت استان و دیگر مسئولان قرار دارد.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان یادآور شد: با تمرکز و توجه بسیار خوبی که در حوزه معادن هرمزگان صورت گرفته، سال گذشته میزان اکتشاف پهنه‌های معدنی در این استان ۴۰۰ درصد نسبت به سال ماقبل آن افزایش یافته است.

قاسمی اضافه کرد: امسال نیز برنامه‌هایی برای حوزه معدن هرمزگان جهت عملیاتی و کاربردی کردن آن در نظرگرفته شده که اولویت نخست، تلاش برای پیگیری وصول حقوق دولتی معادن در سال جاری و همچنین حقوق معوق سال‌های گذشته است.

وی یاد آور شد: برگزاری پی‌درپی مزایده معادن و تعیین تکلیف معادن کوچک استان هرمزگان نیز از دیگر برنامه‌ها و اولویت‌های کاری سال جاری در حوزه معادن است.

طبق اعلام معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از مجموعه بیش از ۱۰ هزار معدن موجود در کشور، حدود چهار هزار و ۴۰۰ معدن غیر فعال است که فعال‌سازی یک هزار فقره از آن‌ها در سال جهش تولید در دستور کار می‌باشد که از این شمار وارد مدار کردن ۵۴ معدن در هرمزگان در دست پیگیری است.

معاون امور معادن صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان ضمن تایید این مطلب اظهار کرد: احیای معادن غیر فعال و افزایش تولیدات معدنی، نقش مهمی در عملیاتی شدن شعار جهش تولید دارد.

ابراهیم سعدینی بیان کرد: برای فعال‌سازی ۵۴ معدن غیر فعال در هرمزگان حدود یک هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که با بهره برداری از آن‌ها برای حدود ۵۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد شد.

این مقام مسئول تاکید کرد: به هر میزان که بتوان از ظرفیت‌های معدنی موجود در بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری بهره برد، به همان میزان نیز زمینه رشد اقتصادی هرمزگان و در کنار آن کشور ایجاد خواهد شد.

تنوع موادمعدنی، هرمزگان را جزو مناطق شاخص معدنی درسطح کشور مطرح کرده و این استان به واسطه داشتن معادن غنی فلزی وغیرفلزی از ظرفیت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در این بخش برخوردار بوده که محقق شدن این موضوع می‌تواند فرصت‌های خوبی در بخش‌های تولیدی وتوسعه اشتغال ایجاد کند.

ذخایر معدنی هم اکنون در سراسر استان هرمزگان از شرق تا غرب گسترده شده که در صورت برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری بهینه از این ثروت، در واقع می‌توان چرخ محرکه اقتصاد کشور نیز به حرکت درآورد.

در هرمزگان می‌توان برای ۲۱ نوع ماده معدنی ازجمله سنگ‌آهن، کرومیت، دولومیت و... اکتشاف انجام داد که مواد استخراج شده از این معادن در صنایع ساختمان، صنایع فولاد، تولید گچ، شن و ماسه، صنایع سیمان و تهیه آجر کاربرد دارد.

این مواد معدنی همچنین علاوه بر مصرف داخلی و کمک به واحدهای تولیدی، به کشورهای حاشیه خلیج فارس و چین صادر می‌شود؛ همچنین در راستای صادرات غیرنفتی نیز با صادرات نفت و حتی بالاتر دراین شرایط سخت تحریمی برابری می‌کند که نیازمند حمایت و برنامه‌ریزی در این زمینه است.

البته این مواد معدنی بیشتر روباز بوده که به صورت عمده و خام‌فروشی در قالب صادرات از استان هرمزگان خارج می‌شود و کمتر فرآوری و ارزش افزوده‌ای بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
بهره‌برداری از فاز اول بندر پارسیان
رعایت ضوابط زیست‌محیطی در فعالیت‌های معدنی کشور
نوسازی ماشین‌آلات منجر به ارتقای بهره‌وری 1.2 میلیارد تن عملیات معدنی می‌شود
به خریداران ماشین‌آلات معدنی داخلی تسهیلات ویژه می‌دهیم
توسعه معدن در ایران با نوسازی ماشین‌آلات معدنی محقق می‌‌شود
اکتشاف منجر به توسعه فعالیت‌‌های معدنی می‌شود
باید با عزمی ملی در راستای توسعه اقتصاد بدون نفت حرکت کنیم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: