کاربردهای آلیاژهای روی گسترده است
مدیرعامل شرکت آلیاژ نوین همت:

کاربردهای آلیاژهای روی گسترده است

مدیرعامل شرکت آلیاژ نوین همت گفت: مشتریان بسته به نوع محصولی که تولید می‌کنند، شمش روی آلیاژی مورد نظر خود را سفارش می‌دهند. خواص فیزیکی، ضخامت و همچنین خلوص فلزات به کار رفته در این شمش‌ها با یکدیگر متفاوت است و کاربرد آن را تعیین می‌کند.

مهدی همت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت آلیاژ نوین همت از سال 1385 در زمینه تولید شمش‌های روی آلیاژی فعالیت دارد. میزان تولید این شرکت روزانه بین 10 تا 20 تن است که در حال حاضر با توجه به میزان سفارش مشتریان، به حدود دو تن تولید در روز رسیده است. متاسفانه در سال جاری با توجه به معضلات به وجود آمده در بازار، میزان تولید و فروش کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: یکی از دلایل کاهش میزان تولید این شرکت و دیگر تولیدکنندگان شمش‌ آلیاژی، شیوع ویروس کرونا بوده است که باعث کم‌کارتر شدن شرکت‌ها شده است. در پی این اتفاق، ارزش سرمایه‌ای که در شرکت قرار داشت، به شدت کاهش پیدا کرده و به حداقل یک سوم رسیده است که البته به علت جابه‌جایی و توسعه فضای کارگاه، در یک بازه زمانی کوره‌های ذوب خاموش بود و همین امر باعث شد تا از تولید و فروش باز بمانیم و با کاهش فعالیت روبه‌رو شویم.

مدیرعامل شرکت آلیاژ نوین همت در خصوص کاربرد شمش روی آلیاژی این شرکت، اذعان کرد: عمده مشتریان ما کارخانه‌های تولید دستگیره‌، قطعات خودرویی و تولیدکنندگان شیرآلات ساختمانی و وسایل آشپزخانه هستند که تولید این صنایع نیز نسبت به سال گذشته افت داشته است. صنایع گالوانیزه نیز جزو مشتریان این ما محسوب می‌شوند.

تولید شمش‌های آلیاژی با کیفیت

همت در خصوص تامین مواد اولیه، تصریح کرد: عمده ماده اولیه مورد استفاده ما شمش روی خالص است که آن را از شرکت‌های مستقر در استان زنجان تهیه کرده و سپس با ذوب آن در خط تولید کارخانه، طبق فرمول‌های استاندارد جهانی فرایند آلیاژسازی را پیاده‌سازی می‌کنیم. محصول عمده مجموعه آلیاژ نوین همت، شمش زاماک است که به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود. مشتریان بسته به نوع محصولی که تولید می‌کنند، شمش زاماک مورد نظر خود را سفارش می‌دهند. زاماک ترکیبی از فلزهای روی، آلومینیوم و یک فلز دیگر مانند مس است که در آلیاژهای مختلف آن، فلز سوم، فلرق دارد. لازم به ذکر بوده که خلوص عمده شمش روی مصرفی این کارخانه، 99.5 درصد، 99.8 درصد و 99.98 درصد است. بنابراین، به دلیل استفاده از شمش خالص در فرایند تولید، محصولات این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

کاربردهای متفاوت زاماک

مدیرعامل شرکت آلیاژ نوین همت در پاسخ به این سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» که تفاوت انواع شمش زاماک در چیست و این موضوع چه تاثیری بر کاربرد آن دارد، گفت: اینکه در تولید زاماک علاوه بر روی و آلومینیوم از چه عناصر دیگری استفاده شود و خلوص هر ماده به چه میزان باشد، نوع زاماک را تعیین می‌کند که بیانگر ویژگی‌های آن است و کاربرد این شمش را تغییر می‌دهد. به طور مثال، شرکتی که مجهز به خط رنگ است و شرکتی که قطعات تولیدی خود را آبکاری می‌کند، از شمش زاماک مختلفی استفاده می‌کنند. هر نوع شمش‌ زاماک، شماره مختص خود را دارد که نشان‌دهنده نوع فلز استفاده شده به ترکیب روی و آلومینیوم است.

وی ادامه داد: بعضی از این شمش‌ها در کارخانه‌های تولیدکننده محصولات زینتی مورد مصرف قرار می‌گیرند و بعضی دیگر نیز برای تولید قطعات مورد استفاده در دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، مصرف می‌شوند؛ به عنوان مثال، زاماک پنج برای استفاده در تولید قطعه سرباتری خودرو، تولید شده است. به طور قطع، این نوع زاماک دارای مقاومت بسیار بالا و همچنین دارای ضخامت است زیرا در صنایع سنگین مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرد، اما شمشی مانند زاماک سه در تولید صنایع زینتی کاربرد دارد.

واسطه‌ها، قاتل رونق تولید

همت در خصوص چالش تامین مواد اولیه، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین معضلات در زمینه تامین مواد اولیه مورد نیاز، افزایش بی‌اندازه قیمت است که ضعف نقدینگی تولیدکنندگان را به همراه دارد. هیچ نظارتی برای سروسامان گرفتن بازار و کنترل قیمت‌ها، وجود ندارد و قیمت فلزات لزوما تابع نرخ‌های جهانی نیست. مشکل بعدی، حضور دلالان و تولیدکننده‌نماها در این صنعت است که با ایجاد نوسان قیمتی در بازار، به راحتی نبض بازار را در دست گرفته‌اند و فقط به فکر منافع شخصی خود هستند. از سوی دیگر، همین افراد با تقلب و فروش کالاهای درجه دو و سه به عنوان درجه یک به تولیدکنندگان، سودهای هنگفتی را از این طریق کسب می‌کنند و که در مقابل، موجب کاهش شدید محصولات صنعتی و ایجاد خسارت برای تولیدکنندگان و مشتریان نهایی می‌شوند.

وی در پایان گفت: از حدود دو هفته پیش در استان زنجان، تمام تولیدکنندگان از این مسئله شکایت دارند که روی خریداری شده از معادن زنجان با کاهش کیفیت روبه‌رو شده و باعث شده است تا در نهایت، محصولات تولید شده آن‌ها با افت کیفیت چشمگیری مواجه شود. تولیدکنندگان این پیش‌آمد را ناشی از حضور دلالان و فروش مواد اولیه بی‌کیفیت به‌ جای مواد اولیه درجه یک و خالص می‌دانند که این مسئله باعث افزایش کاذب قیمت شمش روی نیز شده است. انتظار می‌رود تا نظارت بیشتری از سوی مسئولین امر صورت بگیرد تا دست دلالان از بازار کوتاه شود زیرا در حال حاضر، شیوع ویروس کرونا و تحریم‌ها به اندازه کافی بدنه صنعت و اقتصاد کشور را شکننده کرده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
مسیر برای ورود موقت کالا و صادرات از محل آن هموار شود
قیمت‌گذاری در بازار داخلی اصولی نیست
بال‌های تولیدکنندگان کوچک‌ را چیده‌اند!
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: