نیاز صنعت به سیاست‌گذاری‌های نوین در حوزه تجارت
اکبر بنائیان مفرد، مدیرعامل مجتمع صنعتی پارسیان پارت پاسارگاد در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

نیاز صنعت به سیاست‌گذاری‌های نوین در حوزه تجارت

یکی از چالش‌هایی که صنایع داخلی به خصوص صنعت سرب با آن دست و پنجه نرم می‌کند، موضوع ورود موقت کالا و مطالبه تعهدات ارزی از سوی بانک مرکزی است که محدودیت‌های زیادی را برای بخش تولید ایجاد کرد. در حال حاضر نیز علی‌رغم صدور بخشنامه‌های متعدد در راستای صرف منابع ارزی برای واردات، شیوه‌نامه‌ای برای ورود موقت و صادرات از محل آن ابلاغ نشده است. خبرنگار «فلزات آنلاین» در این راستا با اکبر بنائیان مفرد، مدیرعامل مجتمع صنعتی پارسیان پارت پاسارگاد گفت‌وگو کرده و راز تداوم تولید محصول با کیفیت در چنین شرایطی را جست‌وجو کرده است. مشروح کامل این گفت‌وگو را در ادامه خواهید خواند:

در خصوص تاریخچه فعالیت خود توضیحاتی بفرمایید.

مجتمع صنعتی پارسیان پارت پاسارگاد در زمینه تولید شمش سرب و سایر فرآورده‌ها از محل بازیافت باتری‌های فرسوده با ظرفیت تولید سالانه 40 هزار تن فعالیت دارد. این شرکت تامین‌کننده سرب مورد نیاز کارخانه‌های تولیدکننده باتری‌ و کابل‌های فشار قوی بوده و علاوه‌براین، مقداری از تولیدات خود را صادر می نماید.

در خصوص وضعیت فعالیت شرکت باید گفت که در حال حاضر، کل منابع شرکت جهت تحقق ظرفیت کامل تولید اعم از کارگران بخش‌های مختلف کارخانه، پرسنل اداری و پشتیبانی فعال هستند، اما به علت اینکه در تامین به‌موقع مواد اولیه از طریق واردات با محدودیتهای مختلفی مواجه بوده‌ایم، میزان تولید شرکت نزدیک به 70 درصد ظرفیت کارخانه رسیده است. عمده واردات این شرکت از کشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان صورت می‌پذیرد.

آیا محصولات دیگری نیز تولید می‌کنید؟

از دیگر توانمندی‌های شرکت پارسیان پارت پاسارگاد، تولید سرب‌های آلیاژی است؛ شمش‌های آلیاژی در فرایند پالایش با افزودن آلیاژهای مختلف از قلع، آنتیموان و... تولید می‌شوند. تولید این محصولات به سفارش کارخانه‌های تولید باتری و کابل‌های فشار قوی انجام می‌شود. همچنین این شرکت عهده‌دار تولید محصولاتی همچون ترمینال باطری‌های خودرویی نیز است.

هم‌اکنون با چه چالش‌هایی مواجه هستید؟

طی هفت ماه نخست سال جاری، مشکلات متعددی برای فعالان حوزه صنعت سرب و دیگر صنایع به وجود آمد که از مهم‌ترین این معضلات، بحث ادعای تعهدات ارزی بانک مرکزی و محدودیت‌های ایجاد شده برای صنایع بود. به نحوی که امکان واردات قطعات یدکی و ماشین‌آلات از این شرکت سلب شد. همچنین این توضیح لازم است که صادرات این شرکت از محل ورود موقت مواد اولیه و به میزان کیل مصرف مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت برای  شمش سرب و گرانول پلی‌پروپلین صورت پذیرفته است و اصولا این شرکت مشمول تعهد ارزی نیست در حال حاضر نیز علی‌رغم صدور بخشنامه‌های مختلف مبنی بر  فراهم آوردن امکان صرف منابع ارزی برای واردات، شیوه‌نامه‌ای برای ورود موقت و صادرات از محل آن ابلاغ نشده است و امکان ثبت اطلاعات آن در سامانه جامع تجارت وجود ندارد. از این رو این نگرانی حاصل می‌شود که علی‌رغم صدور بخشنامه‌های تسهیل در صادرات از محل ورود موقت، در آینده فعالیت صادراتی این شرکت مورد ادعای مراجع مختلف قرار بگیرد.

ازجمله مشکلات دیگر این صنعت، افزایش حجم سرمایه‌درگردش مورد نیاز به جهت افزایش چند برابری نرخ مواد اولیه است که بانک‌ها باید با تسهیل در پرداخت تسهیلات این موضوع را برطرف نمایند.

معضل دیگر، مبحث عدم پذیرش معافیت مالیات صادرات از سوی سازمان امور مالیاتی است. صادرات، مشمول معافیت مالیاتی قرار گرفته اما این سازمان، تعلق معافیت مذکور را منوط به ثبت اطلاعات مربوط به صادرات در سامانه‌ای که به این منظور معرفی شده است، می‌داند. این در حالی است که مسیر دسترسی به سامانه مذکور در سنوات 1397 و 1398 معرفی نشده بود و در حال حاضر نیز امکان ثبت اطلاعات در این سامانه‌ها وجود ندارد. لذا تعهدات مالیات سنوات گذشته و ابهام در چگونگی تعلق معافیت مالیاتی برای فعالیت جاری شرکت ازجمله دغدغه‌های صنعت به شمار می‌رود.

انتظار ما و دیگر تولیدکنندگان در صنعت سرب و صنایع دیگر این است که مسئولین مربوطه در کمترین زمان ممکن این مشکلات را مرتفع سازند تا به معنای واقعی شعار رونق و جهش تولید محقق شود.

وضعیت تقاضای سرب را در سال جاری چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در هفت ماهه ابتدایی سال جاری، میزان تقاضا برای شمش‌های تولید شده در این شرکت مطلوب بوده است. قیمت شمش سرب در بازار داخلی از نرخ جهانی بالاتر رفته و صادرات آن سودی برای تولید کنندگان در بر نداشته و فروش در بازار داخلی، بیشتر به نفع تولیدکننده است.

استحصال سرب از باطری‌های فرسوده به چه میزانی است؟

میانگین میزان سرب قابل استحصال محتوی باتری‌های فرسوده، برحسب نوع و نخاله‌های همراه باتری فرسوده بین 60 تا 65 درصد از وزن باتری فرسوده خشک است. اصولا از یک باتری فرسوده خودرو به‌ طور متوسط هشت کیلوگرم سرب قابل بازیافت است. 

سیاست این شرکت در تامین مواد اولیه چیست؟

در زمینه تامین مواد اولیه مورد نیاز، به دلیل محدودیت واردات، با چالش روبه‌رو هستیم؛ به نحوی که با توجه به موجودی مواد اولیه در داخل کشور، نرخ خرید این مواد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و در مقایسه با نرخ فروش محصولات تولید شده در بعضی مواقع به زیر نقطه سربه‌سر رسیده‌ایم؛ در این برهه‌های زمانی مجبور به توقف تولید شده‌ایم و پس از آرامش  بازار مجددا خرید مواد اولیه و تولید را آغاز کرده‌ایم. این سیاست که جهت جلوگیری از تحمیل زیان به شرکت، آن هم برای مدت زمان کوتاه در پیش گرفته می‌شود، قطعا منجر به کاهش تولید سالانه خواهد شد.

برای حفظ محیط زیست از نشت احتمالی سرب، چه تدابیری اندیشیده‌اید؟

صنایع استحصال سرب و بازیافت باطری فرسوده ازجمله صنایعی هستند که حتما باید با تدابیر خاص زیست‌محیطی طراحی و احداث شوند. با توجه به همین نکته، یکی از افتخارات شرکت پارسیان پارت پاسارگاد، رعایت کامل اصولی زیست‌محیطی در انتخاب تکنولوژی فرایند بازیافت باتری‌های فرسوده است؛ به نحوی که بالغ بر 40 درصد از سرمایه‌گذاری انجام شده جهت احداث این کارخانه، مربوط به ماشین‌آلات و تجهیزاتی می‌شود که به جهت رعایت اصول زیست‌محیطی صرف شده است. وجه تمایز و برتری این شرکت نسبت به سایر رقبای داخلی و حتی منطقه خاورمیانه همین موضوع محسوب می‌شود.

الکترولیت باتری‌های فرسوده وارداتی،  پس از ترکیب با کربنات‌سدیم از طریق فرایند کریستال‌سازی، تبدیل به سولفات‌سدیم شده و ذرات سرب ناشی از ذوب به سیستم بک‌فیلتر هدایت و به صورت کامل به چرخه تولید بازمی‌گردد. ضمن اینکه در فرایند ذوب استفاده از تکنولوژی افتر برنر و کوینچر، کمترین میزان الودگی را به طبیعت منتقل می‌‌کند. همچنین این شرکت با دارا بودن واحد تولید اکسیژن و استفاده از آن به تکنولوژی مشعل‌های اکسی فیول در کوره، میزان مصرف گاز را به یک‌سوم کاهش می‌دهد که باعث کاهش آلاینده‌های ناشی از سوخت می‌شود.

فرایند دپوی باتری فرسوده در شرکت شما به چه صورت انجام می‌شود؟

از دیگر تفاوت های شرکت پارسیان پارت پاسارگاد با سایر تولید کنندگان سرب با استفاده از باتری فرسوده، دارا بودن نظام مدیریت منابع ERP و استخرها و محل‌های انبارش باتری با پوشش پنج لایه ضد اسید ازجمله انبار اختصاصی گمرک در محل کارخانه است.

ضمن اینکه این شرکت تنها استحصال‌کننده‌ای به حساب می‌آید که دارای انبارهای اختصاصی گمرگ در داخل کارخانه با پوشش ضد اسید در کف است و به این شکل مانع نفوذ اسید ناشی از نشت باتری‌های فرسوده در محیط گمرکات مختلف شده‌ایم. همچنین این شرکت علاوه بر تمهیدات فوق، اقدامات جهت تامین مواد اولیه خود را به نحوی برنامه‌ریزی می‌کند که کمترین میزان رپو را داشته باشد و مواد اولیه با حداقل توقف به سمت تولید هدایت شود.

چرا در ابتدایی‌ترین قسمت‌های تکنولوژی مورد استفاده در شرکت‌ها نیز بومی‌سازی زیادی صورت نگرفته است؟

علت عدم بومی‌سازی در این بخش‌ها، به ماهیت و نوع تکنولوزی مورد استفاده در این شرکت‌ها برمی‌گردد. البته در مجتمع پارسیان پارت پاسارگاد تا حد ممکن از توان ساخت داخل بهره گرفته‌ایم ولی به دلیل جدید بودن تکنولوژی مورد استفاده، تامین‌کنندگان داخلی امکان ساخت ماشین‌آلات مورد سفارش را نداشته‌اند. به همین دلیل، مجبور به خرید  ماشین‌آلات خارجی شدیم اما اکنون که این تکنولوژی وارد کشور شده است و از این به بعد، امکان ساخت قسمت عمده این ماشین‌آلات از  داخل کشور را خواهیم داشت.

به این نکته باید توجه داشت که هم‌اکنون نیز بخش‌هایی از فرایند مورد استفاده این شرکت ازجمله تولید اکسیژن وکریستال‌سازی، امکان ساخت داخل صددرصدی را ندارد و اگر شرکتی قصد داشته باشد اقدام به تولید با رعایت شرایط زیست‌محیطی کند، مجبور به واردات قسمتی از ماشین‌آلات و تکنولوژی خود از خارج از کشور خواهد بود.

گفت‌وگو: فاطمه حفیظی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
فاصله گرفتن از ظرفیت اسمی
افزایش شدید قیمت تمام شده سرب در پنج سال اخیر
صنعت سرب بر لبه تیغ قرار دارد
درهای ارزآوری بسته شده است
برخی از واحدهای تولید سرب تعطیل شده‌اند
تنها تقاضای ما، رفع محدودیت‌های تجاری است
زنگ خطر برای صنعت سرب!
سقوط آزاد صنعت شمش سرب
ضرورت آزادسازی تجارت سرب
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: