دستیابی یک شرکت ایرانی به فناوری ساخت ابرآلیاژهای پیشرفته

دستیابی یک شرکت ایرانی به فناوری ساخت ابرآلیاژهای پیشرفته

ساخت ابرآلیاژهای پیشرفته نیاز حیاتی صنایعی مانند نیروگاه و پالایشگاه‌ها به شمار می‌رود. محصولی وارداتی برای صنایع کشور که حالا یک شرکت داخلی به فناوری ساخت آن‌ها دست یافته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، جلال دانش، مدیرعامل این شرکت فناور با بیان اینکه آلیاژهای پایه نیکل و پایه کبالت جزو جدایی‌ناپذیر صنایع پیشرفته هستند، اظهار داشت: ابر آلیاژها در دمای بالا خواص خود را حفظ می‌کنند و عمدتا در صنایعی مانند نیروگاه‌ها و برای ساخت توربین‌های گازی کاربرد دارند.

وی ساخت قطعات و تجهیزات پیشرفته مبتنی بر آلیاژهای نیکل و کبالت را یکی از مهم‌ترین محورهای فعالیت این شرکت عنوان کرد و افزود: با توجه به اهمیت سوپرآلیاژهای نیکل و کبالت، عمده مشتریان این تولیدات از صنایع یادشده است چرا که این آلیاژها از خاصیت‌هایی برخوردار هستند که منحصر به فرد هستند. مثلا مقاومت به سایش در آلیاژهای پایه کبالت بسیار بالا است و می‌تواند در این صنایع بسیار کارآمد باشد.

مدیرعامل این شرکت فناور به تولید فنرهای ابرآلیاژی اشاره کرد و ادامه داد: این فنرها به دلیل آنکه باید در شرایط محیطی و دمایی ویژه، خواص خود را حفظ کنند، از فناوری پیشرفته‌ای برخوردار هستند که اکنون توسط فعالان فناور با روش‌های ریخته‌گری دقیق و گریز از مرکز تولید می‌شود.

دانش با اشاره به فعالیت در تولید تجهیزات سر چاهی و درون چاهی نفت و گاز، تجهیزات پالایشگاهی، نیروگاهی، پتروشیمی، بیان کرد: با بومی‌سازی فنرهای دریچه کشویی پاتیل مذاب که در صنایع ریخته‌گری پرکاربرد است، برای نخستین بار در کشور توانستیم تولید این تجهیزات را که تا پیش از این در انحصار یک شرکت اروپایی بود، در کشور ممکن کنیم.

وی با اشاره به اهمیت این فنرها در صنایع ریخته‌گری تصریح کرد: کاربرد این فنر بسیار حساس است و در صورتی که از کارایی لازم برخوردار نباشد، ۲۰۰ تن مذاب از ارتفاع ۳۰ متری سقوط می‌کند و ضمن آسیب‌های انسانی، هزینه‌های هنگفتی را به بار خواهد آورد. خوشبختانه ساخت این فنر با موفقیت تولید و اجرایی شده است.

مدیرعامل این شرکت فناور درخصوص بازسازی قطعات ابرآلیاژی توربین‌های گازی نیز عنوان کرد: در این حوزه نیز فعال هستیم و قطعات به ویژه بزرگ و پیشرفته را بازسازی و نوسازی می کنیم. بسیاری از قطعات یدکی توربین‌های گازی که بیش از ۳۰۰ نوع محصول است در این شرکت تولید می‌شود.

دانش با اشاره به بازار گسترده مواد ابرآلیاژی در کشور گفت: به علت اینکه در صنایع نیروگاهی و خطوط انتقال گاز طبیعی تعداد بسیار زیادی توربین گازی داریم، کشور ایران یکی از بزرگ‌ترین بازارهای قطعات توربین در دنیا محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر این از آنجایی که رتبه نخست منابع هیدروکربوری هستیم و بخش عمده‌ای از منابع نفت و گاز ترش است، بنابراین مصرف آلیاژ در بخش استخراج میزان قابل توجهی است.

مدیرعامل این شرکت فناور ابراز کرد: بسیاری از این تجهیزات ابرآلیاژی که در گذشته استفاده می‌شد به طور کامل وارد می‌شدند. اما اکنون شرکت‌های زیادی در کشور تولید این قطعات خاص فعال شده‌اند. گلوگاه این شرکت‌ها عمدتا تامین قطعات ابرآلیاژی است و به بسیاری از شرکت‌ها کمک می‌کنیم تا این نیاز را تامین کنند.

دانش از مسدود شدن مسیر خروج ارز با این تولیدات و خدمات گفت با بیان اینکه، این صرفه‌جویی در حوزه‌های گوناگونی انجام می‌شود، یادآور شد: به طور مثال در حوزه بازسازی و تعمیر سالانه یک میلیون یورو را بسته به اعلام آمادگی نیروگاه‌ها صرفه‌جویی می‌شود، اما ظرفیت صرفه‌جویی تا چهار میلیون یورو وجود دارد.

وی اذعان کرد:همچنین در بخش تولید قطعات نیز تا یک میلیون یورو و در بخش کمک به دیگر واحدها، ۲.۵ تا سه میلیون یورو صرفه‌جویی صورت گرفته است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، مدیرعامل شرکت مزبور در بیان ضرورت‌های رونق تولید دانش‌بنیان‌ها خاطرنشان کرد: ثبات اقتصادی و قوانین مهم‌ترین لازمه‌هایی است که امکان برنامه‌ریزی را برای فعالان فناور ممکن می‌کند. لازم است حمایت‌های ارزی و ممنوعیت واردات نمونه‌های مشابه ادامه پیدا کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: