جایگاه بازرسی و فراوری آهن‌ قراضه در تولید انواع فولادهای کیفی
گفت‌گو با فورمن بازرسی آهن ‌قراضه فولادسازی و ریخته‌گری فولاد مبارکه؛

جایگاه بازرسی و فراوری آهن‌ قراضه در تولید انواع فولادهای کیفی

کیفیت زنجیره محصولات همیشه از مواد ورودی شروع می‌شود. در صنعت فولادسازی، یکی از مواد ورودی اصلی و تاثیرگذار آهن‌ قراضه است. امروزه بسیاری از کشورهایی که از تکنولوژی کوره قوس الکتریکی در کارخانه‌های فولادسازی خود استفاده می‌کنند به ‌راحتی حاضر به فروش آهن ‌قراضه خود نیستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، در همین خصوص، محمد حسامی، فورمن بازرسی آهن ‌قراضه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه گفت‌وگویی انجام داده که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

در خصوص اهمیت بازرسی و فراوری آهن ‌قراضه در تولید انواع محصولات فولادی توضیح دهید.

از پارامترهای کیفی مهم قراضه می‌توان به ترکیب شیمیایی، ابعاد، دانسیته حجمی، مرغوبیت و نداشتن مواد غیر قابل ‌قبول به همراه آن اشاره کرد. واحد کنترل کیفیت فراوری آهن ‌قراضه، زیرمجموعه کنترل کیفی فولادسازی و مدیریت کنترل کیفی مجتمع فولاد مبارکه است و از یک فورمن و پنج نفر بازرس سیار تشکیل شده است. کنترل کیفی آهن‌ قراضه در مجتمع فولاد سبا نیز شامل یک فورمن و سه بازرس سیار است که وظیفه اصلی این قسمت بازرسی کیفی و ایمنی محموله‌های آهن‌ قراضه است. همچنین آهن ‌قراضه مورداستفاده در کوره‌های قوس الکتریکی براساس مشخصات فنی، طی فرکانس 100 درصد بازرسی از تامین‌کنندگان به ‌صورت طبقه‌بندی تحویل گرفته می‌شود.

محموله‌های آهن‌ قراضه خریداری ‌شده باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

این محموله‌ها باید از نظر کیفی و با توجه به گردش کار قسمت به تایید کنترل کیفی فراوری آهن‌قراضه برسد و پرداخت هزینه بار بر اساس درجه‌ای است که کنترل کیفی به هر محموله از آهن‌قراضه خریداری‌شده می‌دهد. همچنین میزان ناخالصی فلزی و غیرفلزی هر محموله توسط این واحد محاسبه می‌شود و در صورت‌ وضعیت شرکت لحاظ می‌شود. همچنین بازرسان سیار فراوری آهن‌قراضه کل زمان بارگیری را در شرکت‌های تامین‌کننده حاضرند و بر عملیات فراوری، جداسازی و بارگیری نظارت مستقیم دارند. علاوه بر این، واحد کنترل کیفی فراوری آهن ‌قراضه بر حوضچه‌های فولادسازی هم نظارت دارد و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، برابر قانون برخورد خواهد شد.

چه محدودیت‌هایی برای خرید قراضه در فولاد مبارکه لحاظ می‌شود؟

مواد غیرآهنی و غیرفلزی، مواد منفجره و قابل اشتعال، مخازن و ظروف سربسته از هر نوع، مواد نظامی (TNT دار و بدون TNT)، مواد غیرآهنی که به‌عنوان پوشش محافظ مواد آهنی به کار می‌رود، مانند پوشش‌های پلاستیکی، کادمیم، مس، روی و... و همچنین مواد آلوده به رادیواکتیو، آلفا، بتا و گاما موادی هستند که برای مصرف ما مناسب نیستند و از خرید آن‌ها خودداری می‌شود.

نحوه بازرسی ایمنی محموله‌های قراضه توسط فولاد مبارکه را توضیح دهید.

بازرسی ایمنی محموله‌های آهن ‌قراضه شامل موارد دربسته، موارد ناریه و جنگی و همچنین موارد ممنوعه زیست‌محیطی است. در واقع قسمت کنترل کیفی فراوری آهن ‌قراضه مسئول امنیت کوره‌های قوس الکتریکی است و با توجه به حساسیت بالای کوره‌های قوس در زمینه ایمنی، فرکانس بازرسی در این واحد 100 درصد است و بازرسان شاغل در این قسمت با تقسیم محموله موجود در هر شرکت به دپوهای کوچک‌تر، کلیت آن را بازرسی و آن را در قالب تریلر و کامیون به حوضچه‌های مجتمع فولاد سبا و فولاد مبارکه ارسال می‌کنند.

سخن آخر؟

مجموعه کنترل کیفی بازرسی آهن ‌قراضه با کنترل آنالیز قطعات آهن‌قراضه، تضمین‌کننده آنالیز ابتدایی ذوب است و با کنترل مرغوبیت و ابعاد قطعات باعث می‌شود تا در زمان شارژ ، آسیبی به کوره‌ها وارد نشود و در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود. همچنین گفتنی است چالش‌های زیادی در فرایند کنترل محموله‌ها و ارسال بار سالم به حوضچه‌های فولادسازی وجود دارد و تا به امروز این مجموعه با عملکرد مثبت خود توانسته نیازهای شرکت را رفع کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
برق ارزان‌، رقیب واحدهای بازیافت قراضه
ایران در جمع پنج کشور سازنده لیزر پرتوان در جهان
تعویض و ترمیم ریل‌های تقاطع واحد باکس‌آنیلینگ و تاندم میل ناحیه نورد سرد
نقش کادر درمان فولاد مبارکه در تولید پایدار شرکت
بی‌نیازی کشور از واردات قطعات ویژه ریخته‌گری
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: