شکل‌گیری ستاد سرب و روی نیاز صنعت است
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران:

شکل‌گیری ستاد سرب و روی نیاز صنعت است

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران گفت: امروز شکل‌گیری ستاد سرب و روی توسط وزارت صنعت، یک ضرورت جدی برای سامان بخشیدن به وضعیت استخراج، تولید و صادرات است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حسن حسینقلی اظهار داشت: واحدهای فعال در صنعت سرب و روی برای دریافت خاک سهمیه‌ای از معدن انگوران با مشکلات مختلفی روبه‌رو هستند و از سهمیه پارسال خاک معدن انگوران (زنجان) ۶ ماه تحویل شده و در سال ۹۹ نیز هفت ماه توزیع خاک انجام نشد و اکنون به‌تدریج عرضه توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران وابسته به ایمیدرو آغاز شده است.

وی یادآور شد: شرکت مزبور عرضه باید سالیانه ۷۰۰ هزار تن خاک انگوران را به شیوه مزایده عرضه کند که عیار آن از حدود 5 تا ۳۰ درصد است، اما با استقبال تولیدکنندگان سرب و روی مواجه نشده است. 

به گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران، اکنون برنامه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران عرضه خاک معدن سرب وروی انگوران در بورس است که قیمت آن ۳۰ تا ۴۰ درصد بالاتر از روش سهمیه‌بندی است که برپایه جداول خاص این شرکت انجام می‌شود و مورد توجه فعالان این بخش نیست.

 بیش از ۴۰ درصد ظرفیت تولید فلز روی خالی است 

 حسینقلی تصریح‌ کرد: امروز میزان تولید فلز روی در کشور افزون بر ۲۰۰ هزار تن است، درحالی که ظرفیت آن بیش از ۴۷۵ هزار تن است و در واقع افزون بر ۴۰ درصد ظرفیت خالی در این بخش وجود دارد.

وی خاطرنشان ‌کرد: تولیدکنندگان از خاک سرب و روی به میزان کافی برخوردار نیستند و در واقع اختلاف ظرفیت با تولید ناشی از ناکافی بودن توزیع خاک است.

این مقام صنفی بیان کرد: نزدیک به ۶۵ درصد از رقم متوسط ۲۰ هزار تن شمش روی تولیدی ماهانه به بازارهای هدف صادر می‌شود.  

تداوم عوارض صادراتی بدون استناد قانونی

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران، پیرامون وضع عوارض صادراتی برای کنسانتره سرب و روی توضیح‌داد: وزارت صنعت در شهریورماه ۹۸ اخذ عوارض را مصوب کرد که تا پایان سال به اجرا گذاشته شود، اما از سال ۹۹ بدون وجود مصوبه و اجازه قانون‌گذار یا دولت، این رویه همچنان تداوم دارد.

وی اضافه کرد: انتظار اهل حرفه از دولت دوازدهم این است که در تصمیم‌گیری‌ها به بخش خصوصی و تشکل‌های مردم‌نهاد توجه لازم را داشته باشد و مشاوره با آن‌ها را قبل از هر تصمیمی دنبال کند. 

حسینقلی افزود: مهرماه پارسال اخذ عوارض از برخی مواد معدنی شکل اجرایی به خود گرفت و در ابتدا برای کنسانتره سرب و روی اخذ عوارض ۲۰ درصدی اجرایی شد، اما پس از بازنگری از دی‌ ماه ۹۸ میزان ۱۲ درصد مصوب و به گمرک ابلاغ شد و این مهم با وجود ابلاغ اولیه که پایان سال ۹۸ بود، همچنان اخذ می‌شود. 

مشکل سنگ‌آهن مورد مصرف برای تولید سیمان 

وی درباره مشکل عوارض سنگ‌آهن با عیار کمتر از ۴۰ درصد که ویژه کارخانه‌های سیمان است، اظهار داشت: سال ۹۷ سنگ آهن هماتیت با عیار یاد شده از قرار هر تن دو دلار درب معدن تحویل خریدار می‌شد، اما بعد که دلار نیمایی و سنا مطرح شد، اعلام کردند باید نرخ تغییر کند   

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران، در مورد سنگ‌آهن هماتیت عنوان کرد: باید بین سنگ‌آهنی که برای فولادسازی و سیمان‌سازی استفاده می‌شود فرق گذاشته شود، مصرف سنگ‌آهن هماتیت ۳۷ درصد مصرف فقط در کارخانه‌های سیمان است، اما در همه دنیا سنگ‌آهنی که در ذوب‌آهن و صنایع فولادی مصرف می‌شود مگنتیت است و اگر هماتیت هم باشند عیار آن بالای ۵۰ درصد است.

به گفته حسینقلی، ذخیره سنگ‌آهن هماتیت در ایران بیش از دو میلیارد تن برآورد شده و این سنگ‌آهن به تولیدکنندگان سیمان عرضه و بخشی از آن به عراق صادر می‌شود، این نوع سنگ‌آهن ۱۸ درصد سیلیس، ۹ درصد آلومینیوم و ۲ درصد سولفور دارد و برای فولادساز بازدهی ندارد، اما به‌دلیل مشکلات قیمتی که برای آن به وجود آوردند از دو سال گذشته امکان صادرات ندارد.

وی توضیح داد: قیمت این سنگ آهن در سال‌های گذشته هرتن دو دلار بود، اما گمرک به دلخواه خود و بدون در نظر گرفتن نظر وزارتخانه و انجمن سنگ‌آهن ایران، در مقاطع مختلف قیمت‌های ۶۶، ۴۰ و ۳۸ دلاری برای آن در نظر گرفت و اکنون قیمت آن ۵۰ دلار است، درحالی که قیمت سنگ‌آهن با عیار ۵۶ درصد ۴۸ دلار است.

حسینقلی تصریح ‌کرد: این شیوه قیمت‌گذاری باعث شده که تولیدکنندگان سنگ‌آهن هماتیت نتوانند صادرات انجام دهند، زیرا کالایی که به قیمت سه دلار خریداری می‌شد، ۳۰ دلار مالیات، عوارض و تفاوت ارز نیمایی و آزاد باید پرداخت شود.

دیوان عدالت اداری خارج از نوبت به پرونده تولید رسیدگی کند 

رئیس اتحادیه مزبور ابراز کرد: دستگاه قضایی مرجع رسیدگی به دعاوی است و اکنون از دیوان عدالت اداری در ارتباط با پرونده‌های حوزه تولید انتظار می‌رود تا خارج از نوبت به این موضوع رسیدگی کند که زمان طولانی سبب ضرر و زیان تولیدکنندگان نشود.

وی خواستار توجه رئیس قوه قضاییه به مسئله چگونگی رسیدگی دیوان عدالت اداری به پرونده‌های ارجاعی شد تا این موضوع در فرصت‌های کوتاهی رسیدگی شود.

بر اساس گزارشی از ایرنا، میزان استخراج سرب وروی در هشت ماهه امسال به رقم ۶۵۵ هزار و ۸۵۰ تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افت یک درصدی دارد.

عملکرد سرب و روی انگورارن (زنجان) و سرب نخلک (اصفهان) حاکی است، بیشترین میزان استخراج دوره این گزارش مربوط به سرب و روی انگوران با ۶۱۸ هزار و ۶۲۵ تن ثبت شد.

استخراج ۷۱.۶ هزار تن سرب و روی 

 آبان ‌ماه مجموع استخراج سرب و روی واحدهای یاد شده به ۷۱ هزار و ۶۰۲ تن رسید که افت ۹ درصدی در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.

بزرگ‌ترین معدن سرب و روی ایران (مهدی آباد) واقع در استان یزد در مرحله باطله‌برداری است که می‌تواند افزایش قابل توجه در استخراج این ماده معدنی به دنبال داشته باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
نمایشگاه ایران کان مین 1399
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: