شناسایی واحدهای دانش‌بنیان برای بومی‌سازی فناوری با بیشترین ارزبری

شناسایی واحدهای دانش‌بنیان برای بومی‌سازی فناوری با بیشترین ارزبری

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت از شناسایی واحدهای دانش‌بنیان برای رفع نیازهای فناوری که دارای بیشترین ارزبری هستند، خبر داد و گفت: اسامی این واحدها علاوه بر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای سازمان‌های ایمیدرو و ایدرو ارسال شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، برات قبادیان با بیان اینکه برنامه جامع آموزش‌های کوتاه مدت در حوزه ارتقای توانمندسازی تدوین شده است، اظهار داشت: علاوه بر آن برنامه جامع پژوهش‌های کاربردی و فناورانه و برنامه جامع بهره‌وری بخش منابع انسانی تدوین شده است؛ چرا که بر اساس برنامه ششم توسعه مقرر شده بود که بتوانیم به رشد اقتصادی ۸ درصدی برسیم که یک سوم رشد اقتصادی از طریق بهره‌وری منابع انسانی محقق شود.  

وی با اشاره به اجرای طرح ملی توانمندسازی منابع انسانی و اشتغال دانش‌آموختگان در کشور، ادامه داد: این طرح از اشتغال دانش‌آموختگان دوره‌های تحصیلات تکمیلی آغاز شد و رویکرد ما در این طرح آن است که دانش‌آموختگان پس از تحصیل بیکار نباشند و پایان‌نامه‌های دوره ارشد و رساله‌های دوره دکتری به عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی وارد شود.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان این طرح را «تاپ» (طرح توانمندسازی و اشتغال پایدار) ذکر کرد و یادآور شد: علی‌رغم آنکه ۹۰ سال دانشگاه در این کشور راه‌اندازی شده است و همواره بر رابطه صنعت با دانشگاه تاکید شده است، ولی هیچ گاه نتوانستیم این رابطه را به صورت موثر برقرار کنیم؛ از این رو باید طرح برد-برد برای جامعه و صنعت و دانشگاه را اجرایی کنیم و بر این اساس طرح ملی «تاپ» اجرایی شد.

قبادیان با اشاره به جزئیات اجرای این طرح ملی، توضیح داد: این طرح ملی دارای پلتفرمی با نام سامانه نتاپ» است که در این سامانه واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری کشور مشکلات و معضلات ناشی از عدم به کارگیری علم و فناوری را در این سامانه بارگذاری کنند و از سوی دیگر دانشگاه‌ها بر اساس توانمندی‌های خود از طریق طرح‌های تحقیقاتی اساتید و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دوره دکتری این نیازها را برطرف کنند.

وی با تاکید بر اینکه از این طریق علاوه بر آنکه دو سال مهارت دانشجویان ارتقا می‎یابد، موجب دانش‌بنیان شدن محصولات صنعتی خواهد شد، عنوان کرد: یکی دیگر از مزایای این طرح این است که دانشجویان نخبه دانشگاهی به جای انجام طرح سربازی می‌توانند در واحدهای تحقیق و توسعه صنعتی فعال شوند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در این طرح با مجوز مقام معظم رهبری در سال جاری حدود ۲۰۰ نفر جذب شدند که از این تعداد ۴۰ نفر در بهمن ماه پس از سپری کردن دوره آموزشی در واحدهای دانش‌بنیان و بخش‎های تحقیق و توسعه فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.  

قبادیان با تاکید بر اینکه در این طرح تاکنون ۱۳ هزار واحد صنعتی، معدنی و تجاری ثبت نام کردند، ابراز کرد: این تعداد واحد حدود چهار هزار طرح فناورانه را بارگذاری کردند و از سوی دیگر این درگاه به روی اساتید و دانشگاهیان باز است.

مشارکت اساتید در طرح ملی رفع نیازهای صنعتی

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص مشارکت اساتید در این طرح خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح اساتید می‌توانند فرصت مطالعاتی خود را در صنعت بگذرانند و یا دانشجویان دکتری می‌توانند دوره پسادکتری خود را در صنعت اجرایی کنند؛ از این رو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دستورالعمل و آیین‌نامه‎ای را در این زمینه تدوین و ابلاغ کرده است.

وی عنوان کرد: بر اساس این دستورالعمل اساتیدی که وارد این طرح شوند، ۶ ماه تا دو سال حقوق خود را از وزارت علوم دریافت می‌کنند و اساتید در این مدت اقدام به حل مسائل بخش صنعتی می‌کنند.

بومی‌سازی فناوری

قبادیان اضافه کرد: در کنار این طرح به منظور بومی‌سازی فناوری، طرح دیگری را شروع کردیم و بر اساس آن ‌در زمینه اینکه چرا فناوری از خارج وارد کشور می‌شود، چه کالاهایی وارد می‌شود و اینکه آیا کشور توان تولید کالاهای وارداتی را دارد یا خیر، مطالعاتی را اجرایی کردیم.

وی با بیان اینکه مطالعات مربوط به واردات سال‌های ۹۵ تا ۹۸ بوده است، تشریح کرد: این مطالعات نشان داد که به طور میانگین ۴۴ تا ۴۵ میلیارد تومان در سال محصول و یا فناوری به کشور وارد می‌شود و از این میزان واردات، از ۱۰ محصول اول از نظر بیشترین میزان ارزبری هفت محصول از سوی وزارت جهادکشاورزی، دو مورد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و یکی از آن از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد می‌شود.

قبادیان با تاکید بر اینکه این ۱۰ کالای وارداتی به میزان ۲۵ درصد ارز وارداتی را به خود اختصاص داده است، یادآور شد: از آنجایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی واردات همه دستگاه ها نیست؛ از این رو از این رو ما مطالعاتی را بر روی محصولات وارداتی وزارت صمت انجام دادیم که نتایج به دست آمده نشان داد تعداد یک هزار و ۴۰۶ محصول از سوی وزارت صمت وارد می‌شود که این کالاها حدود ۹ میلیارد دلار ارزبری دارند.

وی با تاکید بر اینکه ۹ میلیارد دلار مربوط به دو طیف اصلی «خودرو» و «فولاد» می‌شود، بیان کرد: از طریق طرح تاپ و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های فناوری این نیازها را معرفی کردیم تا بتوانیم این محصولات را بومی‌سازی کنیم.

بر اساس گزارشی از ایسنا، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دانشگاه‌ها و واحدهای فناور و دانش‌بنیانی که می‌توانند در بومی‌سازی این فناوری‌ها به ما کمک کنند شناسایی شوند، خاطرنشان کرد: فهرست این واحدها را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان متولی امور دانش‌بنیان‌ها و همچنین سازمان‌های توسعه‌ای وابسته به وزارت صمت شامل ایمیدرو و ایدرو ارسال کردیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: