زمینه جهش سه برابری تولید زغال‌سنگ در کرمان
نماینده مجلس:

زمینه جهش سه برابری تولید زغال‌سنگ در کرمان

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: همه‌ چیز ازجمله منابع مالی برای تجهیز ذخایر معادن زغال‌سنگ مورد نیاز کشور، تقاضای داخلی و خارجی و نیروی انسانی، برای توسعه سه برابری تولید زغال‌سنگ استان کرمان فراهم شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمدرضا پورابراهیمی روز شنبه در آیین رونمایی از کارت خرید چندمنظوره کارکنان معادن زغال‌سنگ کرمان، اظهار داشت: اقدامات خوبی در شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان از سال‌های قبل برنامه‌ریزی و مسیر حرکت مشخص شده است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های توسعه ای صنایع کشور، نیاز به تولید زغال‌سنگ را برای فرآوری و کک‌سازی فولاد افزایش می‌دهد، تصریح کرد: ذخایر چند میلیارد تنی زغال‌سنگ و ظرفیت استان کرمان با توجه به وجود بخشی مهم از زغال کشور، تکلیف ما را برای توسعه زغال در کشور مشخص کرده است.

نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان ۷۲۰ هزار تن در سال تولیدات دارد که به راحتی امکان افزایش دو یا سه برابری محقق می‌شود زیرا سالانه حجم قابل توجهی زغال‌سنگ با ارز آزاد وارد کشور می‌شود.

وی عنوان کرد: برنامه‌ریزی افق ۱۴۰۴ برای تولید ۵۵ میلیون‌تن‌ فولاد در کشور است که ۱۲ درصد از این میزان در حوزه کوره بلند تولید خواهد شد لذا نیاز به زغال‌سنگ سالانه کشور به پنج میلیون تن می‌رسد و این فاصله تولید تا نیاز کشور را نشان می‌دهد، ضمن اینکه به علت نداشتن خوراک کک‌سازی زرند با کمترین ظرفیت اکنون تولید می‌کند. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: استان کرمان از طرفی نیاز به تولید زغال‌سنگ دارد و پیشنهاد صادرات را سال‌ها به انجمن صادرات دادیم که تولید این محصول علاوه به تامین نیاز داخلی و از راه صادرات نیز قابل فروش است.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه نیروی جوان بیکار و باتجربه در مناطق زغالی داریم مطرح کرد: معادن غنی زغال‌سنگ تا ۲۰۰ سال آینده را تامین می‌کند و همچنین منابع مالی قابل توجهی در اقتصاد کشور داریم لذا تولید این محصول باید توسعه یابد.

وی با بیان اینکه بیشترین نرخ رشد نقدینگی طی سال گذشته در کشور رخ داده اضافه کرد: این نرخ از تابستان ‌گذشته ‌تا مدت مشابه امسال ۳۶ درصد بوده که رکورد زده است لذا لزوم هدایت این نقدینگی به تولید و ضرورت افزایش تولید زغال‌سنگ کرمان ضروری است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این ظرفیت فعلی تولید زغال‌سنگ استان کرمان را قابل قبول نمی‌دانیم زیرا توسعه معادن زغالی ضمن جهش تولید می‌تواند موجب به کارگیری جوانان بیکار شود.

پورابراهیمی ادامه داد: صندوق بازنشستگی فولاد نیز بر طرح توسعه معادن زغال‌سنگ کرمان تاکید کردند لذا برنامه‌های این شرکت تا دهه فجر امسال با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملیاتی عملیاتی شود.

وی افزود: معدن آبنیل شمالی به میزان یک هزار نفر در دو فاز با کمترین سرمایه قابل اجرا است و این شرکت با کارت رفاهی و پرداخت تسهیلات اقدامات خوبی در وضعیت رفاهی کارگران مظلوم این صنعت انجام داده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بیشترین امکانات در صندوق بازنشستگی فولاد وجود دارد اما کارگران زغال‌سنگ کمترین حقوق را دریافت می‌کنند، در حالی که خود و خانواده این افراد آسیب بسیاری از این معادن می‌بینند به آنان توجه کمتری می‌شود.

پورابراهیمی مطرح کرد: مجمع نمایندگان استان کرمان با ایجاد فضای همدلی اعلام آمادگی برای کمک به معادن دارد و در کنار بخش حمایتی و پشتیبانی، اولویت شرکت اجرای طرح های توسعه ای برای اشتغال و تولید ۲ تا سه برابری است.

وی با بیان اینکه قیمت زغال‌سنگ به قیمت شمش فولاد خوزستان ‌گره خورد و به روز شد که ظرفیتی برای معادن زغال‌سنگ کرمان است تصریح کرد: آمادگی در خصوص سندیکای صادراتی، تامین منابع از طریق کنسرسیوم بانکی را اعلام کردیم که شاهد افزایش ظرفیت زغال‌سنگ تا سال آینده باشیم که امری شدنی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بعضی ها به علت ‌رویکرد خاص شرکت مانع فعال‌شدن محدوده‌ها هستند و موانع بیرونی و درونی برای فعال‌سازی معادن داریم که موانع درونی باید رفع شود و هر معدنی توسط تعاونی کارکنان فعال شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه هیچ فردی از خارج از استان برای فعال کردن معادن زغال‌سنگ نمی‌آید ابراز کرد: واگذاری پهنه‌های جدید را از طریق آگهی به زودی واگذار می‌کنیم و پیشنهاد می‌شود که این اقدام از طریق تعاونی و ظرفیت خود شرکت انجام شود.

وی یادآور شد: مهم برای ما جهش تولید است که تحقق آن موجب ارتقای سرانه دولت و رفاه کارگران شرکت می‌شود و هیچ عذری در این زمینه قابل قبول نخواهد بود زیرا اگر تولید به سطح مطلوب نرسد، تکلیف خود را سال آینده با صندوق بازنشستگی فولاد روشن می‌کنیم.

نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برنامه جامع یک ساله توسعه زغال‌سنگ تدوین شود ذکر کرد: مردم کرمان نیازمند آن هستند که طرح‌های توسعه‌ای این شرکت با حضور وزیر صمت و صندوق بازنشستگی فولاد افتتاح شود که شاهد استخدام چند هزار نیرو در مجموعه زغال‌سنگ کرمان باشیم و همچنین باید شرکت‌های معدنی غیرفعال را فعال کنیم.

پورابراهیمی عنوان کرد: سوابق مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان در این صنعت و سایر مدیریت‌ها موجب فضای مثبت در فعالیت شرکت می‌شود که جای قدردانی دارد. 

معادن کرمان زمینه‌ساز آبادانی منطقه‌ای شود

نماینده زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تسلیت شهادت سالار شهدای جهان اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان، مدیریت بانک رفاه و ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس در تحقق نیازهای کارگری بسیار تاثیرگذار و آرامشی به وجود آوردند.

عفت شریعتی با بیان اینکه پرچم آرامش کارگران با همکاری بخش‌های مختلف برافراشته شده است افزود: معادن در عرصه فعال‌سازی در شورای معادن پیگیری می‌شوند و جلوی ضرر بالقوه و بالفعل را می‌گیریم.

وی ادامه داد: حضور معادن باید زمینه‌ساز آبادی منطقه‌ای شود و مردم از حضور معادن احساس رضایت داشته باشند و زغال‌سنگ نقش موثری در تقویت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و منطقه‌ای داشته باشد که ضمن جهش تولید، پشتیبانی برای منطقه باشد.

بر اساس گزارشی از ایرنا، در این نشست با حضور نمایندگان کرمان و راور و زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان از کارت رفاهی کارگران این معادن رونمایی شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: