کاهش 50 درصدی تولید در آلومینای ایران به خاطر مشکل تامین سوخت

کاهش 50 درصدی تولید در آلومینای ایران به خاطر مشکل تامین سوخت

مدیر مجتمع آلومینای ایران در شهرستان جاجرم گفت: این واحد تولیدی در تامین مازوت مورد نیاز به عنوان سوخت جایگزین گاز با مشکل روبه‌رو بوده و اکنون میزان تولید به نصف کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، امیر تردال با اشاره به اینکه در روزهای اخیر، در مقطعی از زمان کارخانه با یک‌چهارم ظرفیت فعالیت داشت؛ یعنی تنها یک خط از چهار خط فعال بود، اظهار داشت: اکنون تنها دو خط فعال است؛ پیش از این روزانه یک هزار و ۲۰۰ تن هیدرات در این کارخانه تولید می‌شد که اکنون با مشکل تامین سوخت، این میزان به کمتر از ۶۰۰ تن در روز کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه تعطیلی واحد آلومینا یک فاجعه در کشور به شمار می‌رود افزود: نگران هستیم که به علت مشکل سوخت، نتوانیم دو خط فعال را سرپا نگه داریم.

مدیر مجتمع آلومینای ایران بیان کرد: دستگاه‌ها و تجهیزات در آلومینا به‌ گونه‌ای است که فعالیت آن باید به صورت مستمر باشد، در صورت تعطیلی آلومینا راه‌اندازی مجدد آن بسیار هزینه‌بر و مشکل است. 

وی اضافه کرد: بر اساس سیاست‌ها در فصل سرد و با افت فشار گاز، تامین گاز مشترکان خانگی در اولویت قرار دارد از این رو مصرف گاز مشترکان صنعتی محدود و یا قطع شده است و شرکت آلومینا هم به ناچار از سوخت مازوت به عنوان سوخت دوم استفاده می‌کند.   

درخواست مجوز ذخیره‌سازی به میزان نیاز ۴۰ روز 

تردال تصریح کرد: در سال‌های گذشته، مشکلی برای ذخیره سوخت مازوت وجود نداشت و این سوخت به میزان نیاز ۴۰ روز ذخیره‌سازی می شد اما امسال اعلام شده که ذخیره‌سازی مازوت تنها برای ۱۰ روز مجاز است.  

وی با بیان اینکه تنها 5 درصد از سوخت مورد نیاز این واحد تولیدی از گاز تامین می‌شود و مابقی از سوخت مازوت است عنوان کرد: اکنون با محدودیت وضع شده برای مصرف گاز در صنایع، کارخانه آلومینای ایران با کمبود شدید مازوت روبه‌رو است.

مدیر مجتمع آلومینای ایران خاطرنشان کرد: فرآیند خرید مازوت طولانی است باید استعلام‌ها از شرکت نفت انجام شود، پیمانکار برای حمل گرفته شود، اکنون اولویت در تامین مازوت، نیروگاه‌ها است و مازوت به این واحدهای تولید حمل می‌شود.

تردال مطرح کرد: برای حل مشکل تامین مازوت، مکاتبات و پیگیری‌هایی با استانداری و نیز تهران انجام شده و درخواست ما این است که آلومینای ایران در تامین و ذخیره‌سازی مازوت ویژه دیده شود و بتوانیم به میزان ۴۰ روز ذخیره داشته باشیم.  

وی ادامه داد: امروز یک هزار و ۸۰۰ مترمکعب مازوت از اصفهان به این شرکت حمل شده است.  

ذخیره‌سازی مازوت بیش از ۱۰ روز مشکلی ندارد

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه خراسان شمالی هم ابراز کرد: صنایع می‌توانند نسبت به ذخیره‌سازی مازوت به میزان مصرف ۱۰ روز اقدام کنند اما در صورتی که واحد صنعتی بیش از آن نیاز داشته باشد، می‌تواند سوخت دوم را ذخیره کند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.  

مجتبی شکوری اظهار داشت: واحدهای صنعتی می توانند برای تامین مازوت حواله بگیرند و نسبت به خرید این سوخت اقدام کنند.  

وی بیان کرد: آلومینای ایران واقع در شهرستان جاجرم، برای حمل مازوت، پیمانکار گرفته است اما این پیمانکاران به موقع سوخت را تامین نکرده، در این باره این شرکت هماهنگی‌های لازم را انجام داد و امروز یک میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر مازوت از اصفهان به جاجرم حمل شده است.

مازوت سوخت گرانی است و آلودگی آن نسبت به گاز، بسیار زیاد است به همین لحاظ صنایع رغبتی به استفاده از این سوخت ندارند.

بر اساس گزارشی از ایرنا، آلومینای ایران در شهرستان جاجرم، واحد تولیدی منحصربه‌فرد و تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور است که این محصول به عنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی ازجمله ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می‌رسد.  

مجتمع آلومینای ایران در شهرستان جاجرم در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و پنج کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع است که در سال ۱۳۷۵ به بهره‌برداری رسیده است.

این مجتمع صنعتی، که قطب تولید پودر آلومینیوم در کشور است، تاکنون دو هزار فرصت شغلی مستقیم داشته است. 

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
توقف برداشت از معدن بوکسیت تاش، مشکل آلومینای ایران
خریداری بوکسیت از معادن کوچک بخش خصوصی
تولید 830 تن شمش آلومینیوم تا 24 خرداد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: