تهدید مغولستان برای طرح «ریوتینتو» معدن مس-طلای اویو تولغوی

تهدید مغولستان برای طرح «ریوتینتو» معدن مس-طلای اویو تولغوی

شرکت کانادایی «تورکوایز هیل» اعلام کرد که دولت مغولستان ممکن است طرح توسعه و تامین مالی معدن بزرگ مس-طلای اویو تولغوی را لغو و جایگزین کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، شرکت «تورکوایز هیل» تحت کنترل ریوتینتو اظهار داشت: مقامات مغولستانی از طرح ریوتینتو راضی نیستند و به ‌ویژه نگران هزینه‌های توسعه معدن هستند که اخیرا 6.75 بیلیون دلار برآورد شد. این رقم 1.5 بیلیون دلار بیشتر از برآوردهای اولیه است. ریوتینتو در سال 2019 بی‌ثباتی‌های احتمالی طرح اولیه پروژه توسعه را اعلام کرد و طرح دیگری را ارائه نمود که باعث بالارفتن هزینه‌ای بالغ بر 1.9 بیلیون دلار و تاخیری 30 ماهه می‌شد.  

این شرکت معدنکاری در ماه دسامبر برآورد جدید هزینه را تایید کرد و افزود: تولید در اکتبر 2022 آغاز خواهد شد. اِردِنِس اویو تولغوی، شرکت دولتی مغولستانی که یک سوم سهام معدن را در اختیار دارد، به برنامه زمان‌بندی و بودجه با گفتن اینکه ریو به وعده‌های 2015 خود پایبند نبوده واکنش نشان داد. اردنس در واقع از طریق برخورداری از 34 درصد از سهام یک شرکت مغولستانی به نام شرکت اویو تولغوی در این معدن سهم دارد. باقیمانده سهام معدن متعلق به شرکت کانادایی تورکوایز هیل است که 50.79 درصد از سهام آن متعلق به ریوتینتو است.

تورکوایز هیل طی بیانیه‌ای گفت: دولت مغولستان گفته است که اگر پروژه اویو تولغوی منفعت اقتصادی برای کشور نداشته باشد لازم خواهد شد راه‌های پیشبرد پروژه مورد بازنگری و ارزیابی قرار بگیرند. در تلاش برای مذاکره فوری با مقامات مغولستانی و ریو تینتو هستیم تا به طور مشترک در مورد طرح توسعه معدن و بازنگری در تسهیم منافع اقتصادی حاصل از پروژه اویو تولغوی تصمیم بگیریم.

مغولستان خواهان بازنگری مستقل در افزایش تصاعدی هزینه ها و تاخیرهای پروژه شده بود، که انتظار می‌رود نتیجه آن در اوایل 2021 اعلام شود. مناقشه بر سر افزایش هزینه شدید پروژه توسعه در اوایل نوامبر زمانی که تورکوایز هیل شروع به راه‌اندازی یک روند حکمیت علیه ریوتینتو برای رسیدن به شفافیت در مورد تامین مالی کرد شدت گرفت.

ریوتینتو تصریح کرد: اجازه نخواهد داد این شرکت کانادایی بیش از 500 میلیون دلار از طریق استقراض اضافی تامین نماید. این غول معدنکاری همچنین از تورکوایز هیل خواسته بود شکاف مالی حدود سه بیلیون دلاری را با تمدید وام‌ها و فروش سهام پر کند. سهامداران اقلیت در تورکوایز هیل، شامل شرکت آمریکایی تمهید مالی تامینی پِنت واتر کپیتال، به مخالفت با تلاش‌های ریوتینتو برای واداشتن شرکت کانادایی به فروش سهام برخاسته‌اند.

 آن‌ها مدعی‌ هستند گزینه‌های  بسیار ارزان‌تر و مفیدتری شامل پیش‌فروش طلا و فروش اوراق قرضه برای تورکوایز هیل وجود دارند. آن‌ها همچنین نگران هستند ریو بتواند از این طریق سهام خود را در تورکوایز هیل افزایش دهد. مغولستان و سرمایه‌گذاران خارجی گوناگون در اویو تولغوی، شامل ریوتینتو، همچنین درگیر در یک مناقشه مالیاتی هستند که قرار است از طریق حکمیت سازمان ملل حل شود.

تورکوایز هیل همچنین شکایتی را به پیشنهاد و  نمایندگی سهامداران اقلیت خود علیه ریوتینتو و بعضی از مقامات فعلی و پیشین آن در دادگاه عالی مونترآل مطرح کرد. این دادنامه ریوتینتو را متهم به ارائه اطلاعات نادرست و غفلت‌هایی در رابطه با برنامه زمان‌بندی، هزینه‌ها و پیشبرد توسعه اویو تولغوی می‌کند.

ریوتینتو افزود: معتقد است این شکایت بی‌اساس است. دولت مغولستان از افزایش بی‌مورد هزینه‌ها در گذشته شاکی بوده است. گروهی از قانون‌گذاران این کشور سال گذشته پیشنهادی را برای بازنگری در قرارداد 2009 که بر مبنای آن ساخت معدن شروع شد مطرح کردند. در این پیشنهاد همچنین توصیه شده بود که توافقنامه 2015 که راه را برای توسعه زیرزمینی جاری معدن هموار می‌کرد لغو شود. پارلمان مغولستان نهایتا در دسامبر 2019 طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن اعتبار تمام توافقنامه‌های مرتبط با اویو تولغوی از نو تایید می‌شد. این تصمیم به بازنگری 18 ماهه اویو تولغوی پایان داد. ریوتینتو گفته که توسعه زیرزمینی اویو تولغوی مهم‌ترین پروژه رشد این شرکت است. این معدن، در زمان تکمیل خود، در دوره 2028 تا 2036 بالغ بر 480 هزار تن مس در سال تولید خواهد کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
فرهنگ سازمانی، زیربنای اصلی مدیریت دانش
اکتشافات موفق به دانش نوین نیاز دارد
خدمات بی‌نظیر شرکت ملی مس در راستای مسئولیت اجتماعی
اصلاحات ساختاری در «سرچشمه» با هدف کسب بازدهی بیشتر
بومی‌سازی قطعات، هدف اول و آخر ما
جانشین‌پروری را در اولویت قرار داده‌ایم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
نمایشگاه ایران کان مین 1399
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: