وسایل نقلیه الکتریکی بازار لیتیوم را قبضه می‌کنند
چشم‌انداز روشن بازار لیتیوم

وسایل نقلیه الکتریکی بازار لیتیوم را قبضه می‌کنند

محبوبیت وسایل نقلیه الکتریکی (EV) و خودروهای برقی به‌سرعت در حال افزایش است و لیتیوم به‌عنوان فلز کلیدی و کاربردی در حوزه باتری‌ها نقشی مهمی را در این بین ایفا می‌کند، چنان که این عنصر در سال 2017 و در سال‌های آتی به‌عنوان یک کالای اساسی در حوزه وسایل الکتریکی به‌شمار می‌رود.

در چند سال گذشته، شرکت تسلا هیجان زیادی را در حوزه لیتیوم و باتری‌های لیتیومی ایجاد کرده است و سال 2017 هم از این مسئله مستثنی نبود. در ماه ژانویه 2017، تولیدات این شرکت در نوادا آغاز شد و انتظار می‌رود تا سال 2018 تولید سالانه باتری های لیتیوم- یون در شرکت تسلا به میزان وسیعی رشد کند. شرکت Elon Musk همچنین اعلام کرده است که در پایان سال 2017 طرح‌هایی را برای افزایش هیجان بیشتر در میان سرمایه‌گذاران در دست دارد. اما همان‌طور که بسیاری از تحلیل‌گران می‌گویند، شرکت تسلا تنها یک نمونه از این شرکت‌ها است و امسال بسیاری از خودروسازان با راه‌اندازی مسابقات در حوزه خودروهای الکتریکی، شروع به طرح‌ریزی برنامه‌هایی برای توسعه این فناوری‌ها کرده‌اند. در واقع این شرکت‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که فروش وسایل نقلیه الکتریکی در جهان در سال 2021 به 3.1 میلیون دستگاه و نیز تا سال 2025 به 14.2 میلیون دستگاه افزایش یابد.

انتظار می‌رود که این عطش شدید برای توسعه وسایل نقلیه الکتریکی موجب افزایش بسیار زیاد تقاضا برای باتری‌های لیتیوم یونی با ذخیره الکتریکی بالا تا سال 2025 شود؛ به این معنی که عرضه لیتیوم، به عنوان عنصر کلیدی در باتری‌های قابل شارژ، تا این سال به حدود بین 400 تا 500 هزار تن خواهد رسید.

جان کانلیلیتس، معاون شرکت Lithium Americas در اوایل سال 2017 گفته است که در مورد افزایش تقاضا، نیاز به مستندات بیشتری وجود ندارد؛ دیگر بحث در مورد تقاضا نیست چرا که بازار آن وجود دارد. بلکه تولیدکنندگان باید به فکر روش‌های توسعه عرضه محصولات در بازار باشند.

بیشتر تحلیل‌گران بر این باورند که لیتیوم آینده بسیار امیدوارکننده‌ای را پیش‌ رو دارد. «مثلث تولیدکنندگان لیتیوم»، یعنی آرژانتین، بولیوی و شیلی بیش از 54 درصد منابع لیتیوم جهان را دارا هستند که در حال حاضر در مجموع 14 میلیون تن پیش‌بینی شده است. اما با وجود ذخایر عظیم، ارایه طرح‌ها و پروژه‌ها و ورود به بازار لیتیوم همواره آسان نیست؛ در کنار این عوامل، باید توجه کرد که چندین سال زمان می‌برد تا یک معدن جدید کشف شده و به مرحله تولید برسد.

در این میان چین، همچنان یک بازیگر کلیدی در حوزه وسایل نقلیه الکتریکی است. این کشور انتظار دارد تا حداقل یک‌پنجم از عرضه وسایل نقلیه خود را تا سال 2025 به صورت باتری‌دار  یا هیبریدی به فروش برساند. در حال حاضر چین 55 درصد از باتری‌های لیتیوم - یون را در سطح جهان تولید می‌کند و سهم این کشور نیز به صورت مداوم در حال افزایش است. نمودار 1 میانگین ارزش لیتیوم کربنات و لیتیوم هیدروکساید (به‌عنوان مهم‌ترین پیش‌ماده‌های لازم برای تولید کاتد لیتیومی مورد مصرف در باتری‌ها) را در سال‌های اخیر و سال‌های آتی نشان می‌دهد. چنان که دیده می‌شود از 10 سال گذشته بازار جهانی این ترکیبات روندی صعودی را به خود دیده است و انتظار می‌رود این روند تا سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد 10 درصدی قیمت سهام شرکت Ganfeng
پیشتازی نیکل، در افزایش گنجایش باتری‌ها
ارزان‌فروشی چین در بازار لیتیوم کربنات صدای سایر عرضه‌کنندگان را درآورد
کاهش قیمت تمام‌شده، محرک رشد صنعت باتری‌ها
چشم‌انداز نیکل در صنعت باتری‌ها
باطری‌سازان، عمده متقاضیان بازار لیتیوم هستند
اقدامات زیست‌محیطی منجر به کاهش حجم تولیدات فلزات غیر آهنی چین شد
تلاش نماسکا در جهت جذب سرمایه‌ 400 میلیون دلاری برای تولید لیتیوم
جنجال داغ  عرضه و تقاضا در بازار لیتیوم
بازار لیتیوم نیازمند سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری در دهه آینده است
باتری‌ها بر بازار کبالت حکمرانی می‌کنند
روزهای پر رونق کبالت در جهان
طراحی روش نوین برداشت لیتیوم از شورابه‌ها
8 تولید کننده برتر لیتیوم معرفی شدند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: