گزارش اختصاصی «فلزات ‌آنلاین» از هفتمین همایش استیل پرایس

گزارش اختصاصی «فلزات ‌آنلاین» از هفتمین همایش استیل پرایس

هفتمین همایش استیل پرایس با موضوع نوآوری در تولید و فروش و حضور اردشیر سعدمحمدی سرپرست معاونت وزیر صمت، وجیه‌الله جعفری، رئیس هیئت عامل ایمیدرو و جمعی از مدیران شرکت‌های بزرگ فولادی در هتل المپیک تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، هفتمین همایش استیل پرایس با موضوع نوآوری در تولید و فروش با حضور اردشیر سعدمحمدی، سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وجیه‌الله جعفری، رئیس هیئت عامل ایمیدرو، حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، منصور یزدی زاده، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان، ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، کسری غفوری، مدیرعامل شرکت فولاد خراسان و جمعی از مدیران صنایع فولادی و سنگ آهنی برگزار شد.

دستورالعمل جدید برای صنعت فولاد تدوین می‌شود

در این همایش، اردشیر سعدمحمدی، سرپرست معاونت امور معادن وزارت صمت اظهار داشت: قرار است با الگویی از طرح مجلس یک دستورالعمل جدید تدوین کنیم. این امر در در جلسه تعاملی با مجلس اتفاق افتاد و مقرر شد طی 15روز، همه انجمن‌های تخصصی با کمک وزارت صمت نسبت به یک دستورالعمل جدید با الگویی از وزارت صمت طراحی و ارائه کنند.

وی افزود: اگر قرار است تولید فولاد افزایش یابد، این امر باید با رصد وزارتخانه و انجمن تولیدکنندگان فولاد صورت گیرد. امسال تولید فولاد به بیش از 30 میلیون تن خواهد رسید که این موضوع می‌طلبد نگاهی به بازارهای صادراتی داشته باشیم.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت خاطرنشان کرد: سیستم‌های مالی در دنیا به‌روزرسانی و بر مبنای IRIS شده است و اگر قرار است ما وارد فضای بین‌المللی شویم، باید سیستم‌ها، طرح‌ها و زبان مشترک با این فضا داشته باشیم.

سعدمحمدی تصریح کرد: آسیا 72 درصد تولید و 68 درصد مصرف را برعهده دارد. در خاورمیانه ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده است اما سایر کشورها هم فعال هستند.

وی بیان کرد: ضروری است به سمت تولیدات باکیفیت برویم و این امر نیازمند تداوم در آموزش برای دستیابی به بازارهای بین‌المللی است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت مطرح کرد: در بازاریابی به صورت حرفه‌ای عمل نمی‌کنیم بلکه باید رصد بازار با سیستم‌های حرفه‌ای و به‌صورت آنلاین باشد.

سعدمحمدی عنوان کرد: امسال به تولید  63 میلیون تن کنسانتره خواهیم رسید که این امر نیاز به تولید 160 میلیون تن سنگ‌آهن دارد اما تولید کنونی تنها 100 میلیون تن است.

وی ابراز کرد: باید برای رسیدن به افق 1404 باید 60 میلیون تن به تولید سنگ‌آهن اضافه شود که این امر به برنامه‌ریزی تدوین شده برای تسریع در برداشت نیاز دارد. ذخایر سنگ‌آهن با رسیدن به ظرفیت کامل تولید تنها برای 14 سال پاسخگو خواهد بود.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در پایان تاکید کرد: صنعت فولاد نیازمند همدلی و برنامه‌ریزی است و برای رسیدن به اهداف باید زیرساخت‌ها تقویت شوند.

دیجیتالی شدن فولاد مبارکه

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به عنوان دیگر سخنران در همایش استیل پرایس اظهار داشت: نسل چهارم تکنولوژی‌های نوین تحول عظیمی در صنعت ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: در صنعت فولاد و سنگ‌آهن شاهد ایجاد انقلاب صنعتی بودیم که نمونه آن کاهش هزینه حمل سنگ‌آهن از استرالیا و ورق سرد چین بوده که قابل مقایسه با 20 سال قبل نیست.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه طرح تحول دیجیتال را آغاز کرده و هدف نهایی آن اداره فولاد مبارکه به صورت هوشمند است که شامل همه فعالیت‌های مبارکه یعنی تولید، فروش، تامین، قراردادها، انتخاب پیمانکار، فرایندهای مالی و...  بوده و به صورت هوشمند انجام خواهد شد. اگر به تکنولوژی مجهز نشویم، مبارکه بازار فروش خود را از دست خواهد داد.

عظیمیان تصریح کرد: در خودرو به ورق‌های با استحکام بالا و بسیار سبک نیاز داریم که در حال حاضر نمی‌توانیم آن را تولید کنیم و باید با هوشمندسازی به این سمت برویم.

وی در پایان تاکید کرد: اگر بخواهیم هزینه‌ها کاهش یابد و محصولات جدید تولید و به بازار عرضه کنیم، باید به سمت نسل جدید تکنولوژی برویم. استفاده از تکنولوژی نوین اجبار است.

تولید ریل در ذوب آهن بالاترین ارزش افزوده را دارد

دیگر سخنران این همایش، منصور یزدی زاده، مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن بود که در سخنانی که بیشتر به مزیت‌های تولید ریل اختصاص داشت، اظهار داشت: ذوب‌آهن تنها تولیدکننده ریل در ایران و غرب آسیا است. در حالی که در ذوب‌آهن به دلیل عدم استفاده از کوره قوس و گاز، از یارانه انرژی بی‌بهره‌ایم.

وی افزود: در ذوب‌آهن استراتژی ایجاد ارزش در زنجیره تولید فولاد با تولید آلیاژها پیگیری می‌شود که در این رابطه ریل از محصولات دارای ارزش افزوده بالا است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن خاطرنشان کرد: ریل زبانه سوزن و تیرآهن بال‌پهن و آرک معدن دیگر محصولات دارای ارزش افزوده هستند که در سبد ذوب‌آهن قرار گرفتند.

یزدی زاده تصریح کرد: ظرفیت تولید ریل و تیرآهن بال‌پهن 700 هزار تن در سال است که برای دستیابی به این هدف باید طرح‌های سولفورزدایی و تست آنلاین داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ریل ذوب‌آهن در پروژه‌ها و جای جای کشور مورد استفاده قرار گرفته است، عنوان کرد: در بحث توسعه زیرساخت‌ها به ویژه راه‌آهن، کشور با کمبود مواجه است که ذوب آهن آمادگی تامین ریل راه‌آهن را دارد.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن تصریح کرد: ذوب‌آهن اصفهان با سختگیرانه‌ترین استانداردها و بازرسی‌ها تولید ریل را آغاز کرده است. هم‌اکنون ریل با طول 18 متر در ذوب‌آهن تولید می‌شود که می‌توانیم آن را به راحتی به 36 متر و در ادامه به 120 متر ارتقا دهیم.

یزدی زاده تاکید کرد: با افزایش تولید ریل به 400 هزار تن و اشباع بازار داخلی، موضوع صادرات در دستور کار قرار گرفته و در این رابطه بازارهای منطقه‌ای ازجمله افغانستان را هدف قرار داده‌ایم.

وی در پایان سخنرانی خود مطرح کرد: با تولید ریل ذوب‌آهن میزان واردات ریل به صفر رسیده و این مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند و شاهد وارد فازهای جدید خواهیم بود. ریل ذوب‌آهن تاکنون به 30 شرکت داخلی و یک شرکت خارجی فروخته شده است.

نیازمند انسجام در صنعت فولاد هستیم

وجیه‌الله جعفری، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در سخنرانی خود در همایش استیل پرایس اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود. شرایط اقتصادی دنیا در سال 2021 تغییر کند و مطلوب شود

وی افزود: چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فولاد و فلزات برنامه‌های بزرگی در بخش زیرساخت‌ها در نظر گرفته است که مستلزم تولید و مصرف حجم بزرگی از فولاد و فلزات است. به همین دلیل حجم زیادی از تقاضا را به خود اختصاص خواهد داد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: فولاد در دنیا یکی از صنایع اشتغال‌زا است؛ به طوری که هر دو شغل فولادی 13 شغل ایجاد می‌کند. در دنیا بیش از 90 میلیون شغل وابسته به فولاد است.

جعفری تصریح کرد: به احتمال زیاد با توجه به ظرفیت فعال کنونی و ظرفیت‌های در حال احداث، در افق 1404 به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد خواهیم رسید. در سال جاری ظرفیت‌های خوبی در کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش فولادی به بهره‌برداری رسیده و در عین حال سهم بخش معدن و صنایع معدنی از ارزش افزوده صادرات افزایش یافته است.

وی اذعان کرد: اگر تامین مواد اولیه انجام نشود، همه حلقه‌ها مشکل خواهند داشت که این امر با توسعه اکتشاف به عنوان حلقه تضمین می‌شود. با اینکه اکتشاف توسط شرکت‌های بزرگ و تهیه و تولید انجام شده اما کافی نیست.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو تاکید کرد: آماده 60 هزار متر حفاری هستیم اما نیازمند تامین ماشین‌آلات و تجهیزات هستیم. باید به 2.5 میلیون متر حفاری اکتشافی برسیم.

جعفری عنوان کرد: توجه به بحث زیرساخت‌ها برای سرمایه‌گذاری‌های جدید بسیار مهم است و به کاهش قیمت تمام شده کمک می‌کند. طرح انتقال آب خلیج فارس به معادن طرحی بود که به معادن مرکز کشور کمک کرده است.

وی با اشاره به اهمیت تولید گریدهای نوین در صنعت فولاد، بیان کرد: امروزه بیش از سه هزار و 500 گرید فولادی در دنیا ساخته می‌شود و در سال‌های اخیر گریدهای زیادی به فولاد اضافه شده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو ادامه داد: رویکرد فولادسازان دنیا تولید فولادهایی با 30 درصد وزن کمتر، استحکام بیشتر و ارزش افزوده بالاتر است که در این رابطه شرکت‌های فولادی به سمت استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان بروند.

جعفری مطرح کرد: مصرف انرژی در صنعت فولاد دنیا 60 درصد کاهش یافته و رویکرد شرکت‌های ایران نیز باید کاهش مصرف انرژی و قیمت تمام شده باشد.

وی در پایان با اشاره به اینکه خانواده فولاد از ابتدا تا انتها یک زنجیره است، ابراز کرد:  همکاری و هماهنگی در این زنجیره نیاز است اما این هماهنگی در سال جاری کمتر شده است. زنجیره فولاد باید به هم کمک کنند تا اهداف در این حوزه محقق شوند.

شرکت‌های بزرگ پیشران توسعه اقتصادی شوند

ناصر تقی‌زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو که جایزه ویژه همایش را دریافت کرده بود، طی سخنانی اظهار داشت: چادرملو در سال جاری با وجود کمبود زیرساخت‌ها و برق بیش از 20 درصد افزایش تولید کنسانتره داشت.

وی افزود: برای تامین مواد اولیه به اکتشاف داریم که چادرملو تجهیزات و ماشین‌آلات حفاری را برای حفاری تا عمق بیش از سه هزار متر را تامین کرده است. این در حالی است که متاسفانه برخی پهنه‌ها بدون اکتشاف واگذار شده‌اند که در این رابطه باید در واگذاری پهنه‌ها تجدیدنظر صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تاکید کرد: در آینده قیمت سوخت واقعی می‌شود و از هم‌اکنون باید تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی نوسازی شوند تا بتوان به تولید ادامه داد.

تقی زاده خاطرنشان کرد: راه توسعه ملی از هدایت شرکت‌های به سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف می‌گذرد. در این رابطه طرح انتقال آب با کمک سه شرکت بزرگ معدنی بدون هزینه دولت انجام شد.

وی ادامه داد: شرکت‌ها که با مازاد نقدینگی مواجه شده‌اند، می‌توانند در پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کنند؛ در این رابطه لازم است دولت از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها حمایت کند.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو عنوان کرد: الگوی اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس در همه سرمایه‌گذاری‌ها قابل تکرار است و می‌توان با تشکیل کنسرسیوم‌های معدنی این امر را انجام داد.

تقی زاده با اشاره به برنامه‌های چادرملو برای افزایش تولید، بیان کرد: این شرکت طرح‌های بزرگی مانند سوپرمگامدول آهن اسفنجی، گندله‌سازی شماره 2، تولید فروآلیاژها و... در دست اقدام دارد.

وی با بیان اینکه چادرملو خود تولیدکننده برق است اما انتظار دارد کمترین خاموشی را متحمل شود، مطرح کرد: متاسفانه برای یک مجوز بروکراسی سنگین اداری وجود دارد و انتظار داریم دولت این بروکراسی‌ها را برطرف کند.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اضافه کرد: شرکت‌های بزرگ معدنی مشکل پول و نقدینگی ندارند اما برای برداشت از حساب‌ها نیز بروکراسی اداری وجود دارد که ارتباطی با تحریم‌ها ندارد. نباید مشکلات داخلی به ویژه بروکراسی اداری را به تحریم‌ها ارتباط دهیم.

هوشمندسازی صنعت فولاد

اسدالله فرشاد، مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان به عنوان دیگر سخنران همایش استیل پرایس اظهار داشت: صنعت فولاد ایران 55 سال قدمت دارد و اکتشافات معدنی نیز به صورت سیستماتیک از همان زمان آغاز شده است.

وی افزود: انقلاب چهارم صنعتی در آلمان آغاز شده و این امر با استفاده از هوشمندسازی فرآیندها با جایگزینی هوش مصنوعی به جای انسان صورت گرفت.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: مهم‌ترین چالش انقلاب چهارم صنعتی دیجیتالی کردن فرایندها است. با این حال، امروزه سطوح خوب اتوماسیون صنعتی را در شرکت‌های بزرگ فولادی شاهد هستیم اما این سطح نیازمند ارتقا است.

فرشاد با اشاره به اینکه موج چهارم فناوری موجب شد تا میزان صادرات سنگ‌آهن ایران به حداقل برسد، عنوان کرد: توسعه فولاد کشور باید به سمت تولید فولادهای دارای ارزش افزوده بالا برود. تولیدات فولادی شرکت‌های بزرگ باید به قیمت یک هزار دلار در هر تن برسد اما اکنون متوسط قیمت فولاد ایران کمتر از 500 دلار است.

وی در پایان تاکید کرد: بخش عمده ذخایر معدنی در عمق است که اکنون تکنولوژی اکتشاف و استخراج آن را نداریم و باید به این سمت برویم که فعالیت‌های معدنی در عمق گسترش یابد.

شرکت‌ها به موضوع تاب‌آوری توجه کنند

بهمن تجلی‌زاده، معاون بازاریابی و فروش شرکت فولاد خوزستان به عنوان آخرین سخنران همایش استیل پرایس، اظهار داشت: موضوع تاب‌آوری در همه ابعاد زندگی اجتماعی و صنعتی اهمیت دارد و مربوط به شرایط کرونا نیست. استانداردی برای تاب‌آوری در دنیا تعریف شده که در ایران ترجمه و اجرا نشده است.

وی افزود: برای تاب‌آوری در فولاد خوزستان سه مولفه زمان بحران، راه حل‌ها و بحران‌های بعدی بررسی شدند.

معاون بازاریابی و فروش فولاد خوزستان خاطرنشان کرد: فولاد و معدن در رده دارای ریسک متوسط آسیب دیدن از کرونا قرار می‌گیرد. رفتار مشتریان به دلیل شیوع کرونا تغییر یافته و عمدتا آنلاین شده است.

تجلی زاده در پایان تاکید کرد: در فولاد خوزستان روندها بررسی و استراتژی‌های مرتبط با آن تدوین می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
لزوم پایان قیمت‌گذاری دستوری در صنعت فولاد
فولاد خوزستان، مجموعه‌ای سرآمد در فرهنگ سازمانی
قطب دوم فولاد ایران جایگاه خود را تثبیت می‌کند
اهدای جایزه SEA به مدیرعامل شرکت چادرملو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: