خواستار ارتباط بدون واسطه با تولیدکنندگان بزرگ بالادست هستیم
مدیرعامل شرکت گروه صنعتی پارس نوین:

خواستار ارتباط بدون واسطه با تولیدکنندگان بزرگ بالادست هستیم

مدیرعامل شرکت گروه صنعتی پارس نوین گفت: تولبدکنندگان بزرگ و صاحب نام در بالادست از همکاری مستقیم با مجموعه‌های کوچک‌تر در پایین‌دست سرباز می‌زنند و برای فروش محصولات خود از واسطه استفاده می‌کنند اما برای بهتر شدن وضعیت صنعت باید دو طرف به صورت مستقیم با هم ارتباط بگیرند و با تبادل پیشنهادات و انتقادات در مسیر بهبود محصولات با کیفیت حرکت کنند زیرا به نوعی این عدم ارتباط بزرگ‌ترین چالش ما محسوب می‌‌شود.

محسن بهزادی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: ما در زمینه لوله‌های مسی فعالیت داریم و نام پارس نوین جزو برترین تولیدکننده‌های پروفیل مسی نیز قرار دارد. همچنین در زمینه تولید لوله و مقاطع مسی در اندازه‌های خاص و سفارشی نیز در بین رقبای خود صاحب نام هستیم. به طور کلی می‌توان گفت حوزه فعالیت ما تولید انواع مقاطع خاص مسی است که در امور ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر واحد تولیدی قادر به تولید آن‌ها نیست.

وی افزود: برای تولید لوله و مقاطع مسی با شرکت‌هایی همچون شهید باهنر، قائم، مهر اصل و بابک مس همکاری داریم و مس مورد نیاز خود را از تولیدکنندگان داخلی تامین می‌کنیم. چهار شرکت نام برده جزو مهم‌ترین تولیدگان لوله مسی مرغوب در کشور به حساب می‌آیند که ما لوله را از آن‌ها خریداری می‌کنیم و سپس لوله و مقاطع مدنظر مشتری را می‌سازیم. به این ترتیب که اندازه، شکل و حالت لوله‌ها را تغییر می‌دهیم و به صورت دلخواه درمی‌آوریم. کابلشوهای مسی از دیگر محصولات پرمتقاضی ما به حساب می‌آید که در شرایط فعلی، بازار داخلی خوبی دارد اما به دلیل اعمال تحریم‌ها، صادرات این محصول با معضل مواجه است و ما به اجبار تمام کابلشو تولیدی خود را در بازار داخلی عرضه می‌کنیم.

کشور را در تولید برخی محصولات مسی خودکفا کرده‌ایم

مدیرعامل شرکت گروه صنعتی پارس نوین ادامه داد: محصولی همچون پروفیل مسی در سال‌های گذشته اغلب از دو کشور چین و هند وارد می‌شد که اکنون ما تولیدکننده این محصول نیز هستیم و کشور را از واردات آن کاملا بی‌نیاز ساخته‌ایم. میزان تولید مجموعه ثابت نیست و بستگی به میزان سفارش مشتری دارد اما به طور تقریبی می‌توان گفت که قادر به تولید روزانه دو تن محصول مسی هستیم و سعی داریم با جذب مشتری بیشتر، این میزان تولید را نیز افزایش دهیم.

بهزادی عنوان کرد: ما به صورت مستقیم صادرات محصول نداشته‌ایم اما تاکنون توسط شرکت‌های واسطه محصولات گروه صنعتی پارس نوین به کشورهایی همچون آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، عراق و افغانستان ارسال شده است که در حال حاضر این روش فروش نیز با محدودیت‌های جدی مواجه شده و میزان صادرات شرکت نیز افت قابل توجهی داشته است.

وی در رابطه با مشکلات این صنعت توضیح داد و گفت: علاوه بر معضلات ناشی از تحریم‌ها و عدم ثبات بازار می‌توان گفت که شرکت‌های تولیدی بزرگ داخلی با شرکت‌های دیگر که مشتریان ثابت آن‌ها هستند به صورت مستقیم ارتباط نمی‌گیرند و محصولات خود را از طریق واسطه به دست مشتریان می‌رسانند و به عنوان یک شرکت مادر هیچگونه حمایتی از واحدهای تولیدی کوچک‌تر نمی‌کنند و واسطه‌ها در این بین با کسب سود بیشتر به نفع خود محصول را به ما می‌فروشند. هر واحد تولیدی در ابتدای سال جدید برای یک سال کاری خود برنامه‌ریزی می‌کند که ما برای 80 هزار تومان به ازای یک کیلوگرم مس هدف‌گذاری کردیم که با گذشت زمان شاهد رشد نجومی آن بودیم.

رشد قیمت‌ها، مانعی برای رشد صنعت

مدیرعامل شرکت گروه صنعتی پارس نوین مطرح کرد: با یک مشتری یا پیمانکار امروز برای ثبت سفارش با نرخ روز قرارداد تنظیم می‌کنیم و قیمت تمام شده محصول را اعلام می‌کنیم اما تا زمان تحویل محصول سفارش شده قیمت‌ها به چندین برای قبل رسیده و عملا با هزینه دستمزد سفارش فقط می‌توان بخشی از مواد اولیه را برای سفارش‌های جدید خریداری کرد و به همین روال تا کنون پیش آمده‌ایم و در واقع، ثبات چند هفته‌ای قیمت‌ها عملا به یک آرزو تبدیل شده است. در مجموع نوسان قیمت اجازه فعالیت به ما را نمی‌دهد و به نوعی فرایند تولید را مختل کرده است. به عنوان مثال، اگر فروردین 1399، ما 20 تن مس موجودی انبار داشتیم الان این میزان به 10 تن رسیده است چون هر میزانی که فروخته شده قادر به جایگزینی آن نبودیم.

بهزادی ابراز کرد: با توجه به رشد قیمت‌ها چرخ صنعت به کندی حرکت می‌کند و میزان تقاضا نسبت به سال‌های گذشته افت قابل ملاحظه‌ای داشته است. به عبارت بهتر، مشتریان ما بیشتر به سمت تعمیرات رفته‌اند و به نوعی خرید محصول جدید را برای خود مقرون‌به‌صرفه نمی‌دانند و ما به عنوان یک تولیدکننده در ضرر کامل به سر می‌بریم. ارزش افزوده، بیمه، مالیات و سایر خدمات را باید پرداخت کنم و افزایش قیمت‌ها را نیز باید به دوش بکشیم و انتظار کوچک‌ترین حمایتی را از هیچ ارگانی نباید داشته باشیم و در مقابل سودی عاید ما نمی‌شود. به عنوان مثال، اگر پیش‌تر با یک میلیارد تومان می‌توانستیم 10 تن بار خریداری کنیم، اکنون با همان مبلغ می‌توانیم پنج تن بار مس تامین کنیم. به عبارت بهتر، هزینه تولید افزایش داشته اما سودبری به شدت کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: عمده مشتریان و مصرف‌کنندگان محصولات پارس نوین صنایع فولاد که برای کوره‌های القایی استفاده می‌کنند، هستند. همچنین صنعت برق نیز از دیگر متقاضیان محصولات تولیدی ما هستند. ما تاکنون به سختی توانسته‌ایم به اینجای کار برسیم اما ادامه مسیر واقعا دشوار است. با سرمایه شخصی وارد فاز جدیدی از کار شده‌ایم و در حال ساخت قالب‌های جدیدی برای تولید محصولات نوین هستیم که سایر واحدهای تولیدی از ساخت آن‌ها عاجز هستند اما زمانی که به مرحله تولید انبوه می‎‌رسیم و به سودآوری آن فکر می‌کنیم متوجه می‌شویم که در ادامه کار هیچ منفعتی عاید ما نخواهد شد و صرفه اقتصادی مطلوبی برای ما به عنوان تولیدکننده ندارد.

به حمایت جدی نیاز داریم

مدیرعامل شرکت گروه صنعتی پارس نوین یادآور شد: ما هیچ حمایتی از هیچ سازمان و ارگان دولتی نمی‌شویم. اگر اکنون برای گسترش کار خود جهت دریافت وام و تسهیلات اقدام کنیم با سود بهره 18 درصد مواجه خواهیم شد که این میزان سود بانکی با نرخ‌های نوسانی قیمت‌های مواد اولیه هیچ سنخیت و همخوانی ندارد و بهتر است از اخذ وام صرفه نظر کنیم. به طور کلی، تولیدکننده در یک تنگنا قرار گرفته است که جهت گشایش گره‌های اقتصادی و فروش دستش به جایی بند نیست. در حال حاضر، با 10 نفر پرسنل مشغول به کار هستیم که می‌توانیم تعداد را به 50 نفر نیروی کار برسانیم اما از نظر مالی هیچ حمایتی نیست که بتوانم آینده شغلی آن‌ها را تضمین کنیم. در مجموع می‌توان گفت ما برنامه توسعه و گسترش واحد تولیدی خود را داریم اما با این وضعیت نوسان قیمت هیچ کاری نمی‌توان کرد و درجا زدن را به رشد ترجیح می‌دهیم.

وی اذعان کرد: از طرفی توسعه و رشد نیاز به تکنولوژی روز دنیا و تجهیزات و ماشین‌آلات مدرن دارد و با این نرخ دلار تحریم‌ها عملا تهیه دستگاه‌های مورد نیاز نیز به در بسته خورده است و ما توانایی مدرن کردن خطوط تولید مجموعه را نداریم. از روزی که آغاز به کار کردیم تمام تلاش خود را به کار گرفتیم که ماشین‌آلات مدرن را به کار بگیریم و با این سیاست وارد عرصه تولید شدیم که تا حدودی این هدف‌گذاری رو عملی کردیم. در سال‌های گذشته تنها مجموعه مدرن که فقط دو نمونه محصول تولید می‌کرد، شرکت شهید باهنر بود و بعد از ورود ما به عرصه تولید سایر سایزها را تولید و روانه بازار کردیم. دو فاکتور کیفیت محصول و رضایت مشتری برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است که تحقق این دو موضوع نیز با حرکت در رستای علم و دانش روز دنیا سریع‌تر می‌انجامد.

به بهترین نوع ماده اولیه دسترسی داریم

بهزادی تاکید کرد: به طور کلی حجم و میزان ظرفیت تولیدی برای ما اهمیت ندارد بلکه در تلاش هستیم کمترین تناژ محصول تولید شده با بهترین کیفیت به دست مشتری برسد. در زمینه‌های ورق مسی، شیلد مسی، تسمه مسی و تمام قطعات مسی فعالیت داریم و قابل ذکر است در ساخت این محصولات از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌کنیم. از نظر رقبای خارجی باید گفت که بزرگ‌ترین و مرغوب‌ترین معادن مس دنیا را در کشور داریم و به دلیل دسترسی به مواد اولیه با کیفیت تولید محصول خوب دور از انتظار نیست. به جرات می‌توان گفت در خاورمیانه رقیبی برای محصولات مسی ایرانی وجود ندارد، دو کشور هند و چین تا حدودی قابلیت تولید مقاطع مسی مطلوب را دارند اما کیفیت مس مصرفی آن‌ها نسبت به نمونه‌های ایرانی در رده‌های پایین‌تر قرار دارد و در مجموع برای رقابت با تولیدکنندگان اروپایی نیز معیارها و استانداردهای کافی و لازم را داریم.

مدیرعامل شرکت گروه صنعتی پارس نوین اضافه کرد: همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، کشور را از لحاظ واردات کوره‌های القایی که از دو کشور چین و هند تامین می‌شد، بی‌نیاز کرده‌ایم که نمونه‌های داخلی این نوع کوره‌ها از لحاظ کیفیت کار، رسانایی و عمر مفید محصول خیلی بهتر از نمونه‌های وارداتی است. زمانی که یک واحد تولیدی چنین توانایی و قابلیتی دارد قطعا با حمایت شرکت‌های بزرگ‌تر و ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی می‌تواند گام‌های موثرتری بردارد و در جهت رشد اقتصادی کشور مفید واقع شود. اولین اقدام حمایتی حذف واسطه‌ها است تا بتوانیم به صورت مستقیم خواسته‌های خود را بیان کنیم و با ارائه پیشنهاد و انتقادهای دو سویه بتوانیم در جهت بهبود شرایط اقتصاد کشور حرکت کنیم و در واقع تنها خواسته ما ایجاد پل ارتباطی واحدهای تولیدکننده کوچک با شرکت‌های بزرگ است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
یک شبه راه صد ساله را نمی‌توان پیمود
در بحث مقاطع برنجی بی‌نیاز از واردات هستیم
امنیت شغلی نداریم
بازار مقاطع برنجی امسال وضعیت خوبی ندارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: