رشد ۱.۵ برابری قیمت انرژی مصرفی صنایع فولاد و پتروشیمی‌ها
عضو کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد:

رشد ۱.۵ برابری قیمت انرژی مصرفی صنایع فولاد و پتروشیمی‌ها

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به مکانیسم جدید محاسبه انرژی مصرفی صنایع فولاد گفت: بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق، ۷۰ درصد انرژی مصرفی شرکت‌های فولادی و پتروشیمی‌ها با قیمت‌های قبلی و به صورت یارانه‌ای و ۳۰ درصد بر اساس قیمت‌های آزاد و به صورت دلاری محاسبه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بعد از ارائه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس در ۱۲آذرماه، یکی از تصمیمات جنجالی کمیسون تلفیق که سر و صدای زیادی ایجاد کرد، موضوع حذف یارانه انرژی شرکت‌های فولادی و صنایع پتروشیمی بود که بر اساس تصمیم تلفیق، قرار بود بر اساس قیمت فوب خلیج فارس محاسبه شوند. مدافعان این تصمیم با توجه به سودهای کلان شرکت‌های فولادی، از ضرورت پایان عصر یارانه‌های ارزان سخن می‌گفتند. مخالفان اما با توجه به تاثیر افزایش قیمت تمام شده محصولاتی چون ورق فولاد در قیمت تمام شده مسکن، خودرو، لوازم خانگی و... اجرای چنین تصمیمی را باعث بروز تکانه‌های تورمی در این بازارها ارزیابی می‌کردند. نهایتا بعد از ارائه بودجه اصلاحی توسط دولت، اعضای کمیسیون تلفیق با ایجاد ساز و کاری میانه، صنایع کشور را به دو دسته فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها از یک سو و صنایع کوچک، متوسط و سیمانی‌ها از سوی دیگر، دسته‌بندی و افزایش نرخ یارانه مصرفی را با یک شیب بسیار ملایم محاسبه کردند. 

مصطفی طاهری، نماینده مردم زنجان در مجلس، چگونگی تصمیم کمیسیون تلفیق در این زمینه را تشریح کرد و اظهار داشت: تصمیم کمیسیون تلفیق در خصوص یارانه‌های انرژی صنایع  در بودجه ۱۴۰۰ به این صورت است که منابع پیش‌بینی شده از میزان و نرخ مصرف انرژی صنایع که قبلا ۱۸هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود به هشت هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. یعنی نمایندگان تنها تلاش کرده‌اند بهره‌وری مصرف انرژی در بخش صنعت را افزایش دهند و تخصیص یارانه‌های انرژی برای بخش صنعت همچنان تداوم خواهد داشت.

وی افزود: به عبارت روشن‌تر، یارانه‌های انرژی صنایع کشور، حذف نمی‌شود، بلکه به دو دسته فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها از یک طرف و صنایع کوچک و متوسط تقسیم‌بندی می‌شوند. نرخ یارانه مصرفی هر دسته نیز به طور مجزا محاسبه می‌شود. در این میان ۳۰ درصد سوختی که تحویل شرکت‌های فولادی و پتروشیمی‌ها می‌شود با قیمت‌های بین‌المللی محاسبه می‌شود و ۷۰ درصد میزان سوخت مصرفی این شرکت‌ها بر اساس همان قیمت‌های قبلی و به صورت یارانه‌ای محاسبه خواهند شد.

عضو کمیسیون تلفیق بیان کرد: به عبارت روشن‌تر بر اساس مکانیسم جدید در بودجه، اگر بخواهیم، قیمت انرژی را در صنایع فولادی و پتروشیمی‌ها را درصدبندی کنیم، تقریبا ۱.۵ برابر قیمت فعلی باید برای مصرف انرژی پرداخت کنند. ضمن اینکه شرکت‌های تولیدی در مصرف انرژی هم محدودیتی نخواهند داشت و هر اندازه که انرژی مصرف کنند بر اساس این سازوکار، محاسبه خواهد شد.

نحوه محاسبه انرژی مصرفی سایر صنایع چگونه است؟

طاهری در خصوص نحوه محاسبه انرژی مصرفی سایر صنایع تصریح کرد: این مکانیسم در خصوص صنایع کوچک و دیگر بخش‌های صنعتی به اندازه ۱۰درصد است. یعنی ۹۰ درصد سوخت مصرفی بر اساس قیمت‌های یارانه‌ای قبلی و ۱۰درصد باقی مانده بر اساس فرمول‌های جدید قیمتی و به صورت آزاد، محاسبه می‌شوند. با توجه به نیاز صنایع خرد به حمایت بیشتر، کمیسیون تلفیق تلاش کرده تا حمایت‌های یارانه‌ای افزون‌تری از این نوع صنایع داشته باشند تا قیمت تمام شده محصولات تولیدی این شرکت‌ها با افزایش قیمت خاصی مواجه نشوند.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، نماینده مردم زنجان در مجلس با اشاره به ویژگی این مکانیسم جدید محاسباتی ابراز کرد: در این میان معتقد هستم کار خوبی که انجام شده، آن است که قیمت انرژی مصرفی صنایع مانند فرمول محاسباتی خوراک پتروشیمی‌ها محاسبه می‌شود. به این صورت که پیش از این نحوه محاسبات مصرف انرژی به صورت ریالی انجام می‌شد، اما از این پس به صورت دلاری این نرخ محاسبه خواهد شد. یعنی چنانچه قیمت ارز در بازار افزایش پیدا کند، قیمت انرژی مصرفی نیز بالاتر خواهد رفت. در گذشته هرچند فروش شرکت‌های فولادی و پتروشیمی‌ها به صورت دلاری بود، ولی انرژی مصرفی آن‌ها با ریال محاسبه می‌شد.  

طاهری اما در پاسخ به این پرسش که فکر نمی کنید وابستگی صنایع به یارانه‌های فزاینده انرژی، امکان رقابت و رشد را از آنان می‌گیرد؟ عنوان کرد: مجلس هنوز هم به دنبال ارتقای سطح کیفی شرکت‌های فولادی، پتروشیمی‌ها و اساسا کل صنایع کشور است. اما بعد از بحث و تبادل نظر، اعضای تلفیق به این نتیجه رسیدند که روند تغییر نظام یارانه‌ای صنایع، باید با یک شیب ملایم و مبتنی بر دسته‌بندی‌های ملموس باشد. به هر حال بسیاری از صنایع ممکن است شرایط ایده‌آل شرکت‌های فولادی یا پتروشیمی‌ها را نداشته باشند، بنابراین یارانه انرژی صنایع خرد، متوسط و صنایع سیمانی تا ۹۰ درصد حفظ شده است. 

عضو کمیسیون تلفیق در پایان خاطرنشان کرد: اتفاقا این مکانیسم این امکان را در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهد که بهره‌وری را بیشتر مورد توجه قرار دهند و سطح کیفی تولیدات خود را ارتقا دهند تا امکان رقابت بیشتری در بازارهای داخلی و خارجی برای آنها فراهم شود. از سوی دیگر فشاری هم متوجه بخش تولید کشور نخواهد شد و می‌توانند از انرژی ارزان استفاده کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: