لزوم تهیه سند جامع برای صنعت لوازم خانگی
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد:

لزوم تهیه سند جامع برای صنعت لوازم خانگی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سند جامع لوازم خانگی باید بتواند بازارهای منطقه را نیز پوشش دهد؛ امری که با چند محصول محدود و بدون ارائه خدمات پس از فروش امکان‌پذیر نیست.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در رویداد ارائه نیازمندی‌های فناورانه صنعت لوازم‌خانگی اظهار داشت: پراکندگی فعالیت‌ها در حوزه علم و فناوری سبب می‌شود تا مقیاس برای تولید ملی شکل نگرفته و حرکت بر مبنای اصولی نباشد.

به گفته وی، تاکنون ۲۵ زنجیره در صنایع و بخش‌های مختلف تعریف شده و بانک مرکزی نیز برای نخستین بار دایره تامین مالی زنجیره‌ها را در مجموعه خود ایجاد کرد و به تامین اعتبار ریالی و ارزی در این راستا می‌پردازد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدام‌های وزارت صنعت در اولویت‌بندی زنجیره‌ها، خاطرنشان ‌کرد: نخستین اقدام در این زمینه در صنعت خودرو و با طرح افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو همراه با ارائه محصولات جدید شکل گرفت، همچنین در خصوص خودروهای برقی تصمیمات مبنایی اتخاذ شد.

تشکیل زنجیره لوازم‌خانگی

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تشکیل زنجیره لوازم‌خانگی، یادآور شد:‌ البته بخش‌هایی از این زنجیره با برخی دیگر از زنجیره‌ها مشترک یا به هم مرتبط است؛ به عنوان مثال، ماشین‌سازی در برخی رشته ‌فعالیت‌ها پیشرفت خوبی داشته است و باید تجارب آن‌ها به اشتراک گذاشته شود.

آقامحمدی تاکید کرد:‌ در موضوع زنجیره‌سازی باید مباحثی همچون ساخت قطعات استاندارد و استفاده از همه شرکت‌های بزرگ و کوچک را در دستور کار قرار دهیم و باید پلتفرم‌های مشترک شکل بگیرد.

وی به بزرگنمایی‌های انجام شده در زمینه ساخت لامپ تلویزیون انتقاد کرد و ادامه داد: وابستگی بیش از ۶۰ درصدی در حوزه ساخت تلویزیون و ابراز ناتوانی در داخلی‌سازی آن معنی ندارد زیرا برخی شرکت‌های دانش‌بنیان در استان‌های دورافتاده نیز گام‌های خوبی در این راستا برداشته‌اند.

لزوم ساخت موتور لوازم خانگی و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های تخصصی

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین بر لزوم ساخت موتور لوازم خانگی و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های تخصصی تاکید کرد و گفت: دوام و کیفیت بالا باید در چرخه این محصولات وارد شود و در غیر این صورت در پساتحریم قابلیت حفظ این صنعت وجود نخواهد داشت.

آقامحمدی تصریح ‌کرد:‌ رویکرد نظام، حفظ و صیانت از صنایع داخلی در پساتحریم است، صنایعی کاملا رقابتی که از پایداری لازم نیز برخوردار باشند.

وی عنوان کرد: باید فناوری‌های پایه به صورت یکپارچه تامین شود تا از صرفه اقتصادی برخوردار باشند و در این پیوند باید از ظرفیت‌های موجود نیروی انسانی، سوله‌ها، ماشین‌آلات، قطعه‌سازی و غیره به خوبی استفاده شده و ظرفیت جدید ایجاد نشود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه سند جامع برای صنعت لوازم خانگی را از الزام‌ها برشمرد، به‌طوری که بتواند بازارهای منطقه را نیز پوشش دهد؛ امری که با چند محصول محدود و بدون ارائه خدمات پس از فروش امکان‌پذیر نیست.

ایجاد فروشگاه‌های بزرگ

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین بر لزوم ایجاد فروشگاه‌های بزرگ ارائه و نمایش لوازم خانگی به‌ویژه در کلان‌شهرها ‌تاکید کرد و گفت: ضمن حفظ مکان‌هایی همچون خیابان جمهوری، ری و غیره در عرضه لوازم خانگی، باید فروشگاه‌های بزرگ و همچنین فروشگاه‌های مجازی نیز شکل بگیرد.

آقامحمدی تصریح‌ کرد:‌ هرچند در پساتحریم برندهای خارجی امکان اینکه به راحتی به بازار کشور بازگردند را ندارند، در عین حال اما شرکت‌ها و مجموعه‌هایی می‌توانند باقی بمانند که به کاهش قیمت‌ها و ارتقای کیفیت مبادرت کنند.

معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری با توجه به لزوم توسعه زنجیره‌های ارزش و با هدف شبکه‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع استراتژیک کشور، سلسله رویدادهای ارتقای تاب‌آوری و رقابت‌پذیری زنجیره‌های ارزش را به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌کند.

در این رویدادها، نیازمندی‌ها و اولویت‌های فناورانه هر زنجیره ارزش شناسایی شده و با توجه به ظرفیت‌ها و توان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق تلاش می‌شود به نیازمندی‌های فناورانه صنایع پاسخ مناسب داده شود.

با توجه به اهمیت صنایع لوازم‌خانگی در تاریخ‌های سوم و چهارم اسفند ماه «رویداد ارائه نیازمندی‌های فناورانه صنعت لوازم خانگی» در کارخانه نوآوری سام در حال برگزاری است.

بر این اساس برخی نیازهای فناورانه از جمله موتور فن‌های سانتریفیوژ و آکسیال، قطعات اولیه حساس الکترونیکی، زیرساخت های حوزه IOT شامل شبکه‌های اختصاصی ۶LowPan و غیره، تسهیل امور واردات قطعات حساس و فناورانه غیرقابل جایگزین، تامین دستگاه‌های و ماشین‌آلات Hi-Tech، تولید کامپاندهای پلیمری مورد نیاز صنایع لوازم‌خانگی، فوم پلی یورتان با خواص حرارتی و عملکری مناسب، فناوری تصفیه هوای داکت اسپلیت و نانوپوشش‌های چربی‌گریز احصا شده است.

تدوین استراتژی صنعت لوازم خانگی

همچنین عباس هاشمی؛ دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در جریان مراسم رویداد ارائه نیازهای فناوری صنعت لوازم خانگی که به میزبانی کارخانه نوآوری سام برگزار شده از ایجاد فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی طی هفته‌های آینده خبر داد.

وی با تاکید بر ایجاد فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی افزود: البته که این موضوع بسیار حائز اهمیت است چراکه فروشگاه های بزرگ محل خوبی برای نمایش تولیدات شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی است.

بر اساس گزارشی از ایلنا، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در مراسم رویداد ارائه نیازهای فناوری صنعت لوازم خانگی با اشاره به وضعیت شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی بیان کرد: شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی دارای شرکت‌های زیرمجموعه تحقیق و توسعه هستند تا در مسیر رشد و توسعه بیشتر قرار بگیرند. ما نیز در انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با تشکیل دپارتمان قطعه‌سازی به منظور تعمیق ساخت داخل، در راستای داخلی‌سازی قطعات لوازم خانگی گام برداشته‌ایم.

عباس هاشمی اضافه کرد: در خصوص تدوین استراتژی صنعت لوازم خانگی باید بگوییم که این موضوع در دستور کار انجمن صنایع لوازم خانگی بوده و همگی مطلع هستند که برای تحقق آن استراتژی الزاماتی وجود دارد. دولت و دستگاه های دولتی باید در بخش نظارت متمرکز شوند و باید صحنه را برای بخش خصوصی خالی کنند.

وی ادامه داد: در صنعت لوازم خانگی قطعا باید تولید در پلتفرم‌های مشترک صورت بگیرید و ما نیز به عنوان بزرگ‌ترین و مهمترین تشکل صنعت لوازم خانگی ایران به این مهم اعتقاد راسخ داریم اما قطعا می‌دانید که رسیدن به این مهم نیازمند الزاماتی است که باید از سوی دولت تامین شود. در بخش صادرات ما در کشورهای همسایه بازار 400 میلیون نفری داریم که به کمک استانداردسازی قطعات لوازم خانگی و ایجاد پلتفرم مشترک می‌توانیم این بازار را به خوبی پوشش دهیم.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران ابزار کرد: در حال حاضر تولید محصولات لوازم خانگی متمرکز بر سازگاری با محیط زیست و مصرف کم‌انرژی است؛ چراکه نیاز جهانی این مهم را طلب می‌کند.

هاشمی در پایان با اشاره به موضوع ایجاد فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی گفت: البته که این موضوع بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه فروشگاه‌های بزرگ محل خوبی برای نمایش تولیدات شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی است. در همین رابطه، انجمن صنایع لوازم خانگی پیش‌تر برنامه‌ریزی‌های مناسبی کرده است و طی دو هفته آینده ایجاد یک مرکز بزرگ لوازم خانگی اتفاق خواهد افتاد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: