آغاز عملیات نصب تجهیزات فاز نخست کارخانه سرب و روی مهدی‌آباد
رئیس هیئت عامل ایمیدرو اعلام کرد:

آغاز عملیات نصب تجهیزات فاز نخست کارخانه سرب و روی مهدی‌آباد

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در جلسه پایش طرح فرآوری سرب و روی مهدی آباد گفت: ساخت کل تجهیزات کارخانه فرآوری سرب و روی مهدی‌آباد انجام شده و عملیات نصب تجهیزات آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، وجیه‌الله جعفری در جلسه پایش طرح فرآوری سرب و روی مهدی‌آباد، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: این طرح از جمله طرح‌های بزرگ کشور است که قدمت تاریخی زیادی (60 سال) داشته که روی زمین مانده بود. خوشبختانه این طرح طی سه سال اخیر توسط ایمیدرو و بخش خصوصی درحال اجرا است.

وی ادامه داد: تلاش بر این است تا طرح یاد شده تا پایان سال 1400 وارد مرحله راه‌اندازی شود. با راه اندازی این طرح، زنجیره‌ای از معدن تا تولید کنسانتره در بخش سرب و روی آغاز می‌شود.

تلاش برای راه اندازی به موقع طرح

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی طرح مهدی‌آباد به 52 درصد رسیده است، تصریح کرد: 25 درصد تجهیزات داخلی و 75 درصد تجهیزات خارجی طرح مهدی‌آباد تامین شده و اکنون بخش قابل توجهی از کارهای سیویل و اسکلت فلزی به اتمام رسیده است. پیشرفت بخش تجهیز و آماده‌سازی معدن برای فاز نخست به ۸۰ درصد رسیده است.

وی افزود: در این طرح، تلاش بر این است که با مشارکت ایمیدرو و کنسرسیوم طرح، موانع پیش رو نظیر مسائل زیست‌محیطی و زیرساختی را رفع کنیم تا طرح به موقع راه‌اندازی شود.

جعفری بیان کرد: طرح فرآوری سرب و روی مهدی‌آباد پس از بهره‌برداری، به عنوان پشتیبان سرمایه‌گذاری معدنی در تامین مواد اولیه کارخانه‌های تولید شمش روی کشور، به کمک معدن سرب و روی انگوران خواهد آمد.

پیشرفت طرح‌ها با بخش خصوصی توانمند

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه توجه به بخش خصوصی توانمند، سالم و دارای اهلیت، موجب پیشرفت طرح های توسعه‌ای می‌شود، عنوان کرد: این نگاه توسعه‌ای در طرح فرآوری سرب و روی مهدی‌آباد پیاده شد و خوشبختانه آثار و نتایج مطلوب آن را شاهد هستیم. البته در طرح‌هایی که نگاه بخش خصوصی ملی نبوده، کارها پیشرفت مناسبی نداشته است.

وی اضافه کرد: نگاه ما به عنوان بخشی از دولت نسبت به بخش خصوصی، حمایتی و همسویی و برداشتن ناهمواری‌های پیش روی این بخش در طرح‌ها طبق قانون است.

نصب تجهیزات کارخانه فرآوری از ماه‌های آینده

امین صفری، مدیر مجتمع سرب و روی مهدی‌آباد در این جلسه با اشاره به اقدامات انجام شده، اعلام کرد: نصب استراکچر در حال اتمام است همچنین سنگ‌شکن اولیه و فونداسیون سلول‌ها نصب شده است. به گفته وی، نصب آسیا و ساخت تیکنرها نیز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه نصب تجهیزات کارخانه فرآوری سولفیدی، ماه‌های آینده آغاز می‌شود، ابراز کرد: خوشبختانه اغلب واحدهای در حال ساخت همچون خطوط انتقال آب و برق، سنگ‌شکن ،اتاق برق، مخازن آب و کارخانه فرآوری سولفیدی، در دو فاز (مجموع ظرفیت، 400 هزار تن کنسانتره روی) قابل استفاده است.

رفع بحران زیرساخت‌های طرح

صفری با اشاره به رفع بحران زیرساخت‌های طرح فرآوری سرب و روی مهدی‌آباد مطرح کرد: پیشرفت بخش برق 23 درصد است. طبق پیش‌بینی سازنده، قرار است پست 133/400 تا خرداد آینده، تحویل شود. به گفته وی، اکنون پیمانکار برق انتخاب شده و تا پایان سال آینده، برق فاز نخست تامین خواهد شد.

وی ادامه داد: برای تامین 80 مگاوات (25 مگاوات برای فاز نخست)، مناقصه خط انتقال برق از خطر سراسری KV400 نیز در حال انجام است.

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی‌آباد با اشاره به موضوع تامین آب این طرح، گفت: اکنون 91 کیلومتر لوله‌گذاری برای انتقال آب از شهر یزد انجام شده و حدود ۹ کیلومتر دیگر باقی‌مانده طی یک ماه آینده انجام می‌شود.

صفری افزود: برای دفع پساپ کارخانه، مطالعات جامعی با همکاری یک شرکت استرالیایی انجام می‌شود. برای این منظور، برای نخستین بار در کشور روی احداث حوضچه تبخیری کار می‌شود. برای فاز 2 نیز از سیستم فیلترپرس استفاده خواهد شد. همچنین، مطالعاتی روی بررسی نفوذ پساب به سفره‌های آب زیرزمینی صورت می‌گیرد.

ذخیره 75 میلیون تنی مس سولفور

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی‌آباد با اشاره به وجود ذخیره قابل توجه مس در معدن مهدی‌آباد، اذعان کرد: اکنون مطالعات پیشبرد استحصال مس در این منطقه در حال انجام است و تاکنون 11 گمانه (دو هزار و 270 متر) حفاری شده است.

وی یادآور شد: در موضوع لیچینگ، مطالعاتی با یک شرکت خارجی انجام شده و درصدد احداث پایلوت هیپ لیچینگ هستیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: