تغییر نگرش، گره‌گشای مشکلات معدنی است
سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت:

تغییر نگرش، گره‌گشای مشکلات معدنی است

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: وضعیت استخراج، اکتشاف و تولیدات معدنی کشور در مقایسه با سایر کشورهای مطرح حوزه معدنی اصلا مطلوب نیست و به افزایش جدی تولید در سال‌های آینده نیاز داریم؛ میزان ذخایر مواد معدنی مهم مصرفی در صنعت رو به کاهش است و برای رسیدن به یک تولید قابل قبول به تغییر نگرش و استفاده از خرد جمعی نیاز داریم تا با تکیه به دانش روز دنیا و تجهیزات مدرن، خود را در بین 10 کشور معدنی مطرح دنیا قرار دهیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اردشیر سعدمحمدی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه حاضر شد و در رابطه با سیاست‌های وزارت صمت، اظهار داشت: تمام پهنه‌ها و محدوده‌های بلوکه شده را در استان‌های مختلف شناسایی کردیم. آمار تک‌تک محدوده‌ها به تفکیک هر استان کاملا مشخص است و اکنون در مرحله اول به هیچ عنوان سمت پهنه و مناطقی که با مشکلات محیط زیستی، منابع طبیعی و یا افراد روبه‌رو هستند و مانع از ادامه کار می‌شوند، نمی‌رویم.

وی افزود: برای پهنه‌های باقی‌مانده برنامه‌ریزی کرده‌ایم که از طریق برگزاری مزایده عمومی برای حرکت در بخش معدنی و فعال‌سازی و برای جذب سرمایه در این حوزه وارد عمل شویم و درخواست‌های اکتشافی، پروانه‌های اکتشافی و معادن اکتشافی که در حال حاضر مالک ندارند را از طریق مزایده واگذار کنیم.

سعدمحمدی اضافه کرد: به دلیل مشکلات احتمالی ناشی از ثبت نام‌‌های اینترنتی، برگزاری مزایده را جایگزین کردیم و قرار بر این بود که این برنامه تا پیش از آغاز سال نو انجام شود. این برنامه برای تمام استان‌های کشور و به صورت سراسری بود و به این دلیل که نماینده مجلس در شورای معادن استان‌ها حضور دارند، به خاطر مشغله‌های نمایندگان مجلس برای تصویب بودجه سال 1400، اجرای این برنامه به نیمه دوم فروردین ماه موکول شد. جلسه عمومی با هماهنگی سازمان معادن استان‌ها و نمایندگان مجلس حاضر در شورای معادن استان‌ها برگزار و در رابطه با فعال‌سازی و پویایی معادن تصمیم‌های لازم گرفته خواهد شد. در واقع معدن یکی از موضوعاتی است که می‌تواند به محرومیت‌زدایی در کشور کمک کند.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اجرای چنین برنامه‌ای خوب است؛ چراکه پهنه‌ها و معادنی که با مشکل روبه‌رو بودند نیز وارد کار می‌شوند و هر فردی که بخواهد جهت سرمایه‌گذاری می‌تواند اقدام کند. این موضوع تعدیل قیمت‌ها را نیز در پی خواهد داشت و از طرفی مناطق بلوکه شده یک و سه نیز مورد توجه خواهند گرفت و در مزایده ارائه خواهند شد.

وی در رابطه با واردات ماشین‌آلات معدنی نیز خاطرنشان کرد تجهیزات و دستگاه‌هایی که از گذشته با ثبت سفارش قدیمی در گمرک به دلیل مشکلات ارزی اجازه ترخیص به آن‌ها داده نمی‌شد نیز به زودی اجازه خروج از گمرک را کسب خواهند کرد. این موضوع به ماشین‌آلاتی که ساخت داخل ندارند و می‌توانند ارز آن‌ها در بخش خصوصی تامین می‌شود، اختصاص دارد.

نیاز به سیاست‌گذاری درست و تغییر الگو داریم

سعدمحمدی تصریح کرد: ناچار هستیم تولیدات معدنی را افزایش دهیم، به عنوان مثال در بخش فولاد در سال جاری 100 میلیون تن سنگ آهن استخراج می‌شود، در برنامه چهار ساله بعدی قرار است ظرفیت تولید فولاد به 55 میلیون تن برسد این در حالی است که تا پایان امسال 31 میلیون تن فولاد تولید می‌شود که در نتیجه نیازمند افزایش تولیدات معدنی هستیم. استخراج سنگ آهن برای سال آینده باید به 160 میلیون تن ارتقا یابد و این رکوردها به تجهیزات نیاز دارد و تا جایی که امکان داشته باشد از دستگاه‌های داخلی استفاده می‌کنیم و در صورت عدم ساخت در کشور و به شرط تامین ارز توسط بخش خصوصی به اجبار ماشین‌آلات لازم را وارد خواهیم کرد و سعی داریم شرایط را در بخش خصوصی برای افزایش میزان تولیدات معدنی فراهم کنیم. امسال نسبت به سال گذشته رشد تولید خواهیم داشت.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ابراز کرد: در حال حاضر 6 هزار و 259 پروانه معدنی فعال و سه هزار و 990 معدن غیر فعال نیز داریم و تعداد مجوزهای برداشت یک هزار و 97 بوده است. قابل ذکر است که تا پایان شهریور ماه سال جاری حدود 309 پروانه جدید صادر شده و حدود دو هزار و 348 معدن متروکه بلامعارض در کشور وجود دارد که با بررسی آن‌ها نیز سعی بر فعال کردن این نوع معادن را داریم. به طور کلی امیدوار هستیم با تمام این اوصاف تا پایان سال شرایط افزایش تولید را داشته باشیم که این موضوع نیاز به سیاست‌گذاری درست و تغییر الگو دارد تا بتوانیم به رشد و پویایی در حوزه معدن دست یابیم.

وی عنوان کرد کرد: همانطور که گفته شد در بخش فولاد نیازمند استخراج 160 میلیون تن سنگ آهن هستیم که این نیازمند دستگاه و طراحی جدید معدنی نیز است. برای استفاده بهینه از ظرفیت‌ معدنی کشور علاوه‌ بر به روزرسانی تجهیزات در دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، همراه بودن با دانش روز ضروری است و این امر نیازمند آموزش مستمر برای مجموعه تخصصی فعال در حوزه معدن است. نیمی از تولیدات معدنی کشور در بخش مصالح ساختمانی و ارتقای نقش بخش معدن در اقتصاد کشور منوط به افزایش تولیدات معدنی فلزی بوده و لازم است در بخش طراحی برنامه‌ریزی جدی صورت گیرد و برای این امور خوشبختانه متخصصین مجربی در کشور داریم و در بخش مس باید گفت این اتفاق در حال رخ دادن است.

تحت هر شرایطی به بازار صادراتی شمش نیاز داریم

سعدمحمدی توضیح داد: با توجه به نیاز کشور در صنایع مختلف و نیز عرضه و تقاضا در بازار داخلی، باید تولید را به‌گونه‌ای مدیریت کنیم که بتوانیم بازارهای خارجی را نیز حفظ کنیم چرا که صادرات علاوه بر ارزآوری برای کشور در افزایش کیفیت تولیدات نیز تاثیر مثبت دارد و منجر به ارتقای تولید و افزایش اشتغال می‌شود. همچنین جایگاه ایران در بازارهای بین‌المللی تثبیت خواهد شد.

وی ادامه داد: میزان تولید فولاد ۳۰ میلیون تن و میزان مصرف آن را ۱۵ میلیون تن است و سهم تولید شمش، حدود ۲1 میلیون تن و میزان مصرف داخلی حدود ۱۲ میلیون تن برآورد شده ولی در بخش اسلب و ورق، میزان تولید و نیاز کشور در یک محدوده بوده و لازم است برای تدوین دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌ها این موضوع را در نظر گرفت. نمی‌توان برای هر دو بخش، یک نسخه را درنظر داشت. اگر جلوی صادرات گرفته شود با عدم تعادل عرضه و تقاصا مواجه می‌شویم در نتیجه ما تحت هر شرایطی به بازار صادراتی برای شمش نیاز داریم.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شیوه‌نامه فولادی بیان کرد: برای تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های درست باید شیوه‌نامه‌ای مناسب با کمک مجلس طراحی و تصویب شود. توجه و ارزیابی دقیق بخش‌های مختلف بازار در تدوین دستورالعمل‌ها ضروری بوده و خواستار رفع مغایرت‌ها در شیوه‌‌نامه‌های مختلف در راستای حمایت از حقوق تولیدکننده و مصرف‌کننده هستیم و قطعا لازمه این مهم برگزاری جلسات هم‌اندیشی با همه بخش‌های ذی‌نفع و ذی‌مدخل است.

خرید تجهیزات امکان‌پذیر است

سعدمحمدی اضافه کرد: از سال ۱۳۴۰ تا به امروز حدود ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار متر اکتشاف سیستماتیک انجام شده که در مقایسه با کشور استرالیا می‌توان گفت سرمایه‌گذاری مطلوب در این رابطه صورت نگرفته و نیازمند برنامه مدون است.

وی تاکید کرد: در دانشگاه‌های دنیا بخش ایمنی در تمام دنیا یک درس اجباری محسوب می‌شود اما در کشور ما این درس یک واحدی اختیاری بوده، در حالی که موضوع ایمنی در معادن از اهمیت جدی برخوردار است و به تغییر نگرش نیاز دارد، به طور کلی تمام بخش‌های معدن به تغییر الگو و تفکر نیاز دارد. در رابطه با ماشین‌آلات باید گفت که شرکت مس در حال خرید و وارد کردن ۱۵ دستگاه است که یک حرکت خوب محسوب می‌شود. خرید تجهیزات امکان‌پذیر است اما چه مسیری طی شود نیز مهم است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تامین فولاد مورد نیاز در بازار تصریح کرد: برای جلوگیری از ایجاد رانت در بازار، با بررسی‌های انجام شده باید شرایط به گونه‌ای باشد که تنها برای واحدهایی که تولید دارند تامین ماده اولیه انجام ‌شود و به زودی بستری برای تامین کالای مورد نیاز واحد‌های تولیدکننده کوچک که توانایی حضور در بورس را ندارند، ایجاد خواهد شد.

سعدمحمدی در پایان خاطرنشان کرد: میزان ذخیره سنگ‌آهن به صورت خوش‌بینانه تا 20 سال آینده و با نگاه بدبینانه تا 14 سال آینده است که این موضوع در مقایسه با دنیا وضعیت مطلوبی ندارد و به برنامه جامع برای اکتشاف نیاز داریم. تبدیل ماده خام به محصول نهایی موجب 700 درصد ارزش افزوده می‌شود که برای استفاده از آن نیازمند برنامه‌ریزی و طراحی دقیق هستیم و استفاده از خرد و نگرش جمعی در راستای منافع ملی در دستور کار قرار داده‌ایم. تغییر نگرش راه‌گشای تمام مشکلات معدنی خواهد بود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: