در زنجیره فولاد به ذخایر هماتیتی توجه نمی‌شود
نائب رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران:

در زنجیره فولاد به ذخایر هماتیتی توجه نمی‌شود

نائب رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: بهره‌برداری از ذخایر زیرزمینی و نیز هماتیتی نیازمند تکنولوژی و امکانات پیشرفته در حوزه اکتشاف و استخراج است و چنانچه برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری درست در این زمینه صورت نگیرد، این سرمایه ملی کشور بدون استفاده باقی مانده و نیازمند واردات سنگ‌آهن خواهیم بود.

علی صفریان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: با توجه به روند مصرف سنگ‌آهن در کشور و نیازهای روز‌‌افزون تولید‌کنندگان این حوزه، باید برنامه‌ریزی دقیق در جهت اکتشاف و بالا بردن میزان استخراج در کشور صورت بگیرد. در واقع از یک سو نیازمند اکتشافات جدی هستیم و از سوی دیگر اگر صنایع‌معدنی بهره‌برداری خود را افزایش دهند به راحتی می‌توانند به بازارهای جهانی راه پیدا کنند.

وی افزود: اگر مشکلات و موانع سرمایه‌گذاران در حوزه اکتشاف توسط دولت حل شود، شرایط رقابتی بر اساس مواد معدنی در صنایع فولادسازی و آهن‌سازی فراهم خواهد شد و شاهد ورود سرمایه‌های جدید ذر بخش معدن خواهیم بود اما متاسفانه قوانین دست و پاگیر در حوزه سنگ‌آهن، ادامه فعالیت برای معدن‌کاران و سرمایه‌گذاران را دشوار کرده است.

ذخایر هماتیتی زنجیره تولید‌ سیمان نیستند

نائب رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران خاطر نشان کرد: ذخایر هماتیتی ذخایر مغفول زنجیره فولاد هستند و باید از زنجیره تولید سیمان به فولاد تغییر پیدا کنند. ذخایر هماتیتی به دلیل سهل‌الوصول بودن و مزیت‌های مختلف دیگر نقش مهمی در صنایع معدنی کشور دارند که اگر بهره‌برداری درستی از آن‌ها صورت گیرد، دیگر نیازی به واردات سنگ‌آهن نخواهیم داشت.

صفریان بیان کرد: اکنون دولت از یک سو صادرات سنگ‌آهن و محصولات میانی آن را محدود کرده است و از سوی دیگر، قیمت مصولات فولادی را به صورت دستوری تعیین کرده که این خود موجب کاهش سود‌آوری اغلب معدنکاران شده است.

عملکرد قانون آزادسازی معادن بستگی به نحوه اجرای آن دارد   

نائب رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران با بیان اینکه آزادسازی معادن غیرفعال در کشور کاملا بستکی به عملکرد و نحوه اجرای آن توسط دولت دارد، عنوان کرد: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت درست عمل کند، قانون بسیار خوبی است و فضا را برای ورود سرمایه باز می‌کند. در واقع تدوین خود این قانون کار درست و به جایی است اما صرف تدوین یک قانون همه چیز حل نمی‌شود و باید دید که چگونه این قانون می‌تواند به حل مشکلات معدن کمک کند. اگر بعد از تدوین قوانین آن‌ها را رها کنیم و یا به درستی اجرا نشوند، قطعا قانون‌گذاری عملی بی‌فایده و بی‌نتیجه خواهد بود.

وی تاکید کرد: چنانچه وزارتخانه بدسلیقگی کند و قانون مذکور به خوبی اجرا نشود، ممکن است یک معدن با مشکلات غیر‌متاثر مانند متعارضین ‌محلی، منابع ‌طبیعی و محیط زیست مواجه شود که البته همگی این مشکلات مربوط به بهره‌بردار نمی‌شود، ولی اگر معدنکار تمام آن‌ها را حل کرده باشد و در نیمه راه، معدن را از دست بدهد و شخص جدیدی بخواهد تمامی مراحل را از اول طی کند، قطعا تمام این مشکلات را مجددا خواهد داشت.

صفریان در پایان تاکید کرد: اگر دولت با نگاه ویژه به موضوع قانون جدید معادن را فعال کند، علاوه بر اینکه ذخایر کشور افزایش پیدا می‌کند و نیاز به واردات در کشور کمتر می‌شود، سرمایه‌گذاران بیشتری سرمایه خود را در این زمینه هزینه و صنایع‌ معدنی کشور رونق بیشتری پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 1
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
تغییر نگرش، گره‌گشای مشکلات معدنی است
توسعه، ضامن بقای یک واحد تولیدی در بازار است
بی‌ثباتی قانونی، پر پرواز سرمایه‌ها
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: