باید بسترها برای پویایی تولید فراهم شود
مدیرعامل شرکت کیمیاگران نقش جهان:

باید بسترها برای پویایی تولید فراهم شود

مدیرعامل شرکت کیمیاگران نقش جهان گفت: طی سال‌های گذشته، واحدهای زیادی در حوزه تولید شمش سرب از طریق باتری فرسوده، مجوز فعالیت گرفته‌اند که محصولات آن‌ها از کیفیت بالایی برخوردار است اما ایجاد موانع قانونی و عدم تسهیل تامین مواد اولیه، ادامه فعالیت این واحدها را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

رضا بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در تشریح مهم‌ترین برنامه‌هایی که در دستور کار شرکت کیمیاگران نقش جهان قرار گرفته است، اظهار داشت: می‌توان به توسعه بخش بازیافت و خالص‌سازی اشاره کرد. همچنین برای سال 1400، هدف این است که بتوانیم بیشتر نیاز صنایع باتری‌سازی کشور را تامین کنیم و در صورت به وجود آمدن شرایط مناسب، نیم‌نگاهی به بازار صادراتی نیز داشته باشیم. 

وی افزود: در حال حاضر، یکی از مهم‌ترین معضلات موجود در صنعت سرب و روی کشور تامین مواد اولیه است؛ بهترین راهکار برای حل این معضل نیز واردات باتری فرسوده است اما این امر به سختی صورت می‌گیرد. نتیجه دیر تامین شدن یا عدم تامین مواد اولیه نیز، افزایش قیمت تمام شده سرب در کشور است و این تاثیر در خرید باتری‌های خودرو به وضوح احساس می‌شود و متاسفانه باید ذکر شود که تا زمانی که تامین مواد اولیه دشوار باشد، کاهش تولید و افزایش قیمت تمام شده سرب، ادامه خواهد داشت.

با قطعی برق مواجه نبودیم

این فعال صنعت سرب در خصوص مشکل قطع شدن ناگهانی برق واحد تولیدی که برای بیشتر تولیدکنندگان به وجود آمده بود، تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون درگیر این معضل نشده‌ایم؛ روش‌های تولید در شرکت کیمیاگران نقش جهان بهینه شده و در واقع با میزان مصرف برق مطلوب، در حال فعالیت هستیم و در برهه‌هایی از زمان هم برای کنترل قیمت تمام شده محصولات خود، انرژی ذخیره کرده‌ایم.

صادرات از طریق دو راه

مدیرعامل شرکت کیمیاگران نقش جهان در پاسخ به سوال خبرگار «فلزات آنلاین» درباره تکنولوژی مورد استفاده در خط تولید این واحد، بیان کرد: در خط تولید خود دستگاه خردایش مکانیزه داریم که باتری‌های فرسوده را وارد این دستگاه می‌کنیم و عمل خردایش به صورت دستی دیگر انجام نمی‌شود و این فرایند از حالت سنتی خارج شده است. بر اساس وزن موادی که از باتری خردایش شده حاصل می‌شود و شناوری آن روی آب، قطعات سنگین‌تر مانند سرب ته‌نشین شده و سایر قطعات سبک‌تر مانند پلاستیک جمع‌آوری می‌شود.

وی ادامه داد: ظرفیت تولید درج شده در پروانه بهره‌برداری این شرکت، 23 هزار تن است اما توانایی تولید تا میزان 30 هزار تن را نیز داریم. متاسفانه در سال جاری به علت وجود محدودیت‌ها و مشکلات فراوانی که برای تولیدکنندگان به خصوص در حوزه سرب و روی کشور به وجود آمد، تقریبا به میزان یک‌سوم ظرفیت پروانه بهره‌برداری تولید داشتیم. تاکنون در حوزه صادرات به دو روش عمل کرده‌ایم که روش اول از صادرات از محل ورود موقت باتری فرسوده و روش دوم، صادرات مستقیم بود که در روش دوم، به صورت کامل تمام تعهدات ارزی اجرا شده است و ارز را در سامانه ارزی «نیما» قرار داد‌ه‌ایم.

میزان فروش صادراتی، مطلوب نبود

بابایی به این نکته اشاره کرد: از شروع سال 1399 تا به حال، مشکلات عدیده‌ای برای همه تولیدکنندگان در صنایع مختلف کشور به وجود آمده است و تولید و فروش آن‌ها را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار داد. ما در سال جاری برای فروش صادراتی اقدام کردیم و تا حدودی نیز موفق بودیم اما برای میزان فروش صادراتی، آن مقداری که در نظر داشتیم، محقق نشد. برای آن دسته از تولیدکنندگانی که قصد انجام این کار را داشتند هم، معضلاتی پدیدار شد که به واسطه آن، از فروش صادراتی محصولات خود منصرف شدند.

ارزی نیست که وارد «نیما» شود؟!

این فعال صنعت سرب در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» در خصوص اینکه آیا چالش‌های موجود در بحث ورود موقت کالا حل شده است یا خیر، تصریح کرد: اصلی‌ترین دلیل عدم رفع این چالش‌ها، اعلام بانک مرکزی مبنی بر اینکه تمام صادرکنندگان، متعهد هستند که ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه ارزی «نیما» عرضه کنند، است و ارز حاصل از صادرات از محل منابع داخلی باید طبق قانون شامل قانون تعهد ارزی شده و ارز آن در سامانه «نیما» عرضه شود. مانند شرکت کیمیاگران نقش جهان که صادرات انجام داده و صد در صد تعهد ارزی را به جا آورده است اما زمانی که یک تولیدکننده برای تداوم تولید خود، به صورت ورود موقت از کشوری مانند عراق مواد اولیه دریافت کرده و در ازای آن، شمش سرب تولید شده به تامین‌کننده فروخته باشد، چطور زمانی که ارزی رد و بدل نشده، بانک مرکزی پا روی گردن تولیدکننده می‌گذارد و اصرار می‌ورزد که ارز حاصل از صادرات خود را باید در سامانه «نیما» عرضه کند؟! وقتی از فرایند ورود موقت کالا استفاده شده است، ارزی وجود ندارد.

عدم توجه به پتانسیل‌های بخش تولید

مدیرعامل شرکت کیمیاگران نقش جهان در پایان متذکر شد: طی سال‌های گذشته، پروانه بهره‌برداری بسیاری به همکاران ما در حوزه بازیافت ضایعات سرب، از سوی وزارت صمت اعطا شد و در واحدهای بازیافت خود تجهیزات و ماشین‌آلات بسیار خوبی نیز نصب کردند. در حال حاضر نیز این واحدها هم‌سطح کشورهای اروپایی در حال تولید بوده و کیفیت شمش سرب تولید شده آن‌ها به قدری بالا است که مورد پذیرش شرکت‌های خارجی مصرف‌کننده نیز قرار گرفته است. این شرکت‌ها از سال‌های گذشته بر افزایش کیفیت محصول خود متمرکز بوده‌اند و نباید این پتانسیل را از دست داد.

وی تاکید کرد: همان‌طور که تسهیل تامین مواد اولیه و صادرات و همچنین مانع‌زدایی در قوانین دست و پا گیر می‌تواند به رونق و پویایی واحدهای تولیدی منجر شود، عدم تحقق این موارد نیز می‌تواند تعطیلی واحد و بیکاری کارگران را به همراه داشته باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
انسداد شریان‌های حیاتی صنعت سرب
لزوم توجه به صنعت سرب
فاصله گرفتن از ظرفیت اسمی
افزایش شدید قیمت تمام شده سرب در پنج سال اخیر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: