مراسم افتتاحیه کارخانه‌های فرآوری سنگ آهن سنگان برگزار شد
با حضور جمعی از مقامات کشوری

مراسم افتتاحیه کارخانه‌های فرآوری سنگ آهن سنگان برگزار شد

مراسم افتتاحیه کارخانه‌های فرآوری سنگ آهن در معادن سنگان با حضور جمعی از مقامات کشوری برگزار شد. در این مراسم دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دکتر شریعتمداری وزارت صنعت، معدن و تجارت، دکتر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، دکتر کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو، دکتر نگهبان نماینده مردم خواف در مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از مقامات حضور داشتند.

به گزارش فلزات آنلاین، در ابتدای این مراسم دکتر جهانگیری به همراه دکتر شریعتمداری با حضور در کارخانه‌های فرآوری شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی و نیز اپال پارسیان به‌طور رسمی دو طرح را افتتاح کردند.

در این مراسم دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور با ابراز خوشحالی از حضور در معادن سنگ آهن سنگان در شهرستان خواف، این طرح‌ها را نماد مهمی از همبستگی ملی دانست و گفت: در حال حاضر کشور از شرایط بسیار خوبی برخوردار است و ثبات، امنیت، اقتدار دارد که نیازمند یک نظام رو به توسعه هستند و برنامه‌های توسعه‌ای با قدرت در همه مناطق کشور اجرا می‌شوند.

وی افزود: حل مسائل اقتصادی کشور نیازمند همفکری همه آحاد جامعه و فعالان اقتصادی است و باید همه به تفاهم و راهکارهای مشترک برسند. خوشبختانه در اواخر سال 1392 مقام معظم رهبری مجموعه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را اعلام کردند. مهم‌ترین ویژگی این سیاست‌ها این بود که می‌توان آن را برای برون‌رفت از چالش‌های پیش رو به‌کار گرفت. امروز همه نهادها و قوای کشور درباره اجرای اقتصاد مقاومتی همصدا هستند.

جهانگیری یکی از مهم‌ترین نمادهای اقتصاد مقاومتی را بخش معدن عنوان کرد و بیان داشت: در محافل عمومی عنوان می‌شود ایران ذخایر معدنی بسیار غنی در اختیار دارد ولی کمتر توسعه یافته است و اصل این مطلب نیز صحیح است؛ زیرا ما باید همواره برای کارهای انجام گرفته راضی نباشیم و همواره توسعه را در دستور کار قرار دهیم. اما واقعیت این است که در بخش معادن کشور اقدامات بسیاری انجام شده است. معادن بزرگ کشور فعال شده‌اند و همین معدن سنگان در شهرستان خواف در یک نقطه مرزی در شرق کشور، یکی از بزرگ‌ترین معادن سنگ آهن در سطح جهان است. اقداماتی که در این معدن در حال انجام شدن است، در سطح جهان جزو موارد منحصربفرد هستند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در سال‌های گذشته این معدن بیابانی بیش نبود و اکنون در آن کارخانه‌های فرآوری زیادی احداث شده و در حال احداث هستند، گفت: امروز با مشاهده کارخانه‌ها خدا را شکر کردم. در سال‌های نه چندان دور این منطقه یک بیابان بود و در آن زمان امید داشتیم که در این منطقه یک ذخیره خوب معدنی قرار داشته باشد. در آن زمان حتی امکان زیرساختی مانند جاده و راه آهن، گاز، برق و آب مناسب نبود و تصور می‌شد که پیش‌نیازهای توسعه در منطقه وجود ندارد. امروز به لطف خداوند و با اطمینان به مردم ایران و مردم این منطقه می‌توان اعلام کرد یکی از قطب‌های مهم صنعتی و معدنی ایران در حال شکل‌گیری است.

وی اذعان کرد که معدنکاری یک شغل بسیار سخت است و در این رابطه افزود: افرادی که در معدن فعالیت نکرده باشند و در تونل‌های معدنی قرار نگرفته باشند، نمی‌توانند عمق سختی کار در معدن را درک کنند. من خودم هم کار معدنکاری انجام داده‌ام و هم فرزند معدنکار بودم. در لحظه‌ای که معدنکار به تونل می‌رود، تا زمانی که از تونل بازمی‌گردد، خانواده معدنکار هر لحظه منتظر رخداد یک اتفاق ناگوار هستند. این موضوع به‌ویژه در مورد معادن زغال‌سنگ صدق می‌کند و کار در این معدن بسیار سخت است. خوشبختانه معادن بزرگی مانند سنگان جزو معادن روباز محسوب می‌شوند و استخراج از این معدن چندان دشوار نیست.

جهانگیری احداث کارخانه‌های فرآوری را ثمره همت دولت و بخش خصوصی دانست و تصریح کرد که امروز به یک رشته صنعتی تبدیل شده است. وی افزود: معادنی که مرتبط با صنعت باشند، توسعه پیدا کرده‌اند. در حالی که برخی می‌گویند که معدن توسعه پیدا نکرده است. اما امروز سنگ آهن دیگر از کشور به‌صورت خام صادر نمی‌شود. توسعه صنعت فولاد نیز در گرو توسعه معادن سنگ آهن است. حتی نیاز صنعت فولاد کشور به واردات نیز قطع شده است.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: باید در زمینه معدن کارهای بیشتر و جدی‌تری صورت گیرد. خوشبختانه وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو هم برای اکتشافات و هم برای راه‌اندازی معادن برنامه دارند. این اقدامات جزو اقتصاد مقاومتی هستند؛ هم به‌دلیل اینکه معادن جزو ظرفیت‌های داخلی نظام هستند و هم اینکه معادن در مناطق محروم کشور قرار گرفته‌اند و بهترین معادن در جنوب شرق کشور در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان قرار دارند. معدن سنگان در توسعه استان بزرگ خراسان تاثیر گذاشته است و دیگر نمی‌توان گفت که این معدن تنها شهرستان خواف را متحول می‌کند. این معدن حتما یکی از کانون‌های توسعه استان خراسان رضوی خواهد بود.

جهانگیری ایرانی بودن طرح‌ها را مایه مباهات دانست و افزود: پیمانکار طرح اعلام می‌کند که وقتی طرف خارجی به بهانه تحریم کنار رفت، به کمک مهندسان ایرانی، به‌طور کامل کار مهندسی، ساخت تجهیزات و طراحی آن تماما در داخل کشور انجام شده است. نیروی انسانی که می‌تواند تکنولوژی ساخت کارخانه گندله‌سازی را در ایران طراحی کند، قادر خواهد بود ده‌ها رشته دیگر را مهندسی و طراحی کند. این تکنولوژی‌ها قبلا در انحصار دو تا سه کشور صنعتی بود. این موضوع نیز مظهر اقتصاد مقاومتی است و ما نیز به‌دنبال همین موضوع هستیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از نقاط قوت این طرح به میدان آمدن بخش خصوصی است، بیان کرد: اقتصاد مقاومتی می‌خواهد مردم میدان‌دار اقتصاد کشور باشند. کار دولت سیاست‌گذاری و پیگیری برنامه‌های توسعه‌ای است. دو طرح فرآوری در سنگان با همت بخش خصوصی یعنی بانک پارسیان و بانک ملی و مشارکت ایمیدرو احداث شدند. در حالی که اگر قرار بود دولت با بودجه خودش این طرح‌ها را اجرا کند معلوم نبود این طرح‌ها چه زمانی به بهره‌برداری می‌رسیدند. نکته مهم در مورد این طرح‌ها زمان بسیار کوتاه احداث آن‌ها است. در حالی که احداث یک مدرسه ممکن است سال‌ها به‌طول انجامد. باید به زمان کوتاه احداث این طرح‌ها افتخار کرد. در حال حاضر بیش از 10 هزار میلیارد تومان طرح در منطقه سنگان در حال اجرا است و این منطقه بیکی از کانون‌های صنعتی کشور تبدیل خواهد شد.

وی یکی از حسن‌های منطقه سنگان را مجاورت با مرز افغانستان اعلام کرد و افزود: ایران تمایل دارد همکاری‌های خود را با افغانستان گسترش دهد و به همین دلیل راه آهن خواف به هرات نیز با سرعت با کمک دو کشور تکمیل شود. همچنین زیرساخت‌های منطقه خواف باید توسعه یابند. در بخش راه آهن یکی از اولویت‌های مهم دولت یازدهم این بود که این بخش توسعه یابد. در این رابطه یکی از مهم‌ترین طرح‌های راه آهن که در دست اقدام است، راه آهن مشهد به زاهدان است. این خط می‌تواند در آینده یک محور مهم توسعه ریلی میان شرق و غرب باشد و کشورهایی مانند افغانستان، چین، هند، پاکستان می‌توانند از این خط استفاده کنند.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از محدودیت‌های مهم توسعه منطقه و ایران کمبود آب است، گفت: کل ایران در مورد آب با محدودیت جدی روبه‌رو است و هر نقطه ایران که بخواهد توسعه یابد، به‌جز سواحل خلیج فارس و دریای عمان در منابع آبی محدودیت دارد. با کمک یکدیگر باید برای این محدودیت نیز راهکار پیدا کنیم. هیچ مشکلی نیست که با تدبیر برطرف نشود. حتما با همین آب موجود و تدابیر دیگری که برای انتقال آب اندیشیده می‌شود، محدودیت منابع آبی برطرف خواهد شد. نخواهیم گذاشت که کمبود آب مانع توسعه کشور شود. البته باید از این نعمت به خوبی استفاده شود.

دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم با بیان اینکه نخستین اکتشافات معادن سنگان در زمان وزارت آقای دکتر جهانگیری صورت گرفته گفت: این معدن، طلایی بود که روی آن را خاکستر گرفته بود و امروز به همت مسئولان این خاکسترها کنار زده شده‌اند و از دل خاک یک ثروت بزرگ ملی روئیده است که افتخاری برای همه ایرانیان است. این نقطه یکی از مراکز بزرگ تامین فولاد ایران است و بیش از 20 درصد از مواد اولیه فولاد کشور در این معدن تولید می‌شود. در سال 1399 از حدود 60 میلیون تن کنسانتره کشور، تولید 20 میلیون تن یعنی یک سوم آن در سنگان خواهد بود. در همین سال از 60 میلیون تن گندله کشور، تولید 15 میلیون تن یعنی یک چهارم آن در سنگان خواهد بود. بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این معادن صورت گرفته و بیش از 10 هزار نفر در این مجموعه مشغول به‌کار خواهند شد.

وی در ادامه افزود: در زمینه تولید فولاد برنامه‌های خوبی در پیش داریم، امروز دیگر دسترسی به ظرفیت 55 میلیون تنی فولاد رویا نیست و کشور در نزدیکی آن قرار دارد. امروز دیگر صادرات 15 میلیون تن فولاد رویا نیست و کشور در نزدیکی آن قرار دارد. امروز چشم امید معدن و صنعت به حمایت‌های دولت و مجلس است و کشور می‌تواند با حمایت مسیر را به‌درستی طی کند. در این رابطه ستاد عالی فولاد کشور تشکیل شده و هدف آن رفع عدم توازن و تعادل در فولاد کشور است.

شریعتمداری در مورد فعالیت ستاد زنجیره فولاد بیان کرد: بخش‌های مختلف زنجیره فولاد مانند کنسانتره، گندله و.. در اندازه خودشان نیستند و تمام تلاشمان را در جهت بازگرداندن تعادل به چرخه به کار خواهیم گرفت. جذب سرمایه‌گذاری در این عرصه به سرمایه‌ قابل توجهی نیاز دارد که نزدیک به 22 میلیارد دلار است که از این میزان 8.4 میلیارد دلار در بخش معادن و صنایع معدنی و حدود 14.5 میلیارد دلار برای زیرساخت‌های این صنایع نیاز است. در بخش سرمایه‌گذاری در معادن مشکلی وجود ندارد؛ اما در حوزه زیرساخت‌ها چشم امید وزارتخانه و صنایع به حمایت‌هایی است که نظام بانکی و بودجه عمومی کشور می‌توانند در این رابطه کمک کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با زیرساخت‌های موجود در منطقه سنگان گفت: در رابطه با گاز این منطقه هیچ مشکلی ندارد و برق نیز تاحد زیادی تامین شده است؛ اما آب و راه آهن دو چالشی هستند که باید در این منطقه تامین شوند. در این منطقه حوزه‌ای از صنایع فولادی مستقر شده است که نیاز به حداقل میزان آب دارد. در نتیجه با کمک مردم منطقه، روش‌های موجود و بازچرخانی آب با استفاده از پساب‌ها نگرانی در مورد توسعه منطقه وجود ندارد. در حوزه ریل نیز باید کار بزرگی صورت گیرد و امیدواریم بتوانیم با همت دولت و حمایت مجلس ظرفیت انتقال 110 میلیون تن کالای معدنی را در کشور فراهم کنیم و ظرفیت کنونی 5 برابر شود که نیازمند عزم ملی است.

وی در پایان به اهمیت سازمان‌های توسعه‌ای اشاره و تصریح کرد: سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران یا ایمیدرو به‌عنوان نخ تسبیح فعالیت‌های بزرگ این منطقه عمل می‌کند. در صورتی که این سازمان فعالیت‌ها را در این منطقه آغاز نمی‌کرد، چنین موفقیت‌هایی حاصل نمی‌شد. این سازمان در ابتدای فعالیت وارد می‌شود، پایه‌گذاری می‌کند و به‌تدریج خارج می‌شود. اما این سازمان برای انجام کار باید دارای توان هم در اساس‌نامه و هم در حداقل منابع مورد نیاز باشد. پیشنهاد مناسبی برای این سازمان در بودجه سال 1397 بیش‌بینی شده است و امید می‌رود در مجلس به تصویب برسد.

دکتر کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو در این مراسم با بیان اینکه دستور عملیات توسعه اکتشاف در زمان وزارت آقای دکتر جهانگیری صادر شد، گفت: یکی از نکات مهم در این پروژه‌ها زمان کوتاه راه‌اندازی آن‌ها است. یکی از این پروژه‌ها طی مدت 32 ماه و دیگر پروژه طی 24 ماه اجرا شدند. این موضوع نشان می‌دهد که می‌توان با وجود همه مشکلات چنین طرح‌هایی را راه‌اندازی کرد. دومین مساله در مورد این پروژه‌ها ملی بودن و ایرانی بودن آن‌ها است.

وی افزود: یکی از اصرارهای دولت دوازدهم با تشکیل ستاد زنجیره فولاد، این زنجیره تکمیل شود. در حال حاضر 23 درصد از سنگ آهن کشور و زنجیره فولاد در سنگان قرار دارد. یکی از اقدامات بسیار خوبی که طی دو سال گذشته انجام شد، بحث اکتشاف بود که 200 میلیون تن به ذخایر آن اضافه کرد. از آنجامی که فعالیت‌های اکتشافی عمیق‌تر کار می‌شود، پیش‌بینی می‌شود 300 میلیون تن دیگر به ذخایر آن اضافه شود.

کرباسیان به لزوم دیده شدن طرح جامع معدن اشاره و بیان کرد: در این طرح باید بحث اسکان و مسائل شهری دیده شود که امید می‌رود مسئولان در آن فعال‌تر شوند. چرا که مسئولیت آن‌ها تنها نباید برعهده سرمایه‌گذاران و ایمیدرو باشد. زیرا این یک کار ملی است و مسئولان باید کمک حال باشند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه تصریح کرد: در این منطقه با کمک سازمان زمین‌شناسی 12 هزار کیلومتر حفاری اکتشافی انجام شد و اکنون 13 محدوده امیدبخش شناسایی شده است که امیدواریم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی صدور مجوزهای آن را تسریع کنند.

وی به دیگر ذخایر موجود در منطقه نیز اشاره کرد و گفت: در این منطقه یکی از نکات جالب توجه وجود روی است که نشان می‌‎دهد اگر کار اکتشافی وسیع‌تر انجام شود، آینده منطقه بسیار ارزشمندتر خواهد بود.

کرباسیان بر لزوم همکاری‌ها میان ایران و افغانستان تاکید کرد و بیان داشت: خط معدنی میان ایران و افغانستان مشترک است. طی جلساتی که با طرف افغانستانی برگزار شد، تفاهم‌نامه‌ای میان دو طرف به امضا رسید که با حمایت دکتر جهانگیری و وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز همت وزارت امور خارجه، به‌نظر می‌رسد که می‌توان یک کار بسیار خوبی را در این منطقه انجام داد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه حدود 4 هزار نفر در منطقه سنگان مشغول به‌کار هستند، خاطر نشان کرد: با مشاغل اطراف منطقه بیش از 10 هزار نفر در این منطقه مشغول به‌کار هستند؛ اما باز هم باید تلاش کرد و اشتغال را توسعه داد.

وی در ادامه به کمبود زیرساخت‌ها در منطقه در ابتدای فعالیت اشاره کرد و افزود: با حمایت مسئولان استان، امروز مشکل برق حل شده است و حتی اگر پروژه‌های جدید در این منطقه تعریف شود، این منطقه بیش از 150 هزار مگاوات برق اضافی دارد. در مورد گاز نیز با توجه ویژه وزیر نفت قرار شد با سرمایه‌گذاری، از گازبها این زیرساخت نیز مشکلی نداشته باشد. امیدواریم مشکل آب نیز با دستورات وزیر نیرو با برگزاری جلسات میان مسئولان، راهکارهای خوبی ارائه خواهد شد. در نهایت اینکه جاده در بخش معدن بسیار مهم است، با اینکه احداث جاده در حیطه وزارت راه است. باید توجه داشت که حدود 22.5 میلیون تن بار از این منطقه خارج می‌شود. این در حالی است که راه آهن تنها 8 میلیون تن ظرفیت دارد. بنابراین باید بخش راه آهن تکمیل شود.

سمیعی نژاد مدیرعامل شرکت اپال پارسیان در مراسم افتتاحیه گندله‌سازی 5 میلیون تنی این شرکت عنوان کرد: مدلی که برای سرمایه‌گذاری در منطقه در نظر گرفته شده بود، معماری خاصی داشت. به این دلیل که نسبت به سایر پروژه‌ها متفاوت بود. مدل سرمایه‌گذاری در این پروژه به‌صورت مشارکتی میان دولت و بخش خصوصی بود.

وی افزود: در روز اول بسیاری از صاحب‌نظران ما را از این کار منع می‌کردند و شراکت با دولت را مناسب نمی‌دانستند و توصیه می‌کنند این مدل را اجرا نکنید. معمار این طرح نیز دکتر کرباسیان و پشتیبان شروع این کار نیز آقای مخبر در ستاد اجرایی فرمان امام بود. هدف اصلی این طرح نیز سود نبود و ایجاد اشتغال را دنبال می‌کرد. مقامات استانی نیز از اجرای این طرح حمایت کردند و نگذاشتند این طرح متوقف شود. نکته بعدی در مورد این طرح عدم حضور خارجی‌ها در آن بود. بومی‌سازی گندله‌سازی یک افتخار برای کشور است و نباید آن را از دست داد. باید این شیوه را یک مدل کرد و این آمادگی برای بخش‌های دیگر صنعت کشور وجود دارد.

قریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در مراسم افتتاحیه کارخانه فرآوری سنگ آهن این شرکت گفت: با پیشنهاد وزارت صنعت این شرکت در این طرح سرمایه‌گذاری کرد و ادامه داد و امروز این طرح به سرانجام رسید. این پروژه 500 میلیون دلاری یعنی به ارزش 2500 میلیون تومان طی مدت 32 ماه به بهره‌برداری رسید. پروژه فرآوری کنسانتره توسعه ملی 15 درصد مصرف آب و برق کمتری نسبت به دیگر پروژه‌ها به‌دلیل تکنولوژی بالاتر دارد. چرا که این منطقه مشکل آب دارد.

وی افزود: دیگر خصوصیت برتر این پروژه این است که کنسانتره خروجی دارای عیار 68 درصد است. این در حالی است که این شرکت بی‌کیفیت‌ترین سنگ یعنی عیار را از معدن می‌گیرد. اما عیار خروجی آن دارای بالاترین کیفیت است. در صورتی که مجوزها صادر شوند و شرایط اجاز دهد، قادر هستیم این پروژه را تا ظرفیت 5 میلیون تن نیز گسترش دهیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
واکاوی دلایل زیان‌دهی شرکت‌ها
شرکت صنایع معدنی سنگان فولاد مبارکه به ظرفیت اسمی طراحی رسید
سنگان، منطقه ویژه اقتصادی می‌شود
دولت دوازدهم، بهار معادن را رقم می‌زند
گندله‌سازی اپال پارسیان بومی‌سازی شده است
دو طرح فرآوری سنگ آهن در معدن سنگان افتتاح شد
شش طرح بزرگ معدنی و صنعتی در خراسان افتتاح می‌شوند
زنجیره فولاد بیشترین سرمایه بخش خصوصی را جذب کرد
بازدید و افتتاح چند طرح و پروژه معدنی در سنگان خواف
اشتغالزایی و رونق اقتصادی منطقه، مهمترین تأثیر صنایع معدنی فولاد سنگان
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: