شرکت مس مسیر روشنی را دنبال می‌کند
مشروح سخنان مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در نشست خبری؛

شرکت مس مسیر روشنی را دنبال می‌کند

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ما مسیر توسعه و پیشرفت را شناسایی کرده‌ایم و در دو سال اخیر در این راه گام‌های گسترده برداشته‌ایم. شرکت مس با هدف رکوردزنی‌های متوالی فعالیت خود را ادامه می‌دهد و با همت پرسنل و متخصصین توانسته‌ایم در تمام حوزه‌های تولید، فروش، صادرات و طرح‌های توسعه‌ای آمار درخشانی را به ثبت برسانیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اردشیر سعدمحمدی در نشست خبری روز یکشنبه 15 فروردین ماه، در میان اصحاب رسانه اظهار داشت: عملکرد شرکت مس در سال 1399 تقریبا مثبت ارزیابی می‌شود و می‌توان از رکوردهای ثبت شده این شرکت به صحت این مهم پی برد. در سال گذشته حدود 101 هزار متر حفاری عمیق را برای شناسایی پتانسیل‌های جدید انجام دادیم و نتیجه این میزان اکتشاف یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار 0.5 درصد بود، بنابراین میزان ذخیره شرکت مس در سال گذشته از هشت میلیارد تن عبور کرد که یک افتخار بزرگ محسوب می‌شود.

وی افزود: در سال 1398 نیز ما موفق به کشف 523 میلیون تن مس شدیم. ارزش برجای این ذخیره اکتشاف شده به لحاظ ریالی بیش از 35 هزار میلیارد تومان به دارایی‌های شرکت اضافه کرد. ذخایر ما در دنیا پیش از این اکتشافات 36.5 میلیون تن بود که با اکتشافات جدید حدود 7.5 میلیون تن به ذخیر کشور اضافه شده و در حال حاضر میزان ذخایر بیش از 40 میلیون تن مس خالص است. با برنامه‌ریزی که برای سال 1400 انجام شده است، در حال حاضر در رتبه هفتم ذخایر دنیا قرار داریم و قصد داریم خود را به جایگاه ششم ارتقا دهیم.

رکورد تولید آند را جابه‌جا کردیم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد: در رابطه با موضوع تولید، شاهد ارقام و رکوردهای درخشانی نیز هستیم. در سال گذشته شرکت مس موفق به تولید 280 هزار و 300 تن کاتد مس شد که برای اولین بار در تاریخ این شرکت اتفاق افتاده که 12 درصد رشد نسبت به رکورد قبلی که به سال 1398 مربوط می‌شد، ارتقای تولید اتفاق افتاده است. میزان تولید کاتد در سال 1398 حدود 250 هزار تن بود. در بخش تولید آند نیز در سال گذشته با 16.8 درصد رشد نسبت به سال 1398 یک رکورد جدید را به ثبت رساندیم و 355 هزار و 611 تن آند تولید شد.

وی اضافه کرد: بیش از 184 میلیون تن عملیات معدنی در شرکت مس اتفاق افتاده که این موضوع یک رقم بی‌نظیری بوده که شکل گرفته است. در تولید کنسانتره نیز به اعداد و ارقام درخشانی دست یافتیم و در سال 1399 حدود یک میلیون و 200 هزار تن کنسانتره مس تولید شد و رکورد قبلی که به سال 1398 مربوط می‌شود و یک میلیون و 18 هزار تن بود را جابه‌جا کردیم. در تولید لجن آندی که حاوی فلزات گران‌بها است نیز عملکرد خوبی داشتیم و نسبت به سال 1398، حدود 5 درصد افزایش تولید داشتیم و با 797 تن لجن به رکورد جدیدی دست یافتیم.

سال گذشته 202 هزار تن مس در بورس عرضه شد

سعدمحمدی عنوان کرد: در اسفند ماه فروش هفت هزار و هفت میلیارد تومانی را به ثبت رساندیم. مجموع فروش سال گذشته نیز 41 هزار و 940 میلیارد تومان برآورد شده است که نسبت به سال 1398 بیش از 90 درصد رشد داشتیم. در سال گذشته موفق به فروش 272 هزار و 400 تن کاتد مس شدیم که در طول تاریخ مس یک رکورد محسوب می‌شود. در سال 1398 حدود 248 هزار تن کاتد مورد معامله قرار گرفت و به وضوح روشن است که قسمتی از افزایش درآمد مربوط به عملکرد شرکت مس و بخش دیگر آن ناشی از تسعیر نرخ ارز است. سال گذشته 202 هزار تن مس در بورس عرضه شد و 150 هزار تن مورد معامله قرار گرفت. بنابراین میزان عرضه به حدی بود که هیچ رقابتی در بورس کالا صورت نگرفت و برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها فضا کاملا کنترل شده و رشد قیمت‌ مس فقط ناشی از افزایش جهانی قیمت مس بود.

وی ادامه داد: موضوعی که برای سال 1400 روی آن تمرکز کرده‌ایم و در خصوص آن برنامه‌ریزی انجام شده، محور توسعه است. سه طرح معدن و کارخانه کنسانتره دره‌آلو و دره‌زا و کارخانه فلوتاسیون حاصل از سرباره‌های سرچشمه در سال جاری افتتاح خواهد شد که با این سه طرح، بیش از 400 هزار تن به تولید کنسانتره مس کشور افزوده و حداقل 800 میلیون دلار به درآمد شرکت مس اضافه خواهد شد. در قالب 29 پروژه 2.4 میلیارد یورو به علاوه 30 هزار میلیارد تومان طرح تعریف کرده‌ایم. ظرفیت فعلی کارخانه‌های کنسانتره یک میلیون و 150 هزار تن برآورد شده است و با برنامه و طرح‌های مطرح شده طی چهار سال آینده، ظرفیت تولید کنسانتره ما به بیش از دو میلیون و 300 هزار تن خواهد رسید. طرح‌های کنسانتره در مس سونگون، فاز 3 کارخانه 300 هزار تنی سرچشمه، اکتشافاتی که در سریدون در حال انجام است، فاز 2 میدوک در شهر بابک با ظرفیت 150 هزار تن، فاز جدید کارخانه کنسانتره 100 هزار تنی حاصل از خاک‌های کم عیار در میدوک، کارخانه فلوتاسیون حاصل از سرباره‌های ذوب خاتون‌آباد، کارخانه‌های کنسانتره در نوچون ازجمله مواردی هستند که با سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیتی که شکل گرفته ظرفیت تولید کنسانتره ما را افزایش چشمگیری دهد.

رتبه اول را در بازدهی سهام در بین شرکت‌های هم‌گروه خود داریم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اظهار کرد: در سال جاری امیدوار هستیم میزان تولید کاتد مس را با توجه به ظرفیت‌های مجتمع مس سونگون، سرچشمه و خاتون‌آباد به 600 هزار تن ارتقا دهیم که 550 هزار تن آن حاصل از ذوب و باقی مربوط به روش‌های لیچینگ و سایر روش‌ها است تا در چهار سال آینده بتوانیم شرایط خود را از رتبه کنونی که حدود دو میلیارد دلار ارزش درآمدی شرکت است، به 4.5 میلیارد دلار برسانیم. در حال حاضر، شرکت مس می‌داند در چه مسیری حرکت می‌کند و به کجا می‌خواهد برسد، در واقع هدف خود را می‌داند و این موضوع موجب می‌شود جزو 10 شرکت برتر دنیا قرار بگیریم. شرکت مس در پایان سال 1398 سومین شرکت بورسی کشور بود و در پایان سال 1399 به رتبه دوم شرکت‌های بورسی رسید.

وی تاکید کرد: در تلاش هستیم تا پایان سال جاری با راه‌اندازی کارخانه‌ها در رتبه نخست شرکت‌های بورسی جایگاه خود را تثبیت کنیم. میزان بازدهی سهم شرکت مس در سال 1399، 282 درصد بود و این بیانگر آن است که ما رتبه اول را در بازدهی سهام در بین شرکت‌های هم‌گروه خود داریم. با سرمایه‌گذاری در بخش معدن و خرید تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید و دستگاه‌های حفاری و استفاده از نرم‌افزارهای روز حوزه اکتشافات معدنی و همچنین استفاده از سیستم‌های ابر الکترونیکی برای ارزیابی ذخایر و پتانسیل‌های جدید، استان‌های جدیدی را در جرگه تولیدات معدنی مس قرار می‌دهیم که این استان‌ها یزد، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، اردبیل و خراسان رضوی هستند.

شرکت مس همسو با نگاه بین‌المللی حرکت می‌کند

سعدمحمدی تاکید کرد: در فضای بین‌المللی و در شرایط روز حدود 39 درصد انرژی دنیا از نفت تامین می‌شود و فقط 19 درصد سهم الکتریسیته است که برآورد می‌شود تا سال 2050 با اضافه شدن حدود 1.3 میلیارد نفر به جمعیت جهان، میزان سرانه مصرف مس از 3.2 کیلوگرم به ازای هر نفر به پنج کیلوگرم به ازای هر نفر افزایش یابد که در این بین ایران می‌تواند بخشی از میزان عرضه مس را به خود اختصاص دهد. در واقع تا 300 سال آینده 13 درصد انرژی از نفت تامین می‌شود و 49 درصد حاصل از الکتریسیته است. انرژی‌های دیگری همچون ذغال سنگ و سیستم‌های هسته‌ای باقی انرژی را تامین می‌کنند که مهم‌ترین عنصر در ایجاد این زمینه به دلیل خاصیت الکتریکی فلز مس است. در 10 سال آینده 35 درصد خودروهای جهان برقی خواهند شد، با توجه به اینکه در ساخت خودروهای فعلی حدود چهار تا هفت کیلوگرم مس مصرف می‌شود و خودروهای برقی حدود 89 کیلوگرم مصرف مس دارند، بازار مناسبی را برای ما فراهم می‌کند.

وی در ادامه گفت: فلز سرخ یک عنصر استراژیک است و شرکت مس همسو با نگاه بین‌المللی تعریف سرمایه‌گذاری را به لحاظ اقتصادی و عملیاتی تدوین کرده و امیدوار هستیم با توجه به کیفیت بسیار خوب مس ایران که به 5-9 در دنیا معروف است و عیار 99.99 درصد دارد، بتوانیم شرایط ایجاد یک بنگاه بزرگ را از نظر اقتصادی برای کور فراهم کنیم و شرکت مس بتواند به وظایف خود به نحو احسن عمل کند.

در مسیر مانع‌زدایی گام برمی‌داریم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در پاسخ به سوال برنامه شرکت در رابطه با مقابله با خودتحریمی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، تصریح کرد: اولین برنامه شرکت مس در خصوص خودتحریمی در حوزه اکتشافات خرید ۱۵ دستگاه ماشین حفاری است که در ۶ ماه ابتدایی سال وارد کشور خواهد شد و حدود وتا عمق دو هزار و ۵۰۰ متر حفاری انجام می‌شود و همچنین سرعت اکتشاف افزایش خواهد یافت. خرید کامیون و شامل، افزایش ارتفاع پله‌ها، خرید تجهیزات انفجار و افزایش سرمایه‌گذاری برای ارتقا عملکرد شرکت در دستور کار قرار گرفته است. هوشمندسازی، طراحی و آموزش نوین ازجمله دیگر برنامه‌های شرکت مس در راستای شعار مانع‌زدایی است.

وی اضافه کرد: شرکت مس در بحث مسئولیت‌های اجتماعی در کنار مردم است و خواهد بود. حاضر هستیم با تمام نخبه‌های دانشگاهی و دارای ایده، همکاری داشته باشیم. شرکت مس در ابعاد مختلف، مسیر رشد را شناسایی کرده و در حال پیمودن آن است. شرکت مس خود را در قبال افرادی که در ابتدا و انتهای سال در بورس حضور دارند، متعهد می‌داند و در بازه یک ساله سهامداران را حمایت می‌کند. در طولانی مدت سهام فملی سودده خواهد بود و می‌توان به عنوان اندوخته به آن نگاه کرد. کیفیت محصولات شرکت مس به حدی است که مشتری خاص خود را دارد و با برنامه‌های توسعه‌ای بخش اعظم بازار دنیا را به خود اختصاص خواهیم دادیکی از برنامه‌های شرکت مس، ارتقای علم کارکنان است و باید به صورت مستمر در این مسیر حرکت کنیم و از تکنولوژی روز دنیا بهره ببریم.

سعدمحمدی عنوان کرد: برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت در قالب 29 پروژه با سرمایه‌گذاری دو میلیارد و 400 میلیون یورویی و 30 هزار میلیارد تومانی تعریف شده است. حقوق دولتی معادن در دنیا بین 0.4 تا ۴ درصد بوده اما حقوق دولتی شرکت مس با اینکه از ۱۲ درصد به ۹ درصد کاهش یافته اما همچنان این عدد برای این صنعت سنگین است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
بررسی عملکرد گذشته و چشم‌انداز آینده تولید در سونگون
در حال انجام اکتشافات توسعه‌ای هستیم
«فملی» رکورد فروش را جابه‌جا کرد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: