پسماندهای الکترونیکی، معادن شهری هستند
مدیرعامل شرکت صنعتی پارس چرخش آسیا:

پسماندهای الکترونیکی، معادن شهری هستند

مدیرعامل شرکت صنعتی پارس چرخش آسیا گفت: پسماندهای الکترونیکی حاوی عناصر و فلزات مختلفی هستند که برخی از آن‌ها جزو عناصر کمیاب و با ارزش به حساب می‌آیند و می‌توان گفت تجهیزات الکترونیکی نوعی ذخیره معدنی محسوب می‌شوند اما در ایران تکنولوژی و علم کافی جهت استحصال این عناصر وجود ندارد و اغلب ابزار الکترونیکی از کشور خارج می‌شود و ما همواره به عنوان یک شرکت فعال در حوزه بازیافت فلزات با کمبود جدی ماده اولیه مواجه هستیم.

ابراهیم مرشد اسکی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت صنعتی پارس چرخش آسیا در سال 1396 تاسیس شده است و در حوزه بازیافت پسماندهای الکترونیکی فعالیت می‌کند. پسماندهای الکترونیکی بازه وسیعی از ضایعات را شامل می‌شود که از باتری گرفته تا تجهیزات مربوط به کامپیوتر، موبایل و سایر وسایل الکترونیکی را دربرمی‌گیرد. در واقع هر تجهیزی که با نیروی برق و الکتریسته کار می‌کند، بعد از دوره مصرف آن وسیله، جزو ضایعات الکترونیکی قرار می‌گیرد. گفتنی است که در ایران سالانه هر فردی حدود چهار کیلوگرم پسماند الکترونیکی تولید می‌کند.

وی افزود: با توجه به جمعیت ایران، حجم عظیمی از پسماند وجود دارد. مشکلی که در صنعت بازیافت ضایعات الکترونیکی به چشم می‌خورد این است که این نوع ضایعات نیاز به جمع‌آوری، تفکیک و دریافت دارند که در اصل این اتفاق نمی‌افتد و اغلب با سایر پسماندهای تر و خشک به خصوص باتری و لامپ‌ها، بدون تفکیک دور ریخته یا انبار می‌شوند. تولیدکننده این نوع پسماندها کارخانه‌های تولیدکننده تجهیزات الکترونیکی و شهرداری‌ها هستند و ما با همکاری این شرکت‌ها مواد اولیه کارخانه را تامین می‌کنیم. اغلب مواد ضایعاتی تجهیزات الکترونیکی به دلیل داشتن بردهای الکترونیکی، کابل، سیم و مدارها در حوزه بازیافت فلزی به خصوص مس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

روش بازیافت برخی از فلزها در ایران موجود است

مدیرعامل شرکت صنعتی پارس چرخش آسیا تصریح کرد: اصولا بازیافت پسماندهای الکترونیکی یک بازه وسیعی بوده و نیازمند بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مختلفی است. برای مواد مختلف از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در مادربرد یک وسیله الکترونیکی حداقل 13 نوع فلز مختلف به کار گرفته می‌شود که روش بازیافت برخی از این فلزها در ایران موجود است و امکان بازیافت بسیاری از آن‌ها به دلیل اقتصادی نبودن در کشور وجود ندارد.

وی در رابطه با بازیافت مس موجود در وسایل الکترونیکی عنوان کرد: مس استحصال شده به چند شکل موجود است؛ اولین حالت این فلز پودر مس بوده که از سیم و کابل‌ها حاصل می‌شود، نوع دیگر مس به روش الکتریکی جدا می‌شود و به شکل ورق‌های مسی درمی‌آید. در واقع این روش به الکترووینیگ معروف است؛ فلز مورد نظر بعد از جداسازی از قطعه وارد یک محلول شده و اسید سولفوریک جهت جداسازی مس به آن اضافه می‌شود، بعد از انجام فرایندهای لازم به یک حوضچه انتقال یافته و در آنجا مس به طور کامل جدا می‌شود. اگر میزان خلوص مس حاصل زیاد باشد، برای صنایع حساس مانند مفتول‌سازی و صنعت سیم و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. مس‌های با خلوص کمتر به عنوان مثال عیار 95 درصد، یک مرحله دیگر را طی می‌کنند. این نوع مس وارد مرحله ذوب و ریخته‌گری شده و تبدیل به شمش می‌شود و به مصرف صنایعی که به مس با این میزان درصد خلوص نیاز دارند، می‌رسد.

مصرف انرژی در صنعت بازیافت فلزات نسبت به معدن‌کاری کمتر است

مرشد اسکی مطرح کرد: ظرفیت مس تولید شده از طریق بازیافت از میزان مس تولید شده در معادن بسیار کمتر است. برای صادرات مس ضایعاتی هنوز اقدامی صورت نگرفته است و مصرف داخلی دارند. مزیت اساسی که در صنعت بازیافت فلزات وجود دارد این است که نسبت به معادن مس 95 درصد انرژی کمتری مصرف می‌شود. در یک معدن سه مرحله کلی طی می‌شود؛ اکتشاف، استخراج و استحصال این سه مرحله را تشکیل می‌دهند که هر کدام از آن‌ها یک صنعت مجزا به حساب می‌آیند. با وجود وضعیت تحریمی که اکنون حاکم است با خرید تجهیزات و ماشین‌آلات با مشکلاتی مواجه هستیم و در بحث بازیافت با توجه به انرژی کمتری که حاصل می‌شود و بعضا یک مرتبه مس به صورت کامل از بردها استحصال می‌شود. بنابراین خارج کردن مس از این تجهیزات بسیار راحت‌تر از استخراج مس از معادن است.

مدیرعامل شرکت صنعتی پارس چرخش آسیا ادامه داد: مورد دیگری که در خصوص معادن مطرح بوده، موضوع محیط زیست است زیرا در معدن‌کاری باید کوه‌ها تخریب و جاده‌‌کشی شود تا بتوان به مرحله اکتشاف و استخراج رسید. از طرف دیگر، هنوز صنعت استحصال فلزات از وسایل الکترونیکی همچنان نوپا بوده و آن همراهی لازم در زمینه تامین مواد اولیه وجود ندارد.

تحریم‌ها تاثیری بر صنعت بازیافت فلزات ندارد

مرشدی اسکی اظهار کرد: صنعت بازیافت فلزات به دلیل اینکه مواد اولیه آن داخلی بوده نسبت به تحریم کمترین تاثیرپذیری را داشته است یا به عبارت بهتر، ما نیازی نداریم که ضایعات را از خارج از کشور  وارد کنیم. البته در برهه‎‌ای از زمان، واردات براده‌های آهن وجود داشت. به طور کلی اگر در صنعت بتوانیم بحث تامین مواد اولیه را در داخل کشور به صورت کامل رفع کنیم، هرگز در خصوص تحریم‌ها، نگران نخواهیم بود. زمانی که تحریم‌ها تشدید می‌شوند بحث مدیریت پسماند که یک بخش آن بازیافت است، در واقع تقویت می‌شود و به ضایعات به عنوان یک ماده ارزشمند نگاه می‌شود.

وی اضافه کرد: تحریم‌ها بر بازار فلزات تاثیر می‌گذارد که شدت آن را در بازار فروش و تامین مواد اولیه صنایع فلزی بیشتر لمس می‌کنیم. تهیه مواد اولیه خامی که از طریق واردات انجام می‌شود با تشدید تحریم‌ها، با مشکل مواجه می‌شود.

استحصال فلزات به روش سنتی

مدیرعامل شرکت صنعتی پارس چرخش آسیا تاکید کرد: با توجه به مشکلاتی که در صنعت ضایعات فلزی حاکم است، نتوانستیم به ظرفیت تولید اسمی خود برسیم؛ چراکه معضلاتی در تامین ضایعات وجود دارد.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه فعالیت ما فراتر از انتظارها است و با شهرداری‌ها، سازمان‌ها و کارخانه‌ها همکاری داریم اما همچنان قسمت اعظم پسماندها به صورت سنتی جدا می‌شود. به عنوان مثال، جهت جدایش ضایعات سیم و کابل‌های مسی را به جای اینکه از تیغ و دستگاه‎‌های برش استفاده کنند، آن را می‌سوزانند. عمل سوزاندن علاوه بر ایجاد آلودگی زیست‌محیطی، بر عیار و کیفیت مس موجود در سیم و کابل تاثیر سوء دارد.

مرشد اسکی مطرح کرد: در مجموع اگر به صنعت بازیافت ضایعات الکترونیکی توجه شود و تامین مواد اولیه بدون دغدغه انجام شود، سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در این صنعت صورت می‌گیرد. یکی از موارد خیلی مهم که در صورت تحقق آن، یک صنعت می‌تواند رونق بگیرد، تامین آسان ماده اولیه است. به عبارت بهتر، تهیه ماده اولیه در این صنعت مانند سایر صنایع سهل نیست و در صورت حل شدن این مشکل، به جرات می‌توان گفت ما معضل و دشواری دیگری نداریم. در دنیا به این نوع پسماندها، معادن شهری می‌گویند زیرا مانند معدن می‌توان فلزات گوناگونی را از تجهیزات الکترونیکی استخراج کرد که مس یکی از آن‌ها است. فلزات گران‌بها و آلومینیوم ازجمله فلزات دیگری هستند که می‌توان از این ابزار استخراج کرد. بعضی از فلزات موجود در وسایل الکترونیکی، بسیار نادر و کمیاب هستند که در صورت استخراج و استحصال آن‌ها می‌توان به سودآوری قابل توجهی رسید.

صادرات غیر رسمی ضایعات الکرونیکی

مدیرعامل شرکت صنعتی پارس چرخش آسیا اذعان کرد: کبالت، لیتیوم و پالادیوم از دیگر عناصر قابل استحصال از تجهیزات الکترونیکی هستند اما تکنولوژی استخراج خاص خود را می‌طلبد. یکی دیگر از مشکلات ما، صادرات غیر رسمی بردهای الکتریکی به کشورهای اروپایی است که باید نظارت دقیق‌تری در این خصوص صورت بگیرد.

وی یادآور شد: به طور کلی اگر بخواهم آینده قیمتی صنعت بازیافت ضایعات فلزی را از نقطه نظر فلز مس بازگو کنم، باید به پارامترهای مختلفی اشاره کرد. نوسانات جهانی قیمت مس، تغییرات نرخ دلار و هر اتفاق دیگری، فعالیت صنعت بازیافت ضایعات فلزی را همچون سایر صنایع وابسته به مس، تحت شعاع قرار می‌دهد. یکی دو ماه اخیر شاهد ثبات نسبی در روند قیمت‌ها بودیم و با توجه به رکود جهانی و سایر اتفاقات سیاسی در جهان، امکان دارد با افت اندک قیمت‌ها مواجه شویم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: