داستان فلزات
اینفوگرافیکی جالب از تاریخ فلزات

داستان فلزات

هزاران سال است که انسان‌ها فلزات را مورد استفاده قرار می‌دهند. فلز، کالایی شگفت‌انگیز است که طبیعت به انسان هدیه داده است. ساخت ابزار برای تجهیزات جنگی و بعد زندگی از اولین روزهای آشنایی بشر با فلز اتفاق افتاده است. سایت فلزات آنلاین اینفوگرافیک زیبایی را از این تاریخچه در ادامه تقدیم می‌کند.

در تاریخ بشر، توسعه شهرنشینی و تمدن، ارتباط قابل توجهی با کشف فلزات داشته است. انسان ما قبل تاریخ از فلزات برای ساخت ابزار و تجهیزات جنگی استفاده می‌کرد. با رشد دانش متالورژی، فلزات نقشی حیاتی در توسعه کشاورزی، حمل‌ونقل، هنر و صنایع آهنگری ایفا می‌کنند. اکنون به مرور در این خط زمانی پیش می‌رویم.

دوره میان سنگی (Mesolithic) – 4500 تا 10 هزار سال پیش از میلاد

جستجو برای شکار و تشکیل اجتماع در جزایر بریتانیا باعث شد تا انسان‌ها ابزاری را برای برش در اختیار بگیرند، ابزاری که به‌طور مشخص یک قطعه سنگ معمولی نبوده است.

6000 سال قبل از میلاد

به جرأت می‌توان گفت که طلا، این فلز درخشان، اولین فلزی بوده که به دلایل گوناگون توجه بشر را به خود جلب کرده است. در عصر حجر، انسان یاد گرفت تا از طلا به عنوان جواهر استفاده کند. محبوبیت و ارزش طلا به‌دلیل کمیاب بودن و زیبایی منحصر به‌فرد، باعث شیفتگی بی‌حد و حصر بشر به این فلز شد.

4200 سال پیش از میلاد

کشف مس توسط بشر در این دوره باعث پیشرفت‌هایی اساسی در تولید ابزار و تجهیزات شد. تجهیزاتی که ساخت آن با طلا یا خیلی گران بود یا به نسبت شکننده‌تر از ابزار آلات مسی.

4000 هزار پیش از میلاد

پیدایش و کشف نقره موجب استفاده گسترده از آن در نظام‌های پولی و مالی کشورها شد. این فلز به صورت خاص در امپراطوری‌های چین و روم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

3500 سال پیش از میلاد

سرب، این فلز سمی ولی پرکاربرد چیزی در حدود 3500 تا 3800 سال پیش از میلاد کشف شد. تخته سنگ‌های استون‌هنج در انگستان مربوط به‌ این دوره است. کشف فرایند‌های ذوب (Smelting) به 3500 سال پیش از میلاد با کشف سرب بر‌می گردد. جالب اینجاست که هنوز خبری از فلز روی نیست. تا کشف این فلز به‌عنوان خواهر خوانده سرب زمانی بسیار طولانی باقی مانده است.

700 تا 2300 سال پیش از میلاد

گفته می‌شود که آلیاژ برنز در طی این دوره ساخته شده است. برنز اولین آلیاژی است که توسط انسان‌های متالورژ اولیه ساخته شده است. می‌توان گفت نخستین باری که انسان متوجه شد با ترکیب فلزات می‌تواند به خواص بهتری دست یابد با ساخت این آلیاژ بوده است.

1750 سال پیش از میلاد

 کشف قلع در طی این زمان و ترکیب آن با مس منجر به شکل‌‌گیری آلیاژ برنز شد. درست است که شواهد ساخت این آلیاژ را قبل از این هم تأیید می‌کنند، ولی محتمل‌ترین زمان برای کشف قلع 1750 سال پس از میلاد تخمین زده می‌شود.

1500 سال پیش از میلاد

چنان‌که گفت شد کشف فرآیند‌های ذوب (Smelting) به 3500 سال پیش از میلاد بر‌می‌گردد. این کشف اما نتیجه بزرگتری را در پی داشت: رسیدن به عصر آهن. کشف فلز آهن انقلاب دیگری را در دنیای فلزات و ساخت تجهیزات رقم زد.

1000 تا 1400 سال پیش از میلاد

کشف فلز روی را به این سال‌‌‌‌‌‌‌ها نسبت‌داده‌اند، فلزی که آلیاژ برنج را با ترکیب شدن با مس ایجاد می‌کند.

750 سال پیش از میلاد

کشف جیوه به 750 سال پیش از میلاد بر می‌گردد. زمانی که مصریان آن را در سنگ گورهای خود بکار می‌برده‌اند. نزدیک‌ترین حادثه شناخته شده با این کشف، فعالیت آتش‌فشان پمپی در 79 سال پیش از میلاد است که باعث نابودی شهری به این نام شد.

پس از میلاد

گفته می‌شود کشف فلز آرسنیک در سال 1250 میلادی اتفاق افتاده است و پس از آن در سال 1557 پلاتین کشف شد که هر کدام شرح مفصلی بر نحوه کشف خود دارند.

کشف‌های فلزی قرن هجدهم میلادی

ابتدای قرن هجدهم شاهد اختراع ماشین بخار بوده است. کشفی که انقلاب بزرگی را در صنعت جهان پدید آورد. 10 سال قبل از انقلاب آمریکا یعنی در سال 1735، کبالت عنصر بعدی بود که کشف شد و 15 سال بعد در سال 1750 آنتیموان عنصر بعدی بود که روی خود را به کاشفان کنجکاو نشان داد. گفته می‌شود که در سال 1746 بود که فلز روی (Zinc) کشف شد چنان که گفته شد این فلز با آنکه خواهر خوانده سرب محسوب می‌شود، ولی زمان طولانی برای کشف آن صرف شده است.

نیکل، پس از آهن، نیکل فراوان‌ترین فلز کره زمین است و یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در تولید فولادهای زنگ‌نزن ایفا می‌کند. با این حال این فلز در سال 1751 کشف شد.

پیدایش بیسموت در سال 1753، منگنز 1774، مولیبدن 1781 و تلوریم در سال 1782 اتفاق افتاده است. تنگستن نیز در سال 1783 به جمع کشفیات فلزی بشر پیوست.

در سال 1789 و همزمان با شروع انقلاب فرانسه زیرکونیوم فلز بعدی بود که کشف شد. در همان سال نیز اورانیوم کشف شد. شایان ذکر است که اکسید اورانیوم نیز سال‌ها قبل بدون شناخت از خواص آن برای رنگ‌آمیزی برخی شیشه‌ها استفاده می‌شد. اما بعدها در ساخت سلاح‌ها و سوخت‌های هسته به‌کار گرفته شد. تیتانیوم نیز در سال 1791 کشف شد ولی به‌دلیل ناشناخته ماندن خواص تا سال 1940 مورد توجه نبود. ییتریوم  و برلیوم نیز به ترتیب در سال‌های 1794 و 1797 کشف شدند.

2 سال قبل از حکومت ناپلئون یعنی در سال 1791، فلز کروم کشف شد. فلزی که خواص خوردگی بسیار مناسبی را در فولاد ایجاد می‌کند و مانند نیکل یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عناصر در فولادهای زنگ نزن است.

کشف‌های فلزی قرن نوزدهم میلادی

دهه اول قرن نوزدهم دهه تولد بسیاری از فلزات بوده است. نئوبیوم در سال 1801 و تانتالم در سال 1802 دو فلز نوزاد این دهه هستند. 3 فلز ایریدیم، پالادیم و رودیم در سال 1803 کشف شدند. سال 1807 شاهد کشف پتاسیم و سدیم بود.

یک سال قبل از تولد ابراهام لینکن یعنی در سال 1808، پنج فلز دیگر مورد شناسایی قرار گرفتند: بور، باریم، کلسیم، منیزیم و استرانسیوم.

سال 1814 سال کشف سریم بود و سه سال پش از آن یعنی در سال 1817 سه فلز مهم در باتری‌های امروزی مانند لیتیوم، کادمیوم و سلنیوم توسط دانشمندان کشف شدند.

سیلیکون در سال 1823 پا به عرصه دنیای فلزات و شبه فلزات نهاد. چیزی حدود 26 درصد از پوسته زمین از سنگ محتوی سیلیکون پر شده است. فلز آلومینیوم به عنوان فراوان‌ترین فلز موجود در پوسته زمین در سال 1827 کشف  شد. این فلز که یک سوم فولاد وزن دارد، یکی از سبک‌ترین فلزات است.

سال‌های 1828 تا هزار 1885 سال‌های طلایی برای کشف بسیاری از فلزات بوده اند. توریم، وانادیم، لانتانیم، روتریوم، سزیم، روبیدیم، تالنتالیوم، گالیوم و ایندیوم از جمله این فلزات بوده اند. کانال سوئز در این ایام ایجاد شده است.

7 سال پس از آزمایش اولین لامپ روشنایی توسط ادیسون یعنی در سال 1886 فلز ژرمانیوم کشف شد. در سال 1898 پولونیوم و رادیم دو فلز رادیو اکتیو و بسیار نادر در طبیعت کشف شدند. این دو عنصر را ماری و پیر کوری کشف کردند.

کشف‌های فلزی قرن بیستم میلادی

می‌توان گفت که سایر عناصر فلزی در نیمه اول قرن بیستم کشف شدند. یوروپیوم، و فرانسیوم از جمله این فلزات بودند. بین سال‌های 1940 تا 1961 خانواده‌ای از فلزات بنام عنصرهای فرا اورانیم عنصرهای  (Transuranium element)با عدد اتمی بالاتر از ۹۲ (عدد اتمی اورانیوم) کشف شدند. این عنصرها به‌طور طبیعی در زمین وجود ندارند و به صورت مصنوعی با واکنش‌های هسته‌ای  ساخته می‌شوند. آن‌ها همگی پرتوزا و ناپایداراند و دچار واپاشی هسته‌ای شده و به عنصرهای دیگر تبدیل می‌شوند. تا دهه دوم قرن بیست و یک، 25 عدد از این عنصرها ساخته شده و آخرینِ آن‌ها عنصر اوگانسون با عدد اتمی ۱۱۸ است.

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
سیر تولید فولاد از چدن خام
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: