گزارشی از آیین افتتاحیه پروژه‌‌های هلدینگ میدکو

گزارشی از آیین افتتاحیه پروژه‌‌های هلدینگ میدکو

آیین بهره‌برداری از فولاد زرند ایرانیان، کاتد مس شهربابک، تجهیز ناوگان عملیات معدنی، مجتمع تولید آهک و دولومیت و خنک‌سازی کک متالورژی به روش خشک متعلق به هلدینگ میدکو به ارزش 40 هزار میلیارد تومان با حضور مدیران این شرکت، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس جمهور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در آیین بهره‌برداری از 40 هزار میلیارد تومان پروژه‌ها هلدینگ میدکو، حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهور اظهار داشت: افتتاح 40 هزار میلیارد تومان پروژه در بخش خصوصی نشان می‌دهد دولت در کنار بخش خصوصی ایستاده است. بخش خصوصی نقش خود را در تولید کشور پررنگ‌تر خواهد کرد.

وی افزود: برای نخستین بار در کشور، هلدینگ میدکو توانست یک کارخانه کوره بلند فولادی را پس از انقلاب به بهره‌برداری برساند.

رئیس جمهور تاکید کرد: در زمینه فولاد به طور کامل از خام‌فروشی فاصله گرفتیم؛ چراکه در مقطعی سنگ‌آهن به صورت خام صادر می‌شد اما اکنون سنگ خام صادر نمی‌شود و زنجیره در کنار هم متصل بوده و محصول نهایی صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: صادرات محصول نهایی باعث ایجاد ارزش افزوده می‌شود. ظرفیت تولید 1.7 میلیون تنی فولادسازی افتتاح شده بسیار عظیم است و برای توسعه کشور تاثیرگذار خواهد بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: مجتمع فولاد زرند در استان کرمان دارای زنجیره کامل بوده و حتی آب مورد نیاز خود را از داخل استان تامین خواهد کرد و این خودکفایی حائز اهمیت است.

علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: پروژه کوره بلند فولاد یکی از پروژه‌های مهم کشور است که در استان کرمان افتتاح می‌شود امروزه بیشتر فولادی‌ها به روش احیای مستقیم کار می‌کنند. به دلیل اینکه در زرند کرمان معادن زغال سنگ خوبی ازجمله خمرود وجود دارد، پروژه کوره بلند توسط سرمایه‌گذار تعریف شده است تا از این ظرفیت استفاده بهینه شود و با استفاده از این ظرفیت، زنجیره ارزش در آن منطقه تکمیل شود.

وی در خصوص پروژه کاتد بابک مس ایرانیان افزود: در این بخش از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید به همت مهندسین برومند استفاده می‌شود و این پروژه امروز در شهربابک کرمان مورد افتتاح قرار می‌گیرد. با روش ذکر شده حدود ۴۰ درصد سرمایه‌گذاری در تولید کاتد کاهش پیدا خواهد کرد و صرفه‌جویی به دنبال دارد، همچنین حدود ۳۸ درصد قیمت تمام شده کاتد کاهش می یابد. با افتتاح این پروژه ظرفیت تولید مس کاتدی ایران به ۵۱۲ هزار تن خواهد رسید. البته تکنولوژی این نوع تولید در دست سرمایه‌گذار طرح است و می‌تواند علاوه بر توسعه آن را صادرات نیز کند.

مجید قاسمی، رئیس هیئت مدیره هلدینگ میدکو در مراسم افتتاحیه در حضور رئیس جمهور اظهار داشت: در هلدینگ میدکو شاهد سرمایه‌گذاری مردم در اجرای پروژه‌ها هستیم. مجموعه میدکو دانش‌بنیان بوده و نمونه آن تولید کاتد مسی به روش بایولیچینگ برای نخستین بار در کشور است.

وی افزود: کل سرمایه‌گذاری میدکو در فاز اول 6.5 میلیارد دلار است که 5.5 میلیارد دلار آن افتتاح شده و یک میلیارد دلار دیگر تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. میدکو دارای زنجیره یکپارچه از معدن تا محصول نهایی بوده و از خام‌فروشی جلوگیری کرده است.

رئیس هیئت مدیره هلدینگ میدکو خاطرنشان کرد: تجهیزات و ماشین‌آلات خارجی با وجود تحریم‌ها تامین شدند. یک هزار و 200 شرکت کوچک و بزرگ در مجموعه میدکو مشغول به کار هستند و بدون کمک بانکی تامین مالی می‌شوند.

قاسمی تصریح کرد: در فاز بعدی شاهد 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در میدکو خواهیم بود که تولید فولاد به 10 میلیون تن و تولید مس به 300 هزار تن خواهد رسید.

علی‌اصغر پورمند، مدیرعامل هلدینگ میدکو در این مراسم اظهار داشت: سال 1387 به پیشنهاد دکتر قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد، هلدینگ میدکو را تاسیس کردیم و پروژه‌های این شرکت عمدتا از سال 1390 آغاز شدند.

وی افزود: شعار میدکو «توسعه ما از معدن آغاز می‌شود» است و بر این اساس، همه پروژه‌های ما از معدن شروع شده‌اند.

پورمند خاطرنشان کرد: در میدکو حدود 15 هزار نفر به طور مستقیم مشغول به کار هستند و با توجه به ضریب 20 برابری، میزان اشتغال مستقیم و غیر مستقیم میدکو به 300 هزار نفر می‌رسند. میانگین سنی شاغلین میدکو به 34 سال می‌رسد و 97 درصد نیروهای فعال در این مجموعه بومی هستند.

همچنین در مراسم افتتاحیه، ماشاءالله سهراب‌نژاد، مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان اظهار داشت: طرح تولید فولادسازی زرند ایرانیان در سال 1392 آغاز شد و امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: ارزش این طرح 240 هزار میلیارد ریال بوده و با ظرفیت 1.7 میلیون تن فولاد به روش کوره بلند، زمینه را برای اشتغال دو هزار و 300 نفر فراهم خواهد کرد.

سهراب‌نژاد خاطرنشان کرد: در منطقه کرمان ذخایر زغال‌سنگ فراوانی وجود دارد اما برای تامین کک تا حدودی به خارج وابسته هستیم. طرح خنک‌سازی کک به روش خشک نیز امروز به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان تاکید کرد: آب مورد نیاز فولادسازی از طریق آبفای استان کرمان و پساب کرمان تامین خواهد شد.

محمدرضا میرزایی، مدیرعامل شرکت بابک مس ایرانیان در مراسم افتتاحیه اظهار داشت: مجتمع بابک مس ایرانیان از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ میدکو به بخش خصوصی تعلق داشته و با سرمایه‌گذاری چهار هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: ظرفیت تولید کاتد بابک مس ایرانیان 50 هزار تن در سال بوده و در این مجتمع کاتد مس به روش بایوتانک لیچینگ تولید خواهد شد.

میرزایی خاطرنشان کرد: بابک مس در روش تولید کاتد خود آلایندگی محیط زیست ندارد و با توجه به استفاده از باکتری برای تولید کاتد، کاملا دوستدار محیط زیست بوده و هزینه سرمایه‌گذاری کمتری نسبت به دیگر روش‌ها دارد.

مدیرعامل شرکت بابک مس ایرانیان تاکید کرد: بابک مس با توجه شعار میدکو، زنجیره را تکمیل کرده و معدن، کنسانتره، کاتد و لوله مسی به ظرفیت 12 هزار تن را در اختیار دارد.

در پایان سخنرانی مدیران شرکت‌ها، طرح‌ها با دستور رئیس جمهور و به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شدند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: