واحد تولید کنسانتره سنگ‌آهن در شهرک صنعتی آونگان قروه افتتاح شد

واحد تولید کنسانتره سنگ‌آهن در شهرک صنعتی آونگان قروه افتتاح شد

واحد تولید کنسانتره سنگ‌آهن با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن و اشتغال‌زایی ۲۵۰ نفر با حضور مسئولان استانی در شهرک صنعتی آونگان قروه افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، واحد تولید کنسانتره شرکت سپهر صنعت آرتا در زمینی به مساحت حدود ۹ هکتار و با سرمایه‌گذاری بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال از ابتدای پاییز ۱۳۹۷ کلنگ‌زنی و خرداد سال ۱۳۹۸ در کمتر از هشت ماه به بهره‌برداری رسید و سال ۱۳۹۹ هم موفق به تولید ۲۵۰ هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن شد و طی مراسمی  با حضور مسئولان استانی و شهرستانی  به طور رسمی افتتاح شد.

استحصال سالانه  هشت میلیون تن مواد معدنی در قروه

نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی در این مراسم اظهار داشت: امیدواریم روند توسعه این شهرستان با توجه به ظرفیت معدنی موجود در آن شتاب بیشتری بگیرد و به جایگاه واقعی و شایسته خود دست یابد.

پرویز اوسطی با اشاره به اینکه ایران یک درصد وسعت دنیا و هفت درصد منابع دنیا را در اختیار دارد، افزود: کردستان هم یکی از استان‌های برتر کشور در زمینه منابع خدادادی است به گونه‌ای که در حوزه معادن رتبه پنجم را دارد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان‌های قروه و دهگلان هم در زمینه معادن در کشور شناخته شده‌اند، اضافه کرد: سالانه بیش از هشت میلیون تن استحصال مواد معدنی در قروه انجام می‌شود که این مهم بیانگر ظرفیت بالای معادن این شهرستان است.

نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی افزود: تاکنون از این ظرفیت خدادادی و بخش مهم اقتصادی موجود در این شهرستان برای رفاع و توسعه منطقه به درستی استفاده نشده است.

اوسطی با اشاره به اینکه استراتژی توسعه صنعتی در گذشته در این استان وجود نداشت، گفت: طی چند سال اخیر حرکت‌هایی در راستای بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود در حوزه توسعه صنعتی منطقه جبران شود.

وی یادآور شد: تا افق ۱۴۰۵ باید میزان تولید فولاد کشور از ۲۶ میلیون به بیش از ۵۰ میلیون تن افزایش داده شود که کردستان یکی از نقاط امیدبخش برای تحقق این مهم در کشور است.

نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه اجرای زنجیره فولاد از سال ۹۷ در کردستان آغاز شده است، عنوان کرد: چهار شرکت بزرگ کشور همچون ایمیدرو، صبانور و کیمیا معادن سهامدار این زنجیره در استان هستند که تعدادی از آن‌ها دیگر توان تامین سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای تکمیل این پروژه را ندارند.

این مقام مسئول با بیان اینکه کارشناسان میزان سرمایه‌گذاری برای زنجیره فولاد در استان را ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برآورد کردند، اضافه کرد: اگر این شرکت‌ها دیگر توان ادامه کار را ندارند سهام خود را به شرکت‌های دیگر واگذار کنند که اقدامات لازم در این خصوص در حال انجام است.

تکمیل زنجیره فولاد جزو برنامه‌های اولویت‌دار استان است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان هم در این جلسه یکی از اهداف مهم استان در را تکمیل زنجیره فولاد خواند و اظهار داشت: معادن یکی از مزیت‌های مهم اقتصادی و صنعتی استان است.

خالد جعفری اضافه کرد: طی چند سال اخیر تلاش و حمایت‌های زیادی از سوی دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای ایجاد و تکمیل حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد در شهرستان قروه انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه اجرای زنجیره فولاد منجر به ایجاد اشتغال و ارزش افزوده برای استان خواهد شد، افزود: سرمایه‌گذاری بسیار زیادی برای تکمیل زنجیره فولاد مورد نیاز است که این مهم هم با جدیت در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: اتفاقاتی که در استان در زمینه سرمایه‌گذاری و زیرساخت‌ها انجام شده نتیجه پیگیری و دلسوزی‌های مسئولان کشوری و استانی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در این جلسه با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین آفت معدن در کشور و به تبع استان خام‌فروشی است، بیان کرد: استراتژی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بر شناسایی ذخایر معادن پلی‌متال  و تعریف سناریوی فراوری برای همه گونه‌های معدنی قرار داده شد.

محمد دره‌وزمی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۳ با حمایت وزیر وقت صمت شکل‌گیری زنجیره فولاد در استان مطرح و تعریف شد، افزود: این پروژه در سه شهرستان دارای ظرفیت معدن پلی‌متال شامل سقز، بیجار و قروه تعریف شد.

وی با اشاره به اینکه حلقه نخست تولید کنسانتره از مجموعه زنجیره فولاد امروز افتتاح شد، گفت: جواز احداث یک میلیون تن کنسانتره را در هفته جاری صادر می کنیم و عملیات اجرایی سه واحد گندله‌سازی در استان هم آغاز شده است.

سرانه زمین صنعتی در کردستان ۹.۱ مترمربع است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کردستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه با افتتاح این واحد یکی از حلقه‌های زنجیره فولاد استان تکمیل شد، عنوان کرد: با تکمیل زنجیره فولاد شاهد جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی در استان خواهیم شد.

احمد خسروی با اشاره به اینکه مساحت اراضی شهرک‌های صنعتی در ایران ۱۴۰ هزار هکتار  و در کردستان یک هزار و ۴۰۰ هکتار است، گفت: سرانه زمین صنعتی در کشور ۱۷ مترمربع و در استان ۹.۱ مترمربع و در شهرستان قروه ۲۰ مترمربع است.

وی یادآور شد: عملیات اجرایی شهرک شماره سه قروه در آینده‌ای نزدیک آغاز می‌شود و این نویدبخش توسعه صنعتی بیشتر این شهرستان است.

تولید ۲۵۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن در سال ۹۹

مدیرعامل کارخانه کنسانتره سنگ‌آهن قروه هم در این مراسم با اشاره به اینکه صنعت فولاد یکی از مهم‌ترین صنایع موجود در کشور است، گفت: تولید فولاد از شاخص‌های مهم رونق اقتصادی در هر کشوری محسوب می‌شود.

اکبر ساریخانی با اشاره به اینکه کشور با ۳.۳ میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ‌آهن، یک درصد از ذخایر دنیا را دارد، افزود: ایران طی سال گذشته به واسطه تولید حدود ۵۰ میلیون کنسانتره سنگ‌آهن و ۲۷ میلیون تن فولاد رتبه یازدهم تولیدکننده فولاد در دنیا را به خود اختصاص داد.

مدیرعامل کارخانه کنسانتره سنگ‌آهن با بیان اینکه کردستان چهارمین استان کشور در داشتن ذخایر مگنتیت است، اضافه کرد: هدف‌گذاری استان در زنجیره فولاد تولید ۴.۵ میلیون سنگ‌آهن، ۲.۵ میلیون تن کنسانتره، ۲.۵ میلیون تن گندله و ۱.۶ میلیون تن آهن اسفنجی و یک میلیون تن فولاد است.

اکبر ساریخانی ایجاد کارخانه‌های گندله، کنسانتره، آهن اسفنجی و فولاد در شهرستان قروه را اتفاق مهمی در راستای توسعه رونق اقتصادی و اشتغال منطقه خواند و یادآور شد: خوراک کارخانه کنسانتره ازچهار  معدن زیرمجموعه شرکت سپهر صنعت آریا که سه معدن در استان کردستان و یک معدن در همدان واقع شده است تامین می‌شود.

وی ظرفیت اسمی این کارخانه را ۲۰۰ هزار تن اعلام کرد و خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از ظرفیت اسمی این واحد یعنی ۲۵۰ هزار تن تولید داشتیم و  یکی از برنامه‌های ما هم اجرای فاز دوم تولید کنسانتره و افزایش ظرفیت تولید به ۵۰۰ هزار تن در سال است.

در حال حاضر ۹۲۷ واحد صنعتی در کردستان وجود دارد که از این تعداد ۷۳۸ واحد فعال و نیمه‌فعال و ۱۷۸ واحد هم غیرفعال است؛ اشتغال اسمی واحدهای صنعتی استان ۱۷ هزار و ۵۴۶ نفر و اشتغال واقعی ۱۳ هزار و ۵۵۴ نفر و میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در آن‌ها هم ۳۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، از مجموع ۹۲۷ واحد صنعتی موجود در کردستان ۳۵۳ واحد به عبارتی ۳۸.۵ درصد آن در شهرستان سنندج، ۱۱۴ واحد در شهرستان سقز و ۱۰۸ واحد هم در شهرستان قروه واقع شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: