مالیات کانسنگ کروم آفریقای جنوبی می‌تواند شمشیری دولبه‌ باشد

مالیات کانسنگ کروم آفریقای جنوبی می‌تواند شمشیری دولبه‌ باشد

در روز 22 اکتبر سال 2020، دولت آفریقای جنوبی اعلام کرد که برای حفاظت از صنعت داخلی فروکروم و کل زنجیره ارزش سنگ کروم، در حال بررسی مالیات سنگ کروم است. با اینکه موضوع مالیات سنگ کروم سال‌ها پیش مطرح شده بود اما چشم‌انداز چالش‌برانگیز و طولانی‌مدت صنعت فروکروم آفریقای جنوبی، در سال‌های اخیر به دلیل افزایش هزینه‌های برق نمایان شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از CRU، افزایش مجدد 15 درصدی تعرفه‌های برق توسط شرکت ارائه‌دهنده خدمات برق در آفریقای جنوبی، Eskom، در سال 2021 و همچنین تعدیل نیرو توسط واحدهای ذوب فروکروم بر اساس بخش 189 (Section 189) طی سال 2020 باعث شد تا این مشکل به وزارت انرژی و منابع معدنی این کشور (DMRE) ارجاع داده شد. در حالی که تدوین مالیات سنگ کروم از منافع صنعت فروکروم آفریقای جنوبی محافظت می‌کند اما این اقدام ممکن است با اقدام انتقام‌جویانه چین یا با افزایش هزینه‌ها در معادن کوچک سنگ‌ کروم، خنثی شود.

حمایت از تولید داخلی؛ به چه قیمتی؟

مالیات صادرات پیشنهادی سنگ کروم در آفریقای جنوبی برای حمایت از تولید داخلی فروکروم و کل زنجیره ارزش کروم ارائه شده است. شرایط نابه‌سامان صنعت فروکروم داخلی آفریقای جنوبی، دولت را به بازنگری مالیات بر صادرات سنگ کروم ترغیب کرده است تا قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی را در مقابل همتایان چینی خود تقویت کند. مصرف روبه‌رشد محصول جانبی سنگ کروم منطقه UG2 توسط چین و افزایش سریع تعرفه‌های برق در آفریقای جنوبی موجب توسعه ظرفیت تولید فروکروم در چین شد. تاثیر این طرح مالیات پیشنهادی، هزینه‌ ذوب چین را افزایش خواهد داد و این امر به نفع واحدهای ذوب آفریقایی خواهد بود. این مالیات می‌تواند به تدریج سهم بازار جهانی معادن سنگ کرومیت در آفریقای جنوبی را در آینده بلندمدت از بین ببرد زیرا منجر به کاهش قدرت رقابت این معادن در سطح جهان خواهد شد.

این مالیات بر صادرات سنگ کروم، می‌تواند هزینه برخی معادن کوچک سنگ کروم در آفریقای جنوبی را به قسمت بالایی منحنی هزینه‌ها و به سمت متوسط هزینه‌ در ترکیه و زیمبابوه سوق دهد. لازم به ذکر است که آفریقای جنوبی حتی با وجود مالیات، با توجه به منابع سنگ کرومیت آن، در آینده قابل پیش‌بینی، همچنان پیشرو در بازار سنگ کروم باقی می‌ماند.

حتی اگر طرح مالیات اجرا شود، آفریقای جنوبی در بازار سنگ کروم پیشرو خواهد بود؛ به این معنی که تولید کرومیت در این کشور همچنان سهم زیادی از عرضه جهانی خواهد داشت. این مالیات منبع جدیدی از درآمد را برای آفریقای جنوبی فراهم می‌سازد که به نوبه خود می‌تواند به کاهش بدهی انبوه آفریقای جنوبی به شرکت Eskom کمک کند.

تاثیر شدید مالیات بر چین

تاثیر مالیات کانسنگ کرومیت به دلیل وابستگی کشورها به واردات آن از آفریقای جنوبی، به‌طور حتم هزینه‌های ذوب را در سطح جهان به‌ ویژه در چین افزایش می‌دهد. در سال 2020، حدود 82 درصد (معادل 11.7 میلیون تن) از مجموع واردات سنگ کروم چین از آفریقای جنوبی بود. هزینه‌های ذوب چین به شدت تحت تاثیر قیمت سنگ کروم است، در حالی که برای آفریقای جنوبی، انرژی محرک اصلی در این صنعت است. افزایش هزینه در واحدهای ذوب چینی به‌خصوص در جنوب چین که هزینه‌های بالاتری دارد، موجب کاهش تولید می‌شود. در نتیجه، این امر منجر به افزایش واردات فروکروم از آفریقای جنوبی می‌شود که به نفع واحدهای ذوب این کشور آفریقایی است.

این ریسک وجود دارد که چین با اقدامات انتقام‌جویانه، مانع این اتفاق شود. اگرچه این مثال جنبه سیاسی دارد، اما ممنوعیت واردات زغال‌سنگ حرارتی و متالوژیکی از استرالیا در اواخر سال 2020، نشان می‌دهد که چین در استفاده از تجارت کامودیتی به عنوان ابزاری برای حفظ منافع خود واهمه‌ای ندارد. چین برای خودکفایی در زنجیره ارزش محصولات زنگ‌نزن، سرمایه‌گذاری فراوانی انجام داده است و می‌تواند دست‌کم برای تامین نیازهای داخلی خود، از این موقعیت دفاع کند. محدودیت‌های اخیر انرژی که بر واحدهای ذوب چینی تاثیر می‌گذارد و تعطیلی کوره‌های کوچک با آلودگی بیشتر، ممکن است نشانه‌ای از کاهش احتمال اقدامات انتقام‌جویانه از سوی چین باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: