افزایش حوادث معدنی در سال ۹۸

افزایش حوادث معدنی در سال ۹۸

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد حوادث معدنی در سال ۹۸ با ۱۴.۵ درصد افزایش رو به رو بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بخش معدن از مهمترین و عمده‌ترین بخش‌­های تامین­ کننده مواد اولیه صنایع به شمار می‌رود که با داشتن ذخایر غنی مواد معدنی به عنوان یک امکان بالقوه، می­‌تواند نقش موثری در توسعه صنعتی کشور داشته و راه‌گشای بسیاری از معضلات خودکفایی صنعتی کشور باشد.

فعالیت اقتصادی استخراج معادن در حال بهره‌برداری، به­ عنوان یکی از زیربخش‌های عمده ‌اقتصادی در کشور است که با توجه به ماهیت آن در زمره فعالیت­‌های اقتصادی پرخطر قرار دارد.

بر این اساس، بررسی وضعیت بهداشت و ایمنی در معادن در حال بهره‌برداری کشور و حوادث شغلی رخ داده در این فعالیت می‌تواند منجر به اتخاذ سیاست‌های پیشگیرانه و حمایتی شود.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در این راستا و با استناد به نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری در سال ۹۸ به بررسی وضعیت بهداشت و ایمنی در معادن پرداخت است.

بر اساس این گزارش، نتایج آمارگیری سال ۹۸ معادن کشور حاکی از آن است که تعداد کل معادن در حال بهره‌برداری با افزایش ۵۸ معدن و معادل ۱.۲ درصد از چهار هزار و ۹۱۶ معدن در سال ۹۷ به چهار هزار و ۹۷۴ معدن رسیده است.

متوسط تعداد شاغلان معادن نیز با هفت هزار و ۳۴۰ نفر معادل ۷.۴ درصد افزایش از ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر در سال ۹۷ به ۱۰۷ هزار و ۷۴ نفر در سال ۹۸ رسیده است؛ به عبارتی سرانه اشتغال معادن در حال بهره‌برداری از ۲۰.۳ نفر در سال ۹۷ به ۲۱.۵ نفر در سال ۹۸ افزایش یافته است.

استان‌های اردبیل، خراسان رضوی و البرز بیشترین رشد در تعداد معادن و استان‌های آذربایجان غربی، کرمان و گلستان بیشترین کاهش در تعداد معادن در حال بهره‌برداری را به خود اختصاص دادند.

بررسی معادن در حال بهره‌برداری در سال ۹۸ بیانگر آن است که ۴۵.۹ درصد معادن معادل دو هزار و ۲۸۴ معدن دارای مسئول ایمنی، ۳.۱ درصد معادن معادل ۱۵۴ معدن دارای مسئول بهداشت حرفه‌ای و ۵۱۵ معدن معادل ۱۰.۴ درصد دارای واحد بهداشت و ایمنی هستند.

این گزارش نشان می‌دهد که استان‌های کرمان، مرکزی و خراسان جنوبی بیشترین معادن دارای مسئول ایمنی در سال ۹۸ بوده‌اند و معادن استان‌های فارس، گیلان و خراسان جنوبی بیشترین بهداشت حرفه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند.

نتایج به دست آمده از بررسی اطلاعات ثبت شده از معادن در حال بهره‌برداری در سال ۹۸ نشان می‌دهد که در ۲۷۱ معدن یک هزار و ۷۷۰ مورد حادثه شغلی رخ داده که در مقایسه با سال ۹۷ تعداد معادن دارای حادثه ۲.۲ درصد کاهش داشته ولی تعداد حوادث معدنی ۱۴.۵ درصد افزایش یافته است.

عمده‌ترین علل مستقیم بروز آسیب‌های شغلی به ترتیب مربوط به تصادم یا تصادف با اجسام در حال حرکت، تماس با اجسام برنده، تیز، زبر، نوک تیز، دارای برجستگی یا ناهموار، برخورد عمودی یا افقی با اجسام در حال سکون و گیر کردن یا له شدن بین یا درون اجسام بوده که در مجموع ۸۶ درصد موارد را شامل می‌شود.

بررسی بیشترین علل مستقیم آسیب شغلی بر حسب فعالیت‌های اقتصادی نشان می‌دهد این علل در معادن با فعالیت «استخراج زغال‌سنگ خشک»، «استخراج سنگ آهن» و «استخراج سنگ آهک» بیشتر مشاهده شده است.

بر اساس گزارشی از ایسنا، نتایج این طرح همچنین نشان می‌دهد که نرخ بروز حادثه شغلی منجر به فوت در معادن در حال بهره‌برداری کشور در سال ۹۸ حدود ۴.۳ بوده و از تعداد یک هزار و ۷۷۵ نفر آسیب‌دیده شغلی این معادن ۴۶ نفر فوت کردند که آمار فوتی‌ها نسبت به سال ۹۷ حدود ۲۷.۸ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
فقر فناوری‌های روز؛ علت اصلی حوادث کار در معادن
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: