«فملی» 28 تومان سود تقسیم کرد
گزارش اختصاصی «فلزات آنلاین» از مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی مس؛

«فملی» 28 تومان سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت ملی صنایع مس ایران با حضور سهامداران این شرکت برگزار شد و طی آن تقسیم 28 تومان سود به ازای هر سهم مورد تصویب سهامداران قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مجمع عمومی عادی شرکت ملی صنایع مس ایران با موضوع استماع گزارش هیئت‌ مدیره و بازرس قانونی، تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 30 اسفند ماه سال 1399، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، انتخاب روزنامه کثیر‌الانتشار، انتخاب اعضای هیئت مدیره، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیئت مدیره و تعیین پاداش هیئت مدیره با حضور 64 درصد از سهامداران برگزار شد.

این مجمع با حضور اعضای هیئت رئیسه در جایگاه قانونی، قرائت دستور جلسه از سوی ریاست مجمع عمومی و معرفی اعضای هیئت رئیسه رسمیت یافت.

در این مجمع، اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران طی سخنانی اظهار داشت: کشورهای مختلف در سال 2020 دارای رشد منفی بودند اما در سال 2021 و 2022 رشد اقتصادی در دنیا پیش‌بینی می‌شود. در کشور ما از سال 2020 شاهد رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی بوده‌ایم.

وی افزود: در سال 2020 چین 9.5 میلیون تن، شیلی 2.3 میلیون تن و ژاپن 1.5 میلیون تن کاتد مس تولید کردند. پیش‌بینی می‌شود سهم چین در سال‌های آتی افزایش و سهم شیلی کاهش یابد.

سعدمحمدی خاطرنشان کرد: چین 12 میلیون تن مصرف می‌کند و بنابراین بزرگ‌ترین واردکننده است. آمریکا و آلمان با مصرف 1.5 میلیون تن و 900 هزار تن در رتبه‌های بعدی مصرف قرار دارند. بنابراین با صادرات کاتد به مس، دیگر کشورها بازار خوبی در دسترس خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به روند مصرف مس در دنیا، تصریح کرد: سرانه مصرف مس در دنیا 3.2 کیلوگرم به ازای هر نفر است و سالانه 0.5 درصد رشد دارد. مصرف مس دنیا از 22.5 میلیون تن در سال 2020 به 28.9 میلیون تن در دنیا خواهد رسید. در همین حال سرانه مصرف مس در کره جنوبی 18.6 کیلوگرم، آلمان 15.6 کیلوگرم و چین 9.3 کیلوگرم به ازای هر نفر است.

وی در خصوص علت افزایش تقاضای مس در سال‌های آتی عنوان کرد: تا سال 2050 سرمایه‌گذاری چهار هزار میلیارد دلاری روی زیرساخت‌ها به ویژه حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر صورت خواهد گرفت که نشان از تقاضای بالا برای مس خواهد بود. کشورهای همسایه سرمایه‌گذاری‌های عظیمی روی انرژی تجدیدپذیر به ویژه خورشیدی صورت داده‌اند. در شرکت مس نیز باید به دنبال سرمایه‌گذاری روی انرژی‌های تجدیدپذیر باشیم.

سعدمحمدی اضافه کرد: در سال 2018 سهم نفت از انرژی 37 درصد و برق 21 درصد بود اما در سال 2050 سهم نفت به 4 درصد و برق به 41 درصد خواهد رسید. بنابراین برای رسیدن به این هدف، تنها مس است که می‌تواند به رشد صنعت برق در دنیا به دلیل خواص الکتریسیته کمک کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران بیان کرد: در حال حاضر، در دنیا 199 پروژه سرمایه‌گذاری محتمل و ممکن روی مس در حال انجام است. در مجموع 10 میلیون و 600 هزار تن تولید جدید تا سال 2031 اتفاق خواهد افتاد که کشور ما بخشی از این افزایش تولید را بر عهده خواهد داشت. اگر صنعت مس را همسو با اقتصاد بین‌الملل تنظیم نکنیم، عقب خواهیم افتاد. بنابراین سرمایه‌گذاری در زمان جاری از استراتژیک‌ترین مسائل است که باید اتفاق بیفتد.

وی ابراز کرد: سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت مس بیشتر خواهد شد و پروژه‌های کوچک حتی با عیار پایین نیز نقش و سهم مهمی خواهند داشت.

سعدمحمدی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری‌های بسیار بزرگی روی صنعت مس صورت گرفته است، تاکید کرد: سرمایه‌گذاری روی مس در شیلی بیش از 27 میلیارد دلار خواهد بود و یک میلیون و 228 هزار تن به تولید اضافه خواهد کرد. به ازای هر تن 22 هزار دلار سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت. در کشور پرو 8.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد شد و 800 هزار تن به تولید اضافه خواهد کرد. سرمایه‌گذاری به ازای هر تن 13 هزار دلار تخمین زده می‌شود. علت تفاوت میزان سرمایه‌گذاری‌ها دسترسی به زیرساخت‌ها است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد: در ایران چهار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت و 246 هزار تن به میزان تولید اضافه خواهد کرد. بنابراین هشت هزار دلار به ازای هر تن سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت.

وی اذعان کرد: دنیا به سمت معادن زیرزمینی خواهد رفت و ما نیز در معادن میدوک به سمت معادن زیرزمینی خواهیم رفت.

سعدمحمدی با اشاره به رتبه ایران در تولید مس، خاطرنشان کرد: ایران با تولید 314 هزار تن مس محتوی در رتبه 15 دنیا قرار دارد و 1.5 درصد تولید معدنی مس را بر عهده دارد که این میزان به هیچ عنوان با پتانسیل‌ها هم‌خوانی ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران یادآور شد: در سال 1399 توانستیم 53 میلیون و 480 هزار تن سنگ سولفوری، یک میلیون و 299 هزار تن کنسانتره، 355 هزار تن آند، 280 هزار تن کاتد تولید کردیم که همه از سال قبل از آن بیشتر بود.

وی همچنین در خصوص میزان فروش شرکت ملی مس در سال 1399، عنوان کرد: در سال قبل با فروش 18 هزار میلیارد تومان در بازارهای صادراتی و 23 هزار و 790 میلیارد تومان در بازار داخلی مجموعا 42 هزار میلیارد تومان رکورد زدیم.

سعدمحمدی با بیان اینکه یک معدن بسیار بزرگ مس جدید کشف کردیم، بیان کرد: معدن مس سریدون با ذخیره یک میلیارد و 250 میلیون تن با عیار 0.48 درصد کشف کردیم و تا پایان سال ذخیره آن به یک میلیارد و 500 میلیون تن خواهد رسید و پروژه تولید کنسانتره از آن را تعریف خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تاکید کرد: اکتشافات ما ادامه دارد و توانستیم به عمق یک هزار و 273 متر برسیم که بیشترین عمق حفاری در شرکت مس بوده است. این اکتشافات 1.5 میلیارد تن به ذخایر مس اضافه کرد. در عین حال در سال 1399 توانستیم 100 هزار متر حفاری اکتشافی داشته باشیم و برنامه برای 150 هزار متر حفاری خواهیم کرد.

وی با اشاره به پروژه‌های شرکت ملی مس، ابراز کرد: در 29 پروژه سرمایه‌گذاری خواهیم کرد که میزان ذخیره در دسترس به 310 میلیون تن، تولید کنسانتره به 2.3 میلیون تن و کاتد به 600 هزار تن خواهد رسید. با اجرای پروژه‌ها و دستیابی به اهداف، به فروش چهار میلیارد دلار در چهار سال آینده دست خواهیم یافت و جزو پنج شرکت برتر در دنیا خواهیم بود.

سعدمحمدی اضافه کرد: شرکت مس 110 هزار میلیارد تومان پروژه در دست اقدام دارد و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به ویژه با کسب درآمد، پروژه‌ها قابل انجام خواهد بود. در سال 1410 به تولید 610 هزار تن کاتد مس دست خواهیم یافت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد: ارزش بازار مس به 379 هزار میلیارد تومان در سال گذشته رسید و بیش از 282 درصد افزایش یافت. شرکت مس در رتبه سوم شرکت‌های بزرگ بورسی قرار گرفت.

وی بیان کرد: تا 27 تیر ماه سال جاری، کل استخراج 10 درصد، سنگ سولفوری 10 درصد کاتد 6 درصد و مس محتوی 3 درصد از برنامه جلوتر بوده است.

سعدمحمدی عنوان کرد: تلاش می‌کنیم در پروژه‌های درآلو و دره زار در سال جاری به نتیجه برسیم و شاهد بهره‌برداری از این پروژه‌ها باشیم. البته در چاه فیروزه با توجه به سرمایه‌گذاری مشترک از برنامه عقب هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: احداث کارخانه فلوتاسیون سرباره سرچشمه در دستور کار است و از این جهت اهمیت دارد که بدون سرمایه‌گذاری روی معدن و تامین خوراک، ماده اولیه بدون پرداخت هزینه حقوق دولتی ماده اولیه در دسترس خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: احداث فاز سوم سونگون برای تولید کنسانتره در دستور کار است و امیدوار هستیم به تولید 100 هزار تن کاتد در آذربایجان دست یابیم و بخشی از بازار ترکیه را در دست بگیریم.

سعدمحمدی اضافه کرد: بیش از 25 میلیون تن خاک کم‌عیار در سونگون است و با احداث یک واحد هیپ لیچینگ تا پایان امسال، تولید کاتد در این منطقه آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تاکید کرد: تولید یک میلیون و 610 هزار تن اسید سولفوریک در دستور کار است و با احداث یک واحد اسید فسفریک در بندرعباس، ارزش محصول را از 70 دلار به ازای هر تن اسید سولفوریک به 950 دلار به ازای هر تن برای اسید فسفریک خواهیم رساند.

وی اذعان کرد: هم نیاز بین‌الملل به ویژه هند به اسید فسفریک برای تولید کود شیمیایی بسیار زیاد است و هم اینکه برای واردات کود فسفاته در کشور ما ارز زیادی صرف می‌شود. بنابراین تنها با 100 میلیون یورو سرمایه‌گذاری روی پروژه اسید فسفریک، ضمن ایجاد ارزش 9 برابری روی اسید سولفوریک، هم بازار داخلی و هم بازار بین‌المللی را هدف خواهیم گرفت.

پس از اتمام توضیحات مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، بازرس قانونی و حسابرس مستقل گزارش خود از فعالیت هیئت مدیره را ارائه کرد و هیئت مدیره و مدیران شرکت ملی مس نیز به آن پاسخ دادند. پس از آن سهامداران سوالات خود را مطرح کردند و مدیران به این سوالات نیز پاسخ دادند.

در پایان مجمع عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران، صورت‌های مالی سال مالی منتهی به 30 اسفند ماه 99 به تصویب رسید. موسسه ایران مشهود به عنوان بازرس قانونی و حسابرس مستقل انتخاب شد. روزنامه‌های دنیای اقتصاد، جهان صنعت به عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار انتخاب شدند.

همچنین میزان سود به ازای هر سهم 28 تومان تعیین و 100 تومان از 129 تومان سود قابل تقسیم به افزایش سرمایه 100 درصدی آینده منتقل شد.

مجمع مس میزان 0.85 درصد از فروش را به مسئولیت اجتماعی اختصاص داد. همچنین مبلغ 70 میلیارد تومان به کمک‌های شرکت مس برای کرونا اختصاص یافت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: