کمک واقعیت مجازی به توسعه فناوری معدنی

کمک واقعیت مجازی به توسعه فناوری معدنی

چند سالی می‌شود که نقش واقعیت مجازی در توسعه صنایع معدنی، ارتقای دانش زمین‌شناسی برجسته شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، واقعیت مجازی، یکی از فناوری‌های نوظهوری به شمار می‌رود که قابلیت‌های در ایجاد انگیزه و علاقه و بهبود آموزش در زمینه‌های مختلف ازجمله زمین‌شناسی و فناوری‌های معدن اثرگذاری بالایی دارد.

به گفته داود حبیبی‌ کیا، معاون امور معادن طرح «توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی»، خطرات عملیات معدنی به خوبی شناخته شده است و آموزش ناکافی، علت اصلی بسیاری از تلفات معدن به شمار می‌رود.

آموزش‌های عملی در یک محیط معدن واقعی بسیار محدود و دارای خطرات خاص خود است. آموزش و تجربه مبتنی بر واقعیت مجازی، می‌تواند کارگران، پژوهشگران و فناوران را در معرض شرایط کاری واقعی بدون خطرات مرتبط با آن قرار دهد. از این رو، تقاضای زیادی برای واقعیت مجازی در صنعت معدن وجود دارد؛ به ویژه برای راه حل‌هایی که می‌تواند به آموزش موثر کاربران معدن برای بهبود ایمنی، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها کمک کند.

استفاده از فناوری واقعیت مجازی و ارتقای فناوری معادن

استفاده از این فناوری، رویکردهای آموزشی مورد استفاده در آموزش مواد اولیه و آموزش معدن را غنی می‌کند. مهندسی معدن به عنوان رشته‌ای که علم و فناوری را برای استخراج مواد معدنی از زمین به کار می‌گیرد با پدیده های بسیار پیچیده سروکار دارد؛ از شرایط زمین‌شناسی مانند رسوبات و ساختارهای سه‌ بعدی گرفته تا برنامه‌ریزی معادن با استفاده، پیش‌بینی بی‌شمار رانش‌های زیرزمینی و شفت‌های سنگین.

ماشین‌آلاتی که در فضاهای تهویه مصنوعی کار می‌کنند، خود بخشی چالش‌برانگیز از حوزه مهندسی معدن است. موفقیت در معدن‌کاری و کاهش آسیب‌ها به محاسبات، برنامه‌ریزی‌ها و راهبردهای دقیق در شرایط واقعی معدن نیاز دارد.

ویژگی‌ها و چالش‌های مهندسی معدن، در هر زیست‌بوم و اقلیم دارای مختصات منحصر به خود بوده و این ویژگی‌ها و چالش‌ها از معدن به معدن متفاوت است. به گفته حبیبی کیا، به طور مثال، یک معدن زغال‌سنگ از فناوری برش در درزهای مسطح استفاده می کند و در فرایند استخراج، باید گازهای خطرناکی مانند متان را در نظر گرفته شود؛ در مقابل، یک معدن فلزی حفاری و انفجار را در سنگ بسیار سخت اما پایدار انجام می‌دهد.

با استفاده از فناوری واقعیت مجازی، پژوهشگران و مهندسان و دانشجویان این شانس را خواهند داشت که عملا از سایت‌های مختلف معدن و پدیده‌های مرتبط دیدن کرده و با چالش‌های استخراج ارتباط برقرار کنند.

آموزش برای درک وابستگی‌های فنی، طبیعی، انسانی برای توسعه مهارت‌ها و شایستگی‌های متخصصان معدن در آینده بسیار اهمیت دارد. مهندسان معدن در حرفه آینده خود تنها راه استخراج معادن را طراحی نمی کنند بلکه با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، فرایندها مورد بررسی قرار می‌دهند و ایمنی کار را تایید می‌کنند.

کاری که نه تنها به توسعه صنعت معدن با دقتی بسیار بالا و ارزش‌افزوده بالا کمک می‌کند، بلکه زمینه را برای گام‌های بعدی رو به پیشرفت فراهم خواهد ساخت.

نقش‌آفرینی شرکت‌های خلاق در فناوری‌های معدن

ایده‌های نوآورانه در این حوزه نیز به کمک شرکت‌های فناور و خلاق، پا به عرصه معدن گذاشته‌اند. به طور مثال، یکی از خدمات این حوزه، با تکیه بر واقعیت مجازی، یک محیط واقعی را شبیه‌سازی کرده و کار با محیط معدن را به شکلی آموزنده و تعاملی ارائه می‌دهد. از این فناوری، در دانشگاه‌های اروپایی که دوره های کارشناسی ارشد را در زمینه های مرتبط با معدن ارائه می دهند استفاده می‌شود.

حبیبی‌ کیا به حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به توسعه فناوری‌های مجازی در حوزه زمین شناسی، عنوان کرد: در طرح توسعه فناوری‌های معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بستری برای حمایت از ورود نوآوری‌ها و فناوری‌ها به این حوزه ارزش‌آفرین و اشتغال‌زا فراهم شده است. با فراخوانی از تمامی ایده‌پردازان، شرکت‌های فناور و خلاق فعال در حوزه‌های گوناگون فناوری، تلاش شده است تا راه برای ورود نوآوری‌ها به حوزه معدن هموار شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
بررسی تکنولوژی معدن‌کاری ایران در اجلاس IMT
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: