بومی‌سازی دانش فنی برای صنایع فولادریزی کشور
با تلاش محققان جهاد دانشگاهی تهران محقق شد؛

بومی‌سازی دانش فنی برای صنایع فولادریزی کشور

مدیر طرح فناورانه تولید قالب‌های کریستالیزاتور برای صنایع فولادریزی کشور از بومی شدن دانش فنی ساخت قالب‌های کریستالیزاتور برای استفاده در خطوط ریخته‌گری پیوسته فلزات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سید حسن سجادیان با بیان اینکه کریستالیزاتورها، قالب‌های صنعتی هستند که برای ریخته‌گری پیوسته انواع فلزات ازجمله فولاد، مس و غیره  استفاده می‌شود، اظهار داشت: این قالب‌ها که انواع مختلفی دارند مذاب فلزات را به شکل‌های مختلف شکل‌دهی کرده و مواد خام (اسلب‌های فلزی) مورد نیاز صنایع دیگر را تولید می‌کنند.

مدیر این طرح فناورانه گفت: انواع شمش فولادی که در صنایع مختلف ازجمله خودروسازی، ساخت‌وساز به‌صورت تیرآهن، میل‌گرد و انواع ورق‌ها استفاده می‌شود، محصول نهایی همین فرایند محسوب می‌شود.

وی افزود: نتیجه اجرای این طرح فناورانه، دستیابی به دانش فنی و فناوری ساخت اسلب‌های چهار تکه کریستالیزاتور برای صنایع فولادسازی بود. از نکات کلیدی که در مسیر دستیابی به این فناوری مورد توجه قرار گرفت، ابعاد بزرگ صفحات و آلیاژ ویژه مورد نیاز برای ساخت آن‌ها بود. صفحات بزرگ از حساسیت بالاتری برخوردار هستند.

سجادیان برای صنایع فولادریزی کشور، خاطرنشان کرد: حساسیت این محصول به جنس آلیاژ خاصی که با آن ساخته و سپس صفحات آن شکل‌دهی شده، بر می‌گردد. این قالب چون با مذاب اولیه فولاد با دمای بالا در تماس است، تنش‌های حرارتی و سایشی بالایی را باید تحمل کند و تخریب آن هزینه‌های زیادی را به صنعت تحمیل خواهد کرد.

بومی‌سازی فناوری ساخت چندین نوع کریستالیزاتور و تولید انبوه آن

مدیر طرح فناورانه تولید قالب‌های کریستالیزاتور برای صنایع فولادریزی کشور ادامه داد: جهاد دانشگاهی از حدود ۲۰ سال پیش تحقیقات خود را در زمینه قطعات مسی آغاز کرد و تاکنون فناوری ساخت چندین نوع کریستالیزاتور ازجمله چرخ مسی برای ریخته‌گری پیوسته آلومینیوم، مس و دمبلوک برای ریخته‌گری پیوسته مس را بومی کرده و به تولید نیمه صنعتی رسانده است.

وی افزود: در صنعت فولاد انواع مختلفی از کریستالیزاتورها ازجمله نوع تیوپی و نوع چهار صفحه‌ای استفاده می‌شود و در این طرح دانش فنی کریستالیزاتور نوع چهار صفحه‌ای برای خط ریخته‌گری پیوسته شرکت فولاد مبارکه بومی‌سازی شد.

سجادیان بیان کرد: برای اجرای این پروژه، تیمی کامل از پژوهشگران رشته‌های مختلف مهندسی، تشکیل شد و با صرف چند ده میلیارد ریال هزینه، علاوه‌ بر خرید و نصب برخی تجهیزات مورد نیاز برای تولید این صفحات در سازمان جهاد دانشگاهی تهران، از توانمندی و امکانات چند کارگاه و شرکت تولیدی نیز استفاده شد.

مدیر طرح فناورانه تولید قالب‌های کریستالیزاتور برای صنایع فولادریزی کشور خاطرنشان کرد: تاکنون یک سری از این کریستالیزاتورها ساخته شده و در اختیار شرکت فولاد مبارکه قرار گرفته است که خوشبختانه با حمایت و پشتیبانی مدیریت محترم این شرکت، در خط تولید این کارخانه نصب شده و توانسته است تائیدیه عملکرد مرحله اول را از این شرکت دریافت کند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ماده اولیه برای تولید این صفحات، مس است و این فلز در داخل کشور تولید می‌شود، بدون هیچ وابستگی به خارج کشور، تولید این قطعه با قیمت تمام شده مناسب، در کشور امکان‌پذیر است.

سجادیان افزود: تولید بومی این محصول علاوه ‌بر رفع دغدغه مدیران صنعت برای دسترسی نامحدود به این قطعه حساس، باعث جلوگیری از خروج مقادیر قابل توجهی ارز از کشور می‌شود و با افزایش تعداد تولید، پیش‌بینی می‌شود قیمت تمام شده نسبت به نمونه‌های مشابه وارداتی، کاهش قابل توجهی داشته باشد.

مدیر طرح فناورانه تولید قالب‌های کریستالیزاتور برای صنایع فولادریزی کشور درباره مشکلات موجود در راه دستیابی به این فناوری گفت: برخی صنایع بزرگ از تولید این محصول استقبال کردند و در این راه همیاری موثری داشته‌اند که همین جا لازم است از بخش بومی‌سازی و خرید تجهیزات، ریاست تعمیرات و مدیریت محترم شرکت فولاد مبارکه تشکر و قدردانی کرد که همیاری موثری در مسیر موفقیت این طرح فناورانه داشته‌اند.

وی ابراز امیدواری کرد که دیگر صنایع فولادسازی نیز در مسیر توسعه این طرح و جهت انجام تست‌های میدانی، همکاری مناسبی با محققان به عمل آورند.

مدیر طرح فناورانه تولید قالب‌های کریستالیزاتور کمبود منابع مالی برای گسترش خط تولید و افزایش ظرفیت تولید را از محدودیت‌های کنونی این پروژه برشمرد.

وی تصریح کرد: این طرح تا این مرحله با بودجه‌های مربوط به طرح‌های فناورانه و از منابع داخلی جهاد دانشگاهی اجرا شده و ادامه فعالیت به جلب سرمایه‌گذار نیازمند است.

سجادیان اظهار امیدواری کرد که مدیران و مسئولان کشور حمایت‌های تکمیلی را برای رساندن این طرح به نتیجه نهایی انجام دهند تا خط تولید صنعتی این قالب‌ها راه‌اندازی و برای همیشه نیاز کشور به آن‌ها به‌صورت داخلی مهیا شود.

جهاد دانشگاهی نماد عبور از موانع با اتکا به توان داخلی

بر اساس گزارشی از ایسنا، مدیر طرح فناورانه تولید قالب‌های کریستالیزاتور خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی با انجام این طرح نشان داد توانایی عبور از موانع با اتکا به توان داخلی را دارد و در صورت دریافت حمایت لازم، می‌تواند مشارکت خوبی در شکوفایی و استقلال صنعتی کشور داشته باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: