وقت اضافه

وقت اضافه

در سال‌های 2000 تا 2011 که قیمت‌های جهانی فلزات اوج گرفت و حتی مس رکورد بیش از 10 هزار دلار در هر تن را ثبت کرد و قیمت سنگ‌آهن به بیش از 180 دلار در هر تن رسید، به اعتقاد کارشناسان در آن زمان یک ابر چرخه یا سوپرسایکل در کامودیتی‌ها شکل گرفت که علت آن، تقاضای بسیار بالای چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد معدنی و رهبر رشد اقتصادی در جهان بود. در آن زمان، کمتر کارشناسی می‌توانست تصور کند که تنها چهار سال بعد، قیمت فلزات افت کند و حتی به نصف برسد.

حد فاصل سال‌های 2015 تا 2016، یعنی چهار سال بعد از تجربه ابر چرخه، عکس آن موضوع اتفاق افتاد و با کاهش تدریجی قیمت‌ها، قیمت‌ مس تا مرز چهار هزار دلار و قیمت سنگ‌آهن تا مرز 40 دلار در هر تن نیز سقوط کردند. با اینکه در آن دوره، کمی از رشد اقتصادی چین کاسته شد اما قیمت فلزات دیوانه‌وار سقوط کرد؛ به طوری که هنوز پایین‌ترین قیمت برخی فلزات و مواد معدنی در پنج سال اخیر تکرار نشده است. در سال‌های 2015 تا 2016، بسیاری از واحدهای معدنی و فلزی ازجمله دو تولیدکننده روی در استرالیا تعطیل شدند و شرکت‌های معدنی نیز به دلیل کاهش قیمت، یا دست از توسعه‌های خود کشیدند یا اینکه رشد خود را متناسب با تقاضا کاهش دادند تا از سقوط بیشتر قیمت جلوگیری کنند. این سقوط به اعتقاد کارشناسان یکی از بدترین کاهش قیمت‌ها در دهه‌های اخیر بود و قیمت سنگ‌آهن حتی به یک‌چهارم قیمت اوج کاهش یافت.

پس از اینکه دونالد ترامپ در آمریکا با وعده احیای اقتصاد آمریکا و بازسازی زیرساخت‌های آمریکا به قدرت رسید، این وعده به عنوان محرکی برای تقاضا و افزایش قیمت برخی فلزات همچون مس را تا هشت هزار دلار در هر تن بود اما این افزایش قیمت‌ها بیشتر به جای اینکه با تقاضای واقعی اتفاق بیفتد، هیجانی بود و بنابراین دوام چندانی نیافت. در فواصل سال‌های 2015 تا اواخر سال 2019 یعنی پیش از شیوع ویروس کرونا، برخی اتفاقات غیر مترقبه و غیر قابل پیش‌بینی، موجب ثبت قیمت‌های باورنکردنی برای برخی فلزات شد. به طور مثال، به دلیل تعطیلی دو واحد تولید روی، قیمت این فلز در سال 2018 حتی به سه هزار 600 دلار در هر تن نیز رسید. همچنین به دلیل احتمال تحریم روسال به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در دنیا در سال 2018، قیمت این فلز حتی از دو هزار و 600 دلار در هر تن عبور کرد.

در سال 2019 که شیوع ویروس کرونا از چین آغاز شد، مجددا روند کاهشی قیمت بسیاری از کامودیتی‌ها و سوخت‌های معدنی از سر گرفته شد و باز هم شاهد کاهش شدید قیمت‌ها در دنیا بودیم. در این برهه، به دلیل قرنطینه گسترده کشورها برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی به حداقل رسید و این امر نیز موجب شد تا تقاضا برای برخی مواد خام معدنی و فلزی کاهش یابد تا مقدمه‌ای بر کاهش قیمت‌ها باشد. با شروع واکسیناسیون در سطح دنیا از هشت ماه گذشته، به ویژه بازگشت چین به وضعیت عادی به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده کامودیتی‌ها، دوباره تقاضا در سطح جهان افزایش یافته و به وضعیت عادی رسیده است. قیمت مس 11 هزار دلاری، آلومینیوم سه هزار دلاری، روی بالای سه هزار دلار، فولاد بیش از 700 دلار، سنگ‌آهن 200 دلار ممکن است در ذهن، شروع یک ابرچرخه را تداعی کنند اما واقعیت امر آن است که تنها وضعیت عادی به اقتصاد دنیا بازگشته و هیچ تقاضای جدیدی برای کامودیتی‌ها وارد نشده است.

در این شرایط که قیمت فلزات و کامودیتی‌ها در دنیا افزایش یافته، بهترین فرصت برای تولیدکنندگان کشور است که هم بتوانند با صادرات به موقع و شناسایی بازارهای هدف، جایگاه خود را در بازارهای جهانی تثبیت کنند و هم ارزآوری مطلوبی را رقم بزنند.

کشور ما از چند سال گذشته به صادرات فلزاتی همچون روی، سرب، مس، آلومینیوم و محصولات فولادی پرداخته است و این صنایع نقش 20 درصدی در صادرات غیر نفتی کشور داشته‌اند. بنابراین در شرایط کنونی، صادرات این محصولات می‌تواند بخشی از درآمدهای ارزی کشور را تامین کند زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت‌های کنونی پایدار بمانند. به طور مثال، طی دو ماه گذشته، فولاد از 750 دلار در هر تن به 620 دلار و سنگ آهن از 200 دلار به 100 دلار کاهش قیمت داشتند. از این رو باید با هوشیاری و صادرات به موقع، این فرصت طلایی در بازار کامودیتی‌ها را از دست ندهیم.

یادداشت: سعید فتاحی منش

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
بازار ایران سرشار از تضادهای قیمتی است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: