معدن مهدی‌آباد به کنسرسیوم قبلی برگردد
رئیس اتحادیه سرب و روی کشور خواستار شد؛

معدن مهدی‌آباد به کنسرسیوم قبلی برگردد

حسن حسینقلی گفت: یکی از مشکلاتی که پروژه معدن مهدی‌آباد داشته، ورود بدون صلاح‌دید برخی اعضای کنسرسیوم به طرح باطله‌برداری معدن بوده است که این کار را با هزینه سنگینی شروع کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حسن حسینقلی اظهار داشت: اجرای این طرح در کنار افزایش سرمایه‌ای که با ارزش بسیار بالا انجام شد، باعث شده است عده‌ای که سرمایه جدید در اختیار نداشتند، از عضویت در معدن کنار بروند و این مسئله، شائبه‌ای شد تا این احتمال داده شود که عمدا موضوع افزایش سرمایه را مطرح کرده‌اند تا سهامداران خرد را کنار بگذارند، در حالی که برخی از این سهامداران مانند انجمن سرب و روی شاکله اصلی این کنسرسیوم بودند.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی دولت باید تلاش کند که معدن مهدی‌آباد به وضعیت قبلی خود یعنی کنسرسیوم برگردد، افزود: وقتی که اعضای قبلی کنسرسیوم مهدی‌آباد از تخصص کافی برخوردار هستند، چرا ترکیب آن باید تغییر کند و از طرف دیگر، این معدن با هدف تامین مواد اولیه برای صنایع پایین‌دستی راه‌اندازی شده است و نمی‌توان وارد فراوری محصولی شد که در کشور به آن نیاز نیست و نسبت به ظرفیت‌های خالی صنایع معدنی سرب و روی بی‌توجه بود.

حسینقلی ادامه داد: اگر قرار باشد محصولی تولید شود که مازاد بر نیاز داخلی است و استفاده‌ای در داخل نداشته باشد، به طور قطع با صادرات آن هم مخالفت خواهد شد، زیرا در شرایط فعلی کشور به مواد اولیه‌ای نیاز دارد که باید توسط این معدن تولید شود.

وی تصریح کرد: اگر معدن مهدی‌آباد بار دیگر به قالب کنسرسیوم برگردد، مشکلات برطرف می‌شود. هرچند این اتفاقی که در واگذاری رخ داده از نظر حقوقی قابل بررسی است و دستگاه‌های نظارتی به این موضوع ورود کرده‌اند که چطور یک معدن حاکمیتی به یک نفر واگذار شده است.

این فعال صنعت سرب و روی کشور تاکید کرد: باید نگاه حاکمیتی و مطابق با منافع کشور وجود داشته باشد و بر مبنای آن، فعالیت‌های این معدن سیاست‌گذاری شود.

بررسی وضعیت معدن مهدی‌آباد در مجلس

محمد صالح جوکار، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این مورد با اشاره به اینکه معدن مهدی‌آباد یک سرمایه ملی است که اهمیت زیادی در اشتغال منطقه دارد، گفت: به طور قطع، فراکسیون معدن مجلس در صورتی که مسئله‌ای در مالکیت و انحرافات احتمالی معدن مهدی‌‌آباد مشکل‌ساز شده باشد، ورود خواهد کرد و این موضوع تنها یک پروژه خصوصی نیست و پروانه آن متعلق به دولت است که به همین دلیل باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از معدن سرب و روی مهدی‌آباد به دلیل نیاز کشور به این محصول و صادرات مازاد آن اهمیت بالایی دارد، افزود: معدن مهدی‌آباد به یک کنسرسیوم واگذار شده و در شرایط کنونی هم باید به همان وضعیت مزایده برگردد. به همین دلیل باید بررسی حقوقی لازم انجام شود و دستگاه‌های نظارتی و مجلس به این قضیه ورود کنند.

بر اساس گزارشی از فارس، پروانه بهره‌برداری معدن مهدی‌آباد متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی است و این سازمان چند سال پیش در فراخوان مزایده، طی قراردادی به مدت ۲۴ سال حق بهره‌برداری معدن را به کنسرسیومی متشکل از 6 شرکت واگذار کرد تا مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین‌دستی را تامین کند.

چند ماه بعد از عقد قرارداد و زمانی که قرار بود نتیجه واگذاری به ثمر بنشیند، فعالیت معدن از حالت کنسرسیوم خارج شد و به یک شرکت خصوصی تبدیل شد که برخی از سهامداران نسبت به شرایط به وجود آمده معترض شدند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: