تقاضای زیاد، معامله کم، آفت بازار آلومینیوم است
معامله 6 هزار تنی آلومینیوم در دی ماه

تقاضای زیاد، معامله کم، آفت بازار آلومینیوم است

با وجود تأکیدات مسئولان اقتصادی اعم از شورای رقابت و نیز سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مبنی بر عرضه تمامی زنجیره محصولات آلومینیوم به‌ویژه در بخش بالادست در بورس کالا، این مهم انجام نمی‌شود و همچنان جای خالی شرکت‌های بزرگ آلومینیومی در بورس کالا احساس می‌شود. حتی با معامله 6 هزار و 600 تنی در دی ماه نیز نمی‌توان بازار آلومینیوم در کشور را اشباع کرد.

به گزارش فلزات آنلاین، علی‌رغم افزایش قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی و لزوم استفاده صنایع داخلی از این فرصت طلایی برای افزایش تولید و صادرات، متأسفانه شاهد نوعی بی‌نظمی و بی سر و سامانی در بازار این فلز استراتژیک هستیم. از سویی عرضه آلومینیوم در بورس کالا شدیدا کاهش پیدا کرده است و از سوی دیگر آلومینیوم در بازار آزاد جولان می‌دهد و بسیاری از صنایع مصرف‌کننده به‌سمت بازار آزاد رفته‌اند. در سال گذشته روند بازار، عکس این موضوع بود و در بازار آزاد کمتر مصرف‌کننده‌ای سراغ آلومینیوم را می‌گرفت و اغلب معاملات در بورس کالا انجام می‌‌شد. در آن زمان قیمت آلومینیوم در بازار آزاد بیش از قیمت آن در بورس کالا بود و بنابراین اغلب خریداران در بورس کالا حضور داشتند. اما با عرضه کمتر از قیمت بورس آلومینیوم در بازار آزاد، به‌تدریج تمایل مصرف‌کنندگان و خریداران اصلی آلومینیوم در کشور نیز تغییر کرد و اغلب به‌سمت بازار آزاد رفتند.

شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) نیز به‌دلیل الزام قانونی مجبور بود تمامی محصولات آلومینیومی خود را در بورس کالا عرضه کند که با خالی شدن بورس از خریداران، به ناچار اقدام به صادرات محصولات خود جهت جلوگیری از دپوی آن در انبار و تأمین نقدینگی کرد. صادرات محصولات ایرالکو باعث شد تا برخی از مصرف‌کنندگان به این موضوع اعتراض کنند. اما واقعیت امر آن است که بسیاری از عرضه‌های آلومینیوم در بورس کالا به فروش نمی‌رفت و این شرکت چاره‌ای نداشت، جز اینکه محصولات خود را صادر کند.

حتی مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران نیز چندی پیش عنوان کرده بود که پیش از عرضه این شرکت در بورس کالا بیش از 5 هزار تن تقاضا برای این شرکت ارسال شده بود و این شرکت خود را آماده عرضه‌های فراوان کرد، اما متأسفانه پس از چندین عرضه در بورس کالا، بسیاری از محصولات ایرالکو به فروش نرفت و بازهم شاهد مازاد محصول در بازار آلومینیوم بودیم. حتی مصوبه شورای رقابت مبنی بر عرضه تمامی محصولات آلومینیومی در بورس کالا نیز مؤثر واقع نشده است. البته در این زمینه خود مصرف‌کنندگان نیز به‌نوعی دخالت دارند و با توجه به تفاوت قیمت آلومینیوم در بازار آزاد و بورس کالا، راه‌های متفاوتی را در پیش گرفته‌اند.

نمودار 1 نشان می‌دهد که در دی ماه سال 1396، بیش از 9 هزار تن انواع محصولات آلومینیومی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن بیش از 10 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 6 هزار و 600 تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند. میزان عرضه شمش آلومینیوم در بورس کالا نیز از سوی ایرالکو در حدود 5 هزار و 600 تن بود که با 8 هزار تن تقاضا مواجه شد و در این میان 5 هزار تن شمش به فروش رفت. بیلت نیز از سوی ایرالکو به میزان 3 هزار و 100 تن عرضه شد که 2 هزار و 200 تن تقاضا داشت و در نهایت یک هزار و 200 تن از این محصولات معامله شد. شمش آلیاژی نیز از سوی صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان به میزان 300 تن عرضه شد که بدون متقاضی و معامله رینگ بورس کالا را ترک کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
صنعت آلومینیوم منتظر افتتاح طرح‌های جدید
بازگشت تعادل به بازار آلومینیوم یا آرامش پیش از طوفان؟
بازار آلومینیوم با عرضه مستمر تنظیم می‌شود
معاملات آلومینیوم به بازار سامان دوباره بخشید
دستورالعمل‌ها، بلای جان صنایع
چشم بازار آلومینیوم به شمش هرمزال روشن شد
بازار فلزات را دریابید
حال بازار آلومینیوم خوش نیست
قیمت‌گذاری دستوری تنها دلالان را تقویت می‌کند
آلومینیوم در مسیر رکوردشکنی گام برمی‌دارد
رقابت 18 هزار تنی برای دریافت 4 هزار تن آلومینیوم
یکه‌تازی معاملات آلومینیوم در بورس کالا
ارز ارزان، بازار آلومینیوم را جذاب کرد
عدم وجود متولی در صنعت آلومینیوم، بهانه است
نوسانات ارزی، صنعت آلومینیوم را تخریب می‌کند
هزار تن آلومینیوم روی دست ایرالکو ماند
متقاضیان روی خوش به آلومینیوم نشان دادند
عرضه و معاملات آلومینیوم کاهش یافت
بازار آزاد، رقیب عرضه ایرالکو در بورس
معاملات آلومینیوم کمتر از حد انتظار است
عرضه 2 هزار تن آلومینیوم، خریداران را راضی نکرد
تمایل کم آلومینیوم‌سازان به بورس، باعث کاهش معاملات شد
ایرالکو بیشترین سهم بازار آلومینیوم بورس کالا را در اختیار دارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: