پیشرفت ۹۲ درصدی نصب تجهیزات و آماده‌سازی پروژه احداث واحد اکسیژن جدید ذوب آهن
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب آهن مطرح کرد:

پیشرفت ۹۲ درصدی نصب تجهیزات و آماده‌سازی پروژه احداث واحد اکسیژن جدید ذوب آهن

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب آهن گفت: پروژه احداث واحد اکسیژن جدید ذوب آهن اصفهان پس از توقف حدود دو تا پنج ساله، از مهر ماه ۱۳۹۸ هم‌اکنون با پیشرفت بالغ بر ۹۲ درصد در مرحله نصب تجهیزات و آماده‌سازی جهت راه‌اندازی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب آهن، مهدی نصر در خصوص پروژه احداث واحد اکسیژن اظهار داشت: این پروژه بر پایه‌ مطالعات انجام شده به منظور تامین پایدار اکسیژن جهت دستیابی به ظرفیت ۶.۳ میلیون تن فولاد در سال، با تکیه حداکثری بر توان داخلی با شرکت صفا فولاد سپاهان به‌ صورت EPC آغاز شد. پروژه احداث واحد اکسیژن پس از توقف حدود دو تا پنج ساله، از مهر ماه ۱۳۹۸ در دوره مدیریت یزدی‌زاده مجدد شروع شد و هم‌اکنون با پیشرفت بالغ بر ۹۲ درصد در مرحله نصب تجهیزات و آماده‌سازی جهت راه‌اندازی است.

وی با اشاره به حجم سه هزار و 200 تنی نصب تجهیزات و اسکلت فلزی در این طرح از فعالیت‌های ساخت و تامین کمپرسورها و ساخت مخازن ذخیره مایع اکسیژن و نیتروژن به عنوان دو فعالیت مهم در مسیر بحرانی این پروژه یاد کرد و افزود: یکی از سه کمپرسور طرح، وارد کارخانه شده و در مرحله OPC بوده،‌ کمپرسور دوم در مرحله ترخیص و حمل به پروژه و کمپرسور سوم نیز در حال حمل به بندرعباس است. همچنین مخازن ذخیره مایع نیز در مرحله نصب دیواره‌های استیل داخلی و مونتاژ سقف و لدرهای مربوطه است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب آهن، نکات برجسته این طرح را «عدم حادثه و کار ایمن در اجرای پروژه»، «استفاده حداکثری از زیرساخت‌ها و توان داخلی» و «کیفیت بالای تجهیزات و اتوماسیون کامل» دانست و گفت: این پروژه ظرفیت تولید ۲۵ هزار نرمال مترمکعب بر ساعت اکسیژن گازی، ۱۸ هزار نرمال مترمکعب بر ساعت نیتروژن گازی به همراه محصولات مایع شامل آرگون مایع معادل گازی آن ۹۰۰ نرمال مترمکعب بر ساعت، اکسیژن مایع معادل گازی آن یک هزار و 500 نرمال مترمکعب در ساعت، اکسیژن و ازت مایع معادل گازی آن ۵۰۰ نرمال مترمکعب در ساعت را دارد.

نصر در ادامه بیان کرد: همچنین استفاده از فناوری جدید تولید اکسیژن به روش کرایژنیک و با تکنولوژی فشرده‌سازی داخلی (Internal Compression) به همراه تولید ازت و آرگون خالص در کولدباکس مرتفع بدون نیاز به پلنت هیدروژن از ویژگی‌های این طرح است.

وی عنوان کرد: در این تکنولوژی، هوای محیط پس از تصفیه در برج‌های آب و ازت و عبور از ملکولارسیوها فشار آن در کمپرسورهای اولیه افزایش می‌یابد و این هوای فشرده مجددا وارد بوستر کمپرسور می‌‌شود و هوای خروجی از بوستر کمپرسور با دو خروجی و فشار متفاوت یکی وارد کولدباکس و دومی وارد کمپرسور متصل به توبواکسپاندر می‌شود و با ایجاد سرمایش اولیه توسط توربواکسپاندر عملیات تبرید در کولدباکس آغاز و مایع شدن بخشی از هوای ورودی آغاز می‌شود. سپس مایع تشکیل شده با عبور از ستون‌های متعدد تفکیک هوا در درون کولدباکس به مایعات مختلف (اکسیژن، ازت و آرگون) تفکیک شده و سپس فشار مایعات اکسیژن و ازت با پمپ‌های مایع کرایوژنیک حدود ۳۰ بار رسیده و با عبور از مبدل حرارتی‌های بزرگ صفحه‌ای و تبادل با هوای گرم ورودی ‌به گازهای اکسیژن و ازت با فشار ۳۰ بار تبدیل و از کولدباکس خارج می‌شود. بخشی دیگری از اکسیژن نیز با فشار کم، خارج و مایع آرگون نیز وارد مخازن ذخیره می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ذوب آهن، «استفاده از آب نرم گردشی سیکل بسته در خنک کاری کمپرسورها جهت افزایش عمر خنک‌کن‌ها» و «استفاده از فناوری پیشرفته ملکولارسیو در تصفیه هوای ورودی» را از ویژگی‌های این طرح عنوان کرد و گفت: که قابیلت انعطاف‌پذیری کارگاه در تغییر دبی تولیدی تا ۲۵ درصد اسمی، با توجه به نوسانات تولید کارخانه در کوره بلند و فولادسازی، نقش بسیار اساسی در صرفه‌جویی مصرف گاز اکسیژن خواهد داشت.

نصر در پایان اظهار کرد: تعمیرات بسیار کم اینگونه پلنت‌ها، هر دو سال به مدت سه روز (مرسوم به Maintenance Free) است و مصرف انرژی این پلنت‌ها نسبت به پلنت‌های موجود قدیمی در حدود ۳۰ درصد کمتر است. همچنین با وجود مخازن مایع سه هزار مترمکعبی اکسیژن، یک هزار و 500 مترمکعبی ازت و ۱۰۰ مترمکعبی آرگون علاوه بر اینکه نوسانات شدید مصارف اکسیژن در فولادسازی را پشتیبانی می‌کند، در زمان تعمیرات پلنت می‌توان حدود چهار روز تولید کارگاه را حفظ کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: