باز پس‌گیری ۵۰۰ هکتار زمین راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور
معاون وزیر صمت خبر داد:

باز پس‌گیری ۵۰۰ هکتار زمین راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ممنوعیت خرید و فروش زمین توسط دلالان در این مناطق تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از شاتا، علی رسولیان با بیان این مطلب در تشریح آنچه که به‌ عنوان زمین راکد در شهرک‌های صنعتی از آن یاد می‌شود، اظهار داشت: در این خصوص، کسانی هستند که زمین را دریافت و واحد تولیدی را احداث و بهره‌برداری کرده‌اند، اما به هر دلیلی واحد تعطیل و یا در تملک بانک‌ها درآمده است که آن‌ها را واحدهای راکد نام‌گذاری می‌کنیم. بخش دوم هم کسانی هستند که زمین را با جواز تاسیسی که داشتند دریافت کردند، اما واحد احداث نشده و به بهره‌برداری نرسیده است.

وی با اشاره به توجه مقام معظم رهبری و دستور رئیس جمهوری مبنی بر احیا واحدهای راکد و تکمیل طرح‌های نیمه تمام افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای این دو موضوع که مورد توجه بوده است، برنامه و تجربه دارد؛ چون متاسفانه مواردی داشته‌ایم که بیش از ۱۰ سال زمین را از شرکت شهرک‌های صنعتی با اهدافی غیر از تولید، به‌ طور مثال، برای افزایش قیمت زمین یا به‌ عنوان انبار تحویل گرفتند و همچنان در مرحله زمین یا دیوارکشی و سوله باقی مانده و به بهره‌‌برداری نرسیده‌اند.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با تاکید بر اینکه این سازمان از طریق پایش ادواری وضعیت اراضی و واحدهای صنعتی غیرفعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی بر این امر نظارت جدی دارد، اضافه کرد: ما علاوه بر اینکه بارها نسبت به ممنوعیت خرید و فروش زمین در شهرک‌های صنعتی هشدار داده‌ایم، اما با تفکیک واحدهایی که بر اساس مناسب نبودن شرایط صنعت یا اقتصاد کشور به بهره‌‌برداری نرسیدند از آن دسته از زمین‌ها و واحدهایی که با وجود دارا بودن جواز تاسیس، در حالت زمین خالی باقی ماندند، با طی تشریفات حقوقی لازم، برای سیر مراحل خلع ید و فسخ قرارداد و معرفی به مراجع قضایی اقدامات لازم را انجام داده‌ایم.

رسولیان ادامه داد: از ابتدای امسال نیز در دستورالعمل بهره‌برداری از زمین، اعیانی و تاسیسات شهرک‌ها و نواحی صنعتی، هرگونه نقل و انتقال زمین با جواز تاسیس را ممنوع اعلام کرده‌ و مشخص کرده‌ایم که طرف قرارداد صرفا پس از بهره‌برداری، امکان انتقال قرارداد به دیگری یا اضافه کردن شریک جدید و یا تبدیل شخص حقیقی به حقوقی را خواهد داشت تا به این وسیله از تخلفات احتمالی جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: واگذاری و نقل و انتقال زمین خام و اجاره آن توسط افراد در شهرک‌های صنعتی ممنوع است و دادستان کل کشور و اتاق اصناف ایران نیز این مهم را به تمامی مراجع ذی‌ربط خود در سراسر کشور ابلاغ کردیم. از این رو بار دیگر از همه متقاضیان سرمایه‌گذاری صنعتی درخواست می‌کنیم زمین مورد نیاز خود را صرفا از طریق شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها تهیه کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه صنعتگران از دلال‌ها زمین خریداری نکنند، زیرا زمینی که فسخ شده و توسط دلالان خریداری شده است، توسط شرکت شهرک‌های صنعتی پس گرفته می‌شود، بیان کرد: با توجه به حساسیت و پیگیری‌های این سازمان و دستگاه‌های نظارتی و قضایی، طبق آمار تا کنون ۵۰۰ هکتار زمین راکد را پس گرفته‌ایم تا این اراضی به متقاضیان دارای اهلیت واگذار و به واحد تولیدی تبدیل شوند.

رسولیان پیرامون قیمت بالای زمین در شهرک‌های صنعتی برای صنعتگران و ایجاد مانع برای سرمایه‌گذاری و تولید گفت: یکی از اتفاقاتی که باعث زمین‌‌خواری شده است، اختلاف جدی قیمت در شهرک‌های صنعتی با زمین‌های اطراف است؛ عده‌ای برای فروش گران‌تر زمین، زمین را با جواز تاسیس خریداری می‌کنند، اما زمین به بهره‌برداری نمی‌رسد و به واحد تولیدی تبدیل نمی‌شود.

وی افزود: ما برای کمک به صنعتگران واقعی، اگر تغییری در قیمت زمین ایجاد شود، مشوق پایان بهره‌برداری را (که برای اولین سال است اجرا می‌شود) ارائه می‌کنیم؛ یعنی هرکس زمین را در موعد مقرر بهره‌برداری کند، ۳۰ درصد مشوق دریافت می‌کند.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: ما زمین را بر اساس دستورالعمل با پرداخت ۲۰ درصد قیمت در اختیار صنعتگر قرار می‌دهیم، همچنین برای کمک به این افراد که همزمان با ساخت نمی‌توانند پول بیشتری پرداخت کنند، تا شش ماه پول زمین دریافت نمی‌شود، و بعد از آن اقساط شروع می‌شود. افرادی هم که در موعد مقرر واحد تولیدی خود را به بهره‌‌برداری برسانند، اقساط بعدی آنان حذف خواهد شد.

رسولیان ادامه داد: طبق آمار در پایان سال گذشته، سه هزار و 214 طرح صنعتی در مرحله نصب ماشین‌‌آلات بودند، که در حال حاضر آمار نشان می‌دهد چهار هزار و 217 واحد در مرحله نصب ماشین‌آلات هستند، یعنی با تذکرات و مشوق‌هایی که اعمال شد، عده‌ای آغاز به ساخت زمین‌ها کردند که پس گرفته نشود.

وی با اشاره به اینکه قراردادهایی که در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در مرحله زمین خالی بودند، 12 درصد کم و آن‌هایی که در مرحله نصب ماشین‌آلات بودند، ۳۱ درصد افزایش پیدا کرده‌اند، اظهار امیدواری کرد هرچه سریع‌تر به مرحله تکمیل ساخت‌و‌ساز، نصب ماشین‌آلات و بهره‌برداری برسند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به تعهدات شرکت‌ شهرک‌های صنعتی در قبال تامین زیرساخت‌های مورد نیاز سرمایه‌گذاران در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز اشاره و بیان کرد: ما بر اساس تعهد مشخصی که در دفترچه‌های قرارداد فی‌مابین با متقاضیان به آن‌ها اشاره شده است، متعهد هستیم بر اساس توان خود میزان آب و برق لازم را در زمان مقرر تامین کنیم و در کنار این موضوع نیز در مذاکرات متعدد با دستگاه‌های خدمات‌رسان، تعهدات آن‌ها در تامین آب، برق، گاز، تلفن و راه دسترسی مناسب را همواره مورد پیگیری‌ قرار می‌دهیم.

رسولیان در پایان تصریح کرد: برای اینکه نگاه بخش خصوصی را بیش از پیش مد نظر داشته باشیم و شرایط مناسب‌تری را برای فضای کسب‌وکار آن‌ها فراهم کنیم، نشست‌های زیادی با بخش خصوصی و دستگاه‌های نظارتی داشته‌ایم که امیدوار هستیم با اصلاحات و تغییرات لازم در دفترچه قرارداد که مصوب هیئت دولت است، تعهدات دو طرف قراردادها را هرچه بهتر متوازن و بهینه کنیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: