باتری‌ها بر بازار کبالت حکمرانی می‌کنند
پیش‌بینی تداوم صعود قیمت کبالت در سال 2018

باتری‌ها بر بازار کبالت حکمرانی می‌کنند

علاقه به بازار کبالت که در سال گذشته (2017) نسبت به سال‌های قبل از آن فزونی یافته بود به‌نظر می‌رسد که در سال 2018 نیز تداوم داشته باشد. سال گذشته، کبالت به‌عنوان جزء کلیدی باتری‌های لیتیوم- یون (مورد استفاده در وسایل نقلیه الکتریکی) درخشش بسیار خوبی را در بازار از خود نشان داد و سال 2017 را به یکی از بهترین سال‌ها برای این فلز تبدیل کرد. علاقه به این فلز برای استفاده در باتری‌ها سبب افزایش 120درصدی قیمت آن از ابتدای سال 2017 تا 30 ژانویه 2018 (11 بهمن 1396) در بورس فلزات لندن شد. علاوه بر این، سهام چندین شرکت فعال در حوزه کبالت نیز بیش از 100 درصد به‌طور سالانه افزایش یافته است.

قیمت کبالت از ابتدای سال 2017 تا به حال روندی صعودی را طی کرده به طوری که قیمت این فلز در بورس فلزات لندن نسبت به ماه ژانویه 2017 تقریبا 120 درصد افزایش داشته است. کبالت که در این بازار در ابتدای سال 2017 بیش از 32 هزار و 500 دلار بر هر تن معامله می‌شد قیمت آن در 30 ژانویه 2018 (11 بهمن 1396) به بیش از 79 هزار و 750 دلار بر تن رسید. پر واضح است که این موضوع بیان‌گر شیب صعودی شدید قیمت کبالت در بازارهای جهانی است و این افزایش 120 درصدی به‌دلیل تقاضای بازار، طبیعی به‌نظر می‌رسد، اما روشن است که سرمایه‌گذاری در فرصت‌های زنجیره تأمین برق خودروهای الکتریکی، موضوعی است که همه سرمایه‌گذاران کبالت، به‌طور جدی در سال 2017 بر آن تکیه داشته‌اند.

نمودار 1 روند صعودی قیمت‌های کبالت را در طی یک سال گذشته نشان می‌دهد و همان‌طور که در نمودار هم پیداست، شدیدترین رشد برای این فلز از اواخر  ماه یازدهم سال 2017 اتفاق افتاده است. همچنین در طی یک ماه آغازین سال جاری میلادی (2018) کبالت شاهد افزایش قیمت 5 هزار دلار برای هر تن بوده است.

داده‌های قیمتی کبالت در بورس فلزات لندن یکی از راه‌هایی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند با آن قیمت‌های محصولات کبالت از جمله سولفات آن را ردیابی کنند. سولفات‌ کبالت یکی از مواد اولیه ترجیحی تولیدکنندگان کاتد باتری است که به‌عنوان پیش‌ماده در تولید اکسید کبالت مورد استفاده در کاتد باتری‌ها مصرف می‌شود. بدیهی است که قیمت این ماده ارتباط تنگاتنگی با قیمت جهانی فلز کبالت دارد.

شایان ذکر است که چین 80 درصد از ترکیبات کبالت جهان را تولید می‌کند و بسیاری از مواد اولیه آن از جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) تهیه می‌شود، بنابراین هر گونه تغییری در بازار کبالت این کشورها تأثیری اساسی بر قیمت کبالت و متعاقبا بر ترکیبات شیمیایی آن در جهان می‌تواند داشته باشد.

روند دیگری که در سال 2017 در مورد باتری مشاهده شد، تکنولوژی‌‎های رو به رشد تولید کاتدهای مختلف مانند NMC (نیکل-منگنز-کبالت) بود. این مطلب به‌معنی جایگزینی مصرف کبالت (تا حدی) با نیکل بود که‌ می‌تواند از سرعت رشد تقاضای آن تا حدودی بکاهد. این در حالی است که ظرفیت‌های بازار مصرف و تقاضای جهانی بسیار بیشتر از آن است که خللی در روند رشد کنونی تقاضا برای باتری کبالت ایجاد کند. از این رو، انتظار می‌رود که کبالت در سال جاری به روند صعودی خود ادامه دهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
احتمال افزایش دوباره قیمت کبالت
رشد 10 درصدی قیمت سهام شرکت Ganfeng
پیشتازی نیکل، در افزایش گنجایش باتری‌ها
ارزان‌فروشی چین در بازار لیتیوم کربنات صدای سایر عرضه‌کنندگان را درآورد
کاهش قیمت تمام‌شده، محرک رشد صنعت باتری‌ها
چشم‌انداز نیکل در صنعت باتری‌ها
بررسی تغییرات قیمت جهانی کبالت طی ماه ژوئن 2018
باطری‌سازان، عمده متقاضیان بازار لیتیوم هستند
نخستین قرارداد استریمینگ در حوزه کبالت منعقد شد
رقابت در بازار کبالت تنگ‌تر می‌شود
برترین شرکت‌های کبالت سال 2018 در بورس سهام کانادا (TSX)
نگرانی از تأمین مواد اولیه کبالت
شرکت گلنکور سوئیس بیشترین حجم تولید معدنی کبالت را دارد
باتری‌ها؛ منابع جدید کبالت در سراسر دنیا
چه اتفاقاتی برای ذخیره نیکل در سال 2018 خواهد افتاد؟
روزهای پر رونق کبالت در جهان
استخراج کبالت با کار کودکان گره خورده است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: