۶۰ درصد ذخایر منگنز ایران در قم است
مدیرعامل معادن منگنز ایران:

۶۰ درصد ذخایر منگنز ایران در قم است

مدیرعامل معادن منگنز ایران با بیان اینکه قم ۶۰ درصد منابع معدنی منگنز را دارد، گفت: این استان همچنین ۶۰ درصد نیاز کشور به این ماده معدنی حیاتی را تامین می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمدرضا راغبیان در جلسه‌ای با حضور استاندار قم در معدن منگنز ونارچ قم، اظهار داشت: عمده استفاده منگنز در صنعت فولاد است و بین ۳ تا ۱۵ درصد محصول نهایی فولاد را منگنز تشکیل می‌دهد. 

وی افزود: ۸۵ درصد استخراج‌های منگنز قم در صنعت فولاد و ذوب آهن استفاده می‌شود و علاوه بر آن این ماده معدنی در تولید باتری نیز روند روبه توسعه‌ای دارد.

مدیرعامل معادن منگنز ایران بیان کرد: کیفیت منگنز قم مزیت رقابتی بسیار مطلوبی برای شرکت ذوب آهن اصفهان به وجود آورده و ۶۰ درصد نیاز این شرکت به منگنز توسط معادن ونارچ تامین می‌شود.

به گفته راغبیان، طرح اکتشافی در ۱۱ هزار متر در عمق ۸۰۰ متری زمین در معادن ونارچ از سال گذشته با اعتباری بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان آغاز شده که این پروژه هم‌اکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی تصریح کرد: طی ۱۸ ماه آینده واحد تولیدی فلوسیکو منگنز با ظرفیت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن به‌ صورت سالانه با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی و اشتغال مستقیم ۱۱۰ نفر و اشتغال غیرمستقیم ۴۰۰ نفر در پهنه صنعتی نیزار قم به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل معادن منگنز ایران در پایان یادآور شد: سالانه دست کم ۸۵ هزار تن منگنز در این معدن تولید می‌شود و این شرکت با ۲۷ هزار سهامدار خرد و شناور بودن ۶۰ درصد سهام اصلی شرکت، یکی از شرکت‌های موفق بورسی کشور به حساب می‌آید.

معدن ونارچ، بزرگ‌ترین پهنه منگنز خاورمیانه است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز در بخشی از این نشست، تصریح کرد: معادن منگنز ایران در ونارچ قم، بزرگ‌ترین معدن منگنز در خاورمیانه است.

محمود سیجانی افزود: فرآوری منابع استخراجی و ایجاد ارزش‌افزوده مهم‌ترین نیاز استان قم در خصوص استخراج‌ها و اکتشاف‌های معدنی است.

وی عنوان کرد: از منابع تبصره ۱۸ سازمان برنامه و بودجه برای راه‌اندازی واحد فرآوری منگنز قم در پهنه صنعتی نیز می‌توان استفاده کرد که سال گذشته استان قم ۴۵۰ میلیارد تومان از این محل جذب منابع داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم ادامه داد: افزایش قیمت مواد پایه معدنی طی سال جاری هزینه استخراج و فعالیت‌های معدنی را به شدت افزایش داده است.

سیجانی گفت: ثبت سفارش و واردات ماشین‌آلات مربوط به معدن ونارچ قم در کنار تعامل در مباحث گمرکی در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت قم است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، معدن منگنز ونارچ قم با سرمایه‌گذاری بیش از یک هزار میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای حدود ۳۰۰ تن بزرگ‌ترین و بهترین معدن منگنز ایران است که ۶۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند.

معادن منگنز ونارچ به‌ عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ منگنز کشور از سال ۱۳۴۱ فعالیت خود را آغاز کرده و امروزه در سطح منطقه و خاورمیانه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این سنگ معدنی محسوب می‌شود. این معادن در جنوب غربی شهر قم واقع شده و راه ارتباطی از قم به معدن ۳۰ کیلومتر است که ۱۸ کیلومتر آن جاده اصلی قم - نیزار و ۱۲ کیلومتر آن راه اختصاصی معدن است. این معدن در محدوده شهرستان کهک قرار دارد. روستای «ونارچ» در دو کیلومتری معدن واقع شده و تعداد زیادی از ساکنان آن در این معدن فعال هستند.

۲ درصد ذخایر معدنی کشور در قم وجود دارد و همین مساله ضرورت توجه بیشتر به ظرفیت‌های این حوزه برای افزایش سطح درآمدهای استان را نشان می‌دهد.

مهم‌ترین ذخایر شناخته‌شده استان قم شامل معادن فلزی (سرب، روی، مس، منگنز)، معادن غیرفلزی (کائولن، باریت، نمک و سولفات سدیم) و معادن مواد اولیه مصالح ساختمانی (سنگ‌های تزئینی، مرمریت، گرانیت، سنگ‌های لاشه، سنگ‌آهک و سنگ گچ) است که با به‌کارگیری طرح‌های جدید و استفاده بهینه از این مواد معدنی می‌توان کسب‌وکارهای درآمدزا در زمینه صنایع معدنی در استان ایجاد کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: