کمبود خاک روی شدت یافته است
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران:

کمبود خاک روی شدت یافته است

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران باید در خصوص میزان عیار خاک معدن انگوران و عدم عرضه آن بر اساس سهمیه‌بندی به واحدهای تولیدی پاسخگو باشد زیرا خاک روی عرضه شده در بورس کالا، قیمتی بالاتر از قیمت واقعی خود دارد و به همین دلیل هم میزان کمی از آن معامله می‌شود؛ در صورتی که عمده تولیدکنندگان شمش روی با کمبود جدی ماده اولیه مواجه هستند.

ابراهیم جمیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: در بررسی و ارزیابی وضعیت صنعت روی در حوزه بالادست، می‌توان گفت که با توجه به مطلوب بودن تراز LME روی، این صنعت از آینده خوبی برخوردار خواهد بود؛ چراکه قیمت‌ جهانی این فلز افزایش یافته است و اگر بتوانیم بزرگ‌ترین چالش این صنعت یعنی کمبود مواد اولیه را برطرف کنیم، این صنعت، هم در زمینه اشتغال‌زایی و هم تنوع‌ بخشی به صادرات کشور، تاثیرگذاری مستقیم و مثبتی خواهد داشت.

وی افزود: مهم‌ترین چالش موجود در صنعت روی، تامین مواد اولیه است. به طوری که ظرفیت تولید احداث شده با ظرفیت تامین مواد اولیه همخوانی ندارد و باید راهی یافت تا هرچه زودتر این معضل برطرف شود. متاسفانه در سال جاری، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تاکنون هیچ یک از سهمیه‌های واحدهای فراوری را به آن‌ها عرضه نکرده و خاک معدن انگوران را با قیمتی بالاتر از قیمت پایه در بورس کالای ایران به عرضه گذاشته است که طبیعتا این قیمت برای تولیدکنندکان به هیچ وجه مقرون‌به‌صرفه نیست؛ در نتیجه از این حیث، واحدهای تولیدی در حال حاضر تحت فشار هستند.

عدم شفافیت در خصوص معدن انگوران

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سوال که معدن انگوران از نظر ذخیره و عیار قابل برداشت، در چه شرایطی به سر می‌برد، عنوان کرد: این سوالی است که باید از شرکت تهیه و تولید ایران پرسیده شود که تاکنون جواب درستی در این خصوص ارائه نکرده است اما به صورت کلی، معدن انگوران هر سال عیار خاک اکسیدی خود را نسبت به سال قبل بیشتر از دست داده و هر سال به عیار سولفوره این معدن اضافه شده است اما چون تحت مالکیت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بوده و پروانه این معدن نیز به نام این تامین‌کننده خاک معدنی است، باید در خصوص برنامه‌هایی که برای انجام عرضه طراحی کرده است، پاسخگو باشد.

وی در ارتباط با کاهش عیار اکسیدی و افزایش عیار سولفیدی خاک معدن انگوران، اضافه کرد: به طورکلی، ساختار معدن به این شکل است که سطح خاک موجود اکسیدی بوده است و هر اندازه استخراج عمیق‌تر شود، خاک معدنی سولفوره بیشتری روی سطح می‌آید و ذخایر اکسیدی کاهش پیدا می‌کند.

قیمت‌ خاک معدنی در بورس کالا منطقی نیست

جمیلی در ادامه در اشاره به شرایط معامله خاک روی در بورس کالای ایران، بیان کرد: به این دلیل که قیمت پایه فروش خاک معدنی روی توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در بورس به غلط و بسیار بالاتر از عدد واقعی قیمت‌گذاری شده است، بنابراین میزان خرید این ماده اولیه توسط تولیدکنندگان بسیار کم است. به عنوان مثال، از 100 هزار تن خاک معدنی عرضه شده، تنها چهار هزار تن از این خاک به فروش می‌رسد. متاسفانه کسی حاضر به برطرف کردن این معضل و قیمت‌گذاری واقعی و منطقی این ماده اولیه در بورس کالا نیست.

خاک روی در بورس خریدار ندارد

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به اینکه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بر چه اساسی قیمت خاک معدنی را تعیین می‌کند، گفت: قیمت‌گذاری بر خاک روی بر اساس فرمول خاصی در این شرکت صورت می‌گیرد که در این خصوص بهتر است از خود مدیران این شرکت سوال پرسیده شود زیرا این موضوع به صورت علمی بیان نشده است اما مسئله‌ شفافی که در این باره وجود دارد، آن است که به علت بالا بودن قیمت پایه از قیمت واقعی خاک معدنی، عرضه‌های شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در بورس کالا خریداری ندارد.

دست واحدهای فرآوری در پوست گردو ماند

وی با اشاره به اینکه عرضه خاک روی در بورس کالا، کاهش تولید شمش روی را به همراه داشته است، تصریح کرد: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران باید در خصوص اینکه عدم عرضه خاک روی بر اساس سهمیه‌بندی پاسخگو باشد. این شرکت از ابتدای سال 1400 تاکنون هیچ یک از سهمیه‌ها را به تولیدکنندگان نداده است. این عدم تحویل به‌موقع خاک به واحدهای تولیدی‌، روند کاهشی تولید شمش را برای همه آن‌ها به دنبال داشته است. شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران باید مطابق فرمول سابق، اقدام به عرضه خاک معدنی کندو عرضه این خاک در خاک معدنی، قطعا تضعیف و تعطیلی واحدهای کوچک را به همراه خواهد داشت.

آینده روشن صنعت روی با بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد

جمیلی در اشاره به کمک معدن مهدی‌آباد پس از تکمیل فازهای خود به برطرف کردن مشکل کمبود مواد اولیه، اظهار کرد: قطعا راه‌اندازی این معدن به عنوان یک منبع جایگزین برای انگوران، کمک شایانی به رفع معضل کمبود مواد اولیه برای تولیدکنندگان خواهد کرد. عمده موانعی که این معدن با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، در ابتدا نبود سرمایه قوی است که در حال حاضر یک کنسرسیوم در حال انجام این سرمایه‌گذاری است؛ هرچند از برنامه‌ریزی که کرده بودند عقب هستند. بیشترین دلیل این عقب‌افتادگی‌ها نیز تحریم و مشکلات ناشی از آن بوده است اما متولیان این معدن به هر نحوی که شده، کارها را پیش می‌برند.

وی ادامه داد: امیدوار هستیم در آینده‌ای نه چندان دور بتوانیم از این معدن بهره‌برداری کنیم و مشکل کمبود مواد اولیه روی را تا حدود زیادی مرتفع سازیم.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران درباره صادرات خاک روی، تاکید کرد: توجه داشته باشید که خاک روی صادرات نمی‌شود و صرفا خاک دارای عیار سولفوره به کشورهای دیگر صادر می‌شوند و تنها دلیل این صادرات هم این است که به غیر از یکی دو شرکت در ایران، واحدهای فرآوری دیگر توانایی و تکنولوژی لازم برایر فرآوری خاک سولفوره را ندارند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت ورق خودرو
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: